Facebook arama uygulaması Hello'nun testlerine başladı
Mobil

Facebook arama uygulaması Hello'nun testlerine başladı

Facebook, Android işletim sistemleri için bir telefon uygulaması olarak kullanılmasını hedeflediği Hello uygulamasının halka açık testlerini yapmaya başladı. Google Play'de yer alan Hello uygulaması, Facebook hesaplarına kayıtlı olan telefon numaralarıyla entegre bir telefon rehberi uygulaması olarak karşımıza çıkıyor.

Böylece Facebook'un Hello uygulaması üzerinden yapacağınız telefon görüşmelerinde, sizi arayan kişi telefon rehberinizde kayıtlı olmasa bile, sizin karşı tarafın adını, soyadını, hatta Facebook profil resmini bile görebilmeniz mümkün olacak. Kısacası, Hello uygulamasıyla birlikte Facebook profillerinden oluşan dev bir rehberi elde etmiş olacaksınız ve bilinmeyen bir numaranın sizi Hello uygulaması üstünden araması -Facebook'a üyelik penetrasyonunu da düşündüğümüzde- pek de mümkün olmayacak.

Facebook'un bu yeni ürün için yaptığı duyuruda, Hello uygulamasının Facebook Messenger'ı geliştiren ekip tarafından geliştirildiği de belirtilmiş. Hello ile Facebook uygulaması birbirine bağlı olarak çalışıyor. Hello uygulaması üstünden kullanıcıları bloklamanız da mümkün olduğunu belirtelim. Bununla birlikte, uygulama içinde Messenger'a da giriş yapabiliyor, aradığınız kişilerin Facebook profilinde verdiği bazı detayları, örneğin doğum günü gibi görebiliyorsunuz.

iOS şimdilik kendi tekelindeki telefon uygulaması dışında üçüncü parti bir telefon rehberi uygulamasına izin vermiyor. Bu yüzden Hello'nun sadece Google Play'de yer aldığını ve Android telefonlarda çalışacağının altını çizelim. Bununla birlikte uygulama ilk etapta ABD, Brezilya ve Nijerya'da yayına girecek, testler yolunda giderse, diğer ülkelerin de sırayla Hello'ya dahil olacağı söyleniyor. Hello, WhatsApp'ın önce Android, geçen hafta da iOS'e gelen sesli arama özelliğine de rakip olması bekleniyor.

Yorumlar (5)
 1. Wolkanca Wolkanca

  ihtiyaç vardı. güzel görünüyor çok işe yarayacak.

 2. Ozgrozer Ozgrozer

  Son paragraftaki "iOS şimdilik kendi tekelindeki telefon uygulaması dışında üçüncü parti bir telefon rehberi uygulamasına izin vermiyor." cümlesini düzeltmek istiyorum. iOS 3. parti rehber uygulamalarına izin veriyor. FullContact, Addappt ve Connect uygulamalarını örnek verebilirim. Ayrıca AppStore'da daha onlarcası var.

 3. whatsapp'a rakip olması bekleniyor demişsiniz ama whatsapp'ta facebook'un değil mi ?

  bence her yerden sesli arama açıp bütün insanları 1 tanesini kullanmaya mecbur edecekler.

 4. Yüklediğiniz de rehbere erişimi olduğundan izin veren, izin vermeyen herkesin cep telefon numarası ve isimleri tabiri caizse cukka edilmiş oluyor. Yani geçen senelerin popüler nanesi olan "CIA APP" tadında uygulamaların yaptığı kimlik avına Facebook kendi dev gücüyle katılıyor...

  Ve işin kötü yanı bunca senedir siz Facebook'a hiç bir şekilde telefon numaranızı vermemiş olsanız bile bu uygulama yüzünden telefon numaranız adınız ile birlikte Facebook sunucularında cirit atıyor olacak.

  1. Ersoyyy Ersoyyy

   aynen öle kardeşim gizliik derler kimse bilemez derler ama kim bilir neler olacak ama güzel uygulama o başka