Artık Google'daki arama geçmişinizi de indirebilirsiniz
Verimlilik

Artık Google'daki arama geçmişinizi de indirebilirsiniz

Google Arama GecmisiGoogle, 2011'de Google Takeout'u tanıtmış ve Google ürünlerinde depolanan verilerimizi indirmemize imkan tanımıştı. Bu veri denetimine bir ekleme daha yapan Google, artık arama geçmişimizi de indirmemize olanak tanıyor.

Eğer Google'da arama geçmişinizin kaydedilmesine izin verdiyseniz, Google aylık olarak hesap özeti gönderiyordu. Ancak resmi olmayan yolları saymazsak, şimdiye kadar arama geçmişi bilgilerini indiremiyorduk. Henüz keşfedilen bu yenilik artık arama verilerimizi indirmemizi mümkün kılıyor.

history.google.com/history adresine şifresinizle giriş yapıp, ayarlar düğmesine ve indir seçeneğine tıklayın.

Google Arama Gecmisi indirme

Verilerinize dair karşınıza çıkan bir açıklama metnini 'arşiv oluştur' seçeneğini tıklayarak geçtiğinizde Google, arama geçmişinizi kısa süre içinde e-postanıza gönderiyor. Arama geçmişiniz, panelde gördüğünüz gibi aylık kırılımla, .Json formatında sunuluyor. Dosyalar .zip içinde sıkıştırılmış olarak geliyor ve isterseniz Google Drive'a hemen arşivleyebiliyorsunuz.

Google Arama Gecmisi indirme 2

 

Benim 2010'dan beri yaptığım (kaydettiğim) yaklaşık 40 bin arama sonucu 813 KB'lık bir .zip dosyasında geldi ve çıkardığımda 4.2 MB boyutundaki arama geçmişime sahip oldum. Bu verilerle ne yapacağımız meçhul olsa da yine de elde bulundurmakta fayda var. ;)

 

 

Yorumlar (3)
  1. Mert Erkal Mert Erkal

    Bu ilginç bir gelişme. Google bu bilgileri bizimle paylaşıyorsa, reklam ortağı olduğu firmalarla da paylaşabilir diye düşünüyorum. Zira arama geçmişimiz hakkımızda çok şey söylüyor. Ben daha ziyade mobil aramalarla ilgili verileri merak ediyorum. Yarın Google'da bir mobil algoritma güncellemesi gerçekleşiyor ve mobil uyumlu siteler Google'da yapılan mobil aramalarda daha üst sıralarda yer alacaklar. Ancak henüz Google mobil aramalarla ilgili yeterli veri sağlayamıyor. Umarım bu güncelleme ile birlikte oradaki bazı verileri de bizimle paylaşmaya başlar...

  2. Uydunet Uydunet

    Google arama bazlı reklamlarda bir adım daha ileri gideceğe benziyor; yoksa başka bir anlam veremedim bu duruma

  3. Ametdoruk Ametdoruk

    Bağlantılar çalışmıyor?