İşlem hacmini yüzde 900 artıran iyzico, üçüncü yılında yurtdışına açılmayı planlıyor
Girişim

İşlem hacmini yüzde 900 artıran iyzico, üçüncü yılında yurtdışına açılmayı planlıyor

iyzico_infografik_odeme sistemleri

Türkiye’nin ödeme sistemleri alanında hizmet veren girişimlerinden iyzico, üçüncü yılına girerken geldiği son noktayı ve hedeflerini Webrazzi okuyucularıyla paylaştı.

Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isin tarafından kurulan 2012 yılında kurulan ve şimdiye kadar 5,4 milyon TL yatırım alan iyzico, bu süre zarfında kayıtlı üye iş yeri sayısını 7’ye katlamış. İşlem hacmini de bir önceki yıla göre yüzde 9 yüz oranında artırmış. Her ay ortalama 200 yeni iş yerinin kayıt olduğu platform, altyapısına entegre ettiği banka sayısını da 12'ye çıkarmış.

E-ticaret şirketleri için ödeme alanında esnek ve analitik çözümler sağlayan iyzico'nun paylaştığı rakamlara göre Türkiye’de 12 bini aşkın iş yeri iyzico'ya kayıtlı durumda. 2015 hedefi bu rakamı yaklaşık 3 katına çıkararak 35 bin kayıtlı üye iş yerine ulaşmak.

Yurtdışına açılmak istiyor

Gerçek zamanlı ödeme sistemleri analitiği Mypat'i satın alarak stratejik bir adım atan ve 2 yıl sonunda çalışan sayısını 33'e çıkaran iyzico, aldığımız bilgilere göre yurtdışına açılmayı da planlıyor. Bölgesel bir oyuncu olmayı hedefleyen girişimin iyziconnect, izyicollect çözümleri ve kredi kartı saklama gibi hizmetlerle tercih sebebi olabileceğini de söyleyebiliriz.

Hatırlarsanız son olarak iyzico'nun 3. turda 6 milyon doların üzerinde (13 milyon TL) bir yatırım alabileceğinden bahsetmiştik. Henüz bu yatırım doğrulanmış değil ama bölgesel açılım konusundaki hedefler de bu yatırımın gerekliliğini açıklar nitelikte.

iyzico_infografik_mobil_odeme

Yorumlar (5)
  1. Yurtdışı pazarını Türkiye pazarıyla karıştırmasınlar.

  2. eğer yurtdışı pazarına açılacaklarsa müşteri destek servislerini geliştirmeleri gerekiyor. her aradığınızda sorun bizde değil diyen aşırı yavaş elemanları var.

  3. Turkiye'nin A milli takimini kuruyoruz diyip hindistana is outsource ediyorlar. 3-5 kisilik php ekibiyle birinci sinif yazilim gelistirdiklerini zannediyorlar. Yurtdisi memlekete benzemez, burda 6493 nolu kanunun arkasina saklanarak kotu isi iyi gibi satabilirler fakat lakin ki oyle degil :)

  4. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

    İyzico, Payu, İpara ve diğerleri maalesef tam anlamıyla pazardaki istenen ve beklenen hizmeti veremiyorlar.

  5. Bu yorumları okuyuncs alinacak çok yol olduğu anlaşılıyor.Payu ile calisIyoruz 2.5 yıldır. Iyzico ile de düşünüyorduk.

    .

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri