Karşılaşmalar üzerine kurulu, lokasyon bazlı bir sosyal ağ: Voly
Girişim

Karşılaşmalar üzerine kurulu, lokasyon bazlı bir sosyal ağ: Voly

Türkiye'de geliştirilen Voly için 'karşılaşmalar üzerine kurulu bir sosyal ağ' diyebiliriz. Yaklaşık 15 gün önce yayın hayatına başlayan servis, lokasyon bazlı olarak çalışıyor ve daha önce aynı mekan ve/veya muhitlerde bir arada olduğunuz insanlarla olan karşılaşma geçmişinizi kaydediyor.

Yeni insanlarla tanışıp bu kişilerle mesajlaşabilmenize olanak tanıyan uygulama, hem de farkında olmasanız da geçmişte aynı mekan/muhitte bulunduğunuz kişileri size haber veriyor.

Ümit Muzaffer Demir, Çağatay Öztürk, Emrah Önal ve Mustafa Çelik tarafından geliştirilen Voly, en azından şu an için gelir modeli yaratmaya odaklanmıyor ve tamamen kullanıcı tabanını büyütmek istiyor.

İnsanların zaman içinde hatıralarını kaybetmeye başladıkları gerçeğinden yola çıktıklarını belirten kurucu ekibin 2015 yılındaki hedefi milyonlu kullanıcı rakamlarına ulaşmak.

voly-gorsel

Değer sunma noktasında 'karşılaşma geçmişi' sunduğu için uluslararası anlamda türünün tek örneği olarak değerlendirilebilecek olan projenin geniş perspektifteyse Swarm, Tinder ve Happn gibi dev rakipleri bulunuyor.

4 aylık bir geliştirme süreci sonrasında tamamlanan uygulamaya yalnızca Facebook hesabınızla üye olabiliyorsunuz. Üyelik işlemi sonrasında Facebook'taki arkadaşlarınızı size listeleyen Voly, bunun dışında lokasyonunuza göre etrafınızdaki kişileri getiriyor. Kullanıcıların özel mesaj yoluyla ile yeni insanlarla konuşabildiği Voly'de karşınızdaki insanla olan karşılaşma geçmişinizi görebilmeniz de mümkün.

Her yeni sosyal ağ projesi gibi başarılı olmak için önünde oldukça zorlu bir yol bulunan Voly'yi hemen şimdi iOS cihazlarınıza indirebilirsiniz. Uygulamayla ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (8)
 1. Ortaya Laf Atan Adam (@benbaskanim) Ortaya Laf Atan Adam (@benbaskanim)

  Ben kullanıyorum oldukça kullanışlı. Bazı yönlerinin geliştirilmesi gerekiyor ancak henüz emekleme aşamasında olan bir sistem olarak bakarsak oldukça iyi.

  Türkiyeden böyle bir yazılım çıkması gurur verici

 2. İsmail Kaplan İsmail Kaplan

  Başarılar dilerim. Maalesef android kullanıcısı olduğum için deneme şansım olmuyor. Kısa süre içerisinde Android platformunda da yer almanız dleğiyle.

 3. Serkan Cakir Serkan Cakir

  Uygulamanin tasarimi cok hos. Simdi yukledim ama etrafimda kimseyi bulamadi. Sanirim pek kullanici yok :D Yine de elinize saglik.

 4. Geceharamisi Geceharamisi

  Elinize sağlık. En kısa sürede Android'de de görmek istiyoruz. Swarm gibi bir uygulamaya ne kadar derecede bir rakip olabilir hep beraber göreceğiz tabii ki ama her halükarda Türklerden böylesine eşşiz bir girişimin çıkması hoşnut verici :)

 5. Abdulbasıt Tanhan Abdulbasıt Tanhan

  Tasarım sade ve kullanıslı olmus. Kullanıcıların çoğalmasıyla güzel yerlere gelebilir. Elinize sağlık.

 6. çok başarılı bence fakat bir türlü login olamıyorum

 7. Sadece Facebook Hesabı ile giriş Yapılıyor olması bence eksi bir taraf!

 8. Abdullah Abdullah

  cok "happn" kopyasi olmus, bari daha lokal bir isimle gelseymis :)