iyzico, üçüncü turda IFC'nin katılımıyla 6 milyon doların üzerinde yatırım alıyor
Yatırım

iyzico, üçüncü turda IFC'nin katılımıyla 6 milyon doların üzerinde yatırım alıyor

Ödeme sistemleri sağlayıcısı iyzico, bugüne kadar aldığı toplam yatırımı geride bırakan bir yatırım turunu kapatmaya hazırlanıyor. Şirket, International Finance Corporation'dan (IFC) ve  yatırımcısı olan 212 Capital Partners'ın katıldığı turda toplam 6-7 milyon dolar arasında bir yatırım alıyor. Halihazırda iyzico'ya 3 milyon dolarlık yatırım yapma planını projeler sayfasından açıklayan IFC, notunda yatırım ile gerçekleşecek projenin 6 milyon doların biraz üstünde olduğunu da vurguluyor. (IFC jargonuyla "proje" kelimesi iyzico'nun yatırım turunu ifade ediyor.) Ayrıca yatırımın IFC tarafından karşılanan kısmının "convertible stock" yani dönüştürülebilir hisse modelinde olduğu da paylaşılan detaylar arasında.

The total project cost is estimated at just above $6 million. IFC is considering to provide $3 million by subscribing to preferred convertible stock in the company.

Faaliyete başladığı 2012 yılından bugüne kadar iki turda aldığı toplam yatırım miktarı 3,2 milyon dolar olan iyzico'nun Kurucu Ortağı Barbaros Özbuğutu girişimin başarılarını ve 2015 yılına ait planlarını bir süre önce paylaşmıştı. Özbuğutu'nun paylaşımında iyzico'nun Mart ayında 13,5 milyon liralık üçüncü tur yatırım almayı hedeflediği de görülebiliyordu.

Aşina olmayanlar için Amerika merkezli IFC, Dünya Bankası'nın gelişmekte olan ülkelerde özel sektör yatırımları yapan kolu. Türkiye'de halihazırda yatırımları bulunan IFC, 2012-2015 yılları arasında Türkiye'ye toplam 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı. Bu açıdan Türkiye, IFC'nin dünya genelinde yatırım yaptığı ülkeler arasında en çok yatırım planlanan dördüncü ülke olmasıyla dikkat çekmişti.

Bugüne kadar Türkiye'de yatırımlarına devam eden IFC için internet sektörünün en azından ülkede öncelikli olduğunu söylemek zor. Buna karşın IFC, Türkiye'den bölgesel açılım yapmak isteyen şirketleri destekleyen bir kurum. IFC'nin iyzico yatırım niyeti açıklamasında, girişimin Türkiye'de ana ödeme sistemleri sağlayıcılarından biri haline gelme hedefinin yatırımla destekleneceğinden bahsediliyor.

Türkiye'de bugüne kadar geleneksel işlere yatırım yapan IFC'nin yenilikçi girişimlere yönelmesi olumlu bir gelişme. (Geçtiğimiz yıl Türkiye'de toplam 1,24 milyar dolar yatırım yaptığını açıklayan IFC'nin Türkiye stratejisi ve katıldığı 23 projeyle ilgili detaylar için linki takip edebilirsiniz.)

Diğer taraftan Türkiye'nin online ödeme sistemleri sektörü, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeken öncelikli alanlardan biri. Bugün paylaştığımız Sankonline'ın ÖdeAl yatırımı haberi de bunun en güncel örneği oldu.

iyzico yatırımıyla ilgili IFC dışındaki taraflar yatırımı henüz tam olarak doğrulamadı. Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (10)
 1. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

  Kredi kartı penetrasyonunun bu kadar yüksek olduğu bir ülkede ödeme sistemlerine yatırım yapmak çok mantıklı. Arka arkaya gelen iki yatırım haberi de (Öde Al ve İyzico) gösteriyor ki ödeme sistemlerine hem yerli hem de yabancı yatırımcının güveni tam. Bence bu yapılan yatırımlardan oldukça kârlı çıkacaklar.

 2. Hem kredi kartı penetrasyonu yüksek hemde küçük/orta ölçekli kobilere PayU ve bankaların sanal pos komisyonları yüksek geliyor bu alanda daha çok şirket olmalı oranlar düşmeli

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Şuan 6 bankanın sanal posu iyzico'da var. Dolayısıyla Payu sistemi kullanmanın çok büyük artısı yok.Hem her işlemden %1.5 alıp, üstüne 600 TL yıllık vermek mantıklı gelmiyor. O yüzden iyzico bu yolda daha hızlı ilerleyecektir.

   1. Google Google

    Başvuru aşamasındaki oranlara bakar isek;

    Yıllık 50bin ve altı kazanıyorsan iyzico

    Yıllık 50binden fazla kazanıyorsan payu

    Fakat her iki şirkette komisyonlarda esneklik gösterirse (ilk aydan veya ilk yıldan sonra potansiyele göre mutlaka masaya tekrar oturulur) durum değişebilir.

   2. Alper Kocak Alper Kocak

    Daha uygun komisyon oranları ve görünmez maliyetlerden kurtulmak için çalışıyor olabilirler Payu ile. Zira iyzicoda işlem başı ücrete ek olarak, itirazlarda da para kesiliyor. Ayrıca havale yapılırken her hafta ücret alınıyor. 1 günü geçen iadelerde komisyon iadesi yapılmıyor. Fraudu engellemiyor. Daha önce kullanan birisi olarak bunları incelemenizi öneririm

 3. İyzico her çalışmayı , çalışma sistemini desteklemiyormuş. Bir projem için başvuruda bulundum ama sizinle çalışamayız dendi. İyzico her çalışma sistemini desteklemiyorsa pek kolaylık sunduğunu söyleyemeyiz. Sırf daha fazla komisyon alabilmek için daha büyük projeler ve sistemlerle çalışmak bencillik olmaz mı ?

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Projeniz neydi merak ediyorum. Belirli kategorilerde hizmet veren sitelere (açık arttırma, hosting vb. belirli sektörlere hizmet vermiyor, zaten bunu siteleridne yardım bölümünde açıklamış. Bunlar dışında ciroya, işin büyüklüğüne baktıklarını sanmıyorum. Ben farklı sektörlerde siteler işin ödeme alabiliyorum. Ayrıca büyük e-ticaret siteleri zaten bankalarla kendi anlaşmalarını yapıp özel vade oranları vb. alırken iyzico gibi firmalarla çalışacaklarını sanmıyorum. Kısaca bu tarz ödeme sistemleri daha çok kobilere yönelik, büyükler zaten sorun yaşamıyor... O yüzden iyzico'nun büyük proje bulalım onları kabul edelim dediğini sanmıyorum...

  2. Ruzgarrr Ruzgarrr

   Banada sanal pos kullanmam için izin vermemişlerdi.E-ticaret sitesi olmanız gerekiyor denildi..Aslında farklı kategorilerdeki girişimler için bir sanal pos girişimi yapılmalı.. Ama şunuda anlıyamıyorum hiç ücret almayan kuveyetturk bankasından niye kimse sanal pos almıyor. Ben firma olamadığım için alamamıştım.

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    E-ticaret siteni kurmadan, SSL sertifikası, iade prosedürü, mesafeli sözleşme vb. gerekenleri sağlamadan başvurulduğunda reddediliyor. Bugün bankalarda önce e-ticaret siteni kur, gereken bazı düzenlemeleri yap diyor. Kuveyt Türk bankası'nın kredi kartını kaç kişi biliyor yada kullanıyor. Dolayısıyla e-ticaret siteleri en çok kullanılan kredi kartlarının sanal poslarını tercih etmeleri gayet doğal.

 4. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,haberi yanlış anlıyor olabiliriz; IFC ifadeleri "6 ilyona kadar projelendiriyoruz, 3 mio usd kısmını hisse senedi ne çevirebiliriz." demek, "duruma göre 6 milyona kadar kredi veriyoruz, yine işimize gelirse yarısının geri ödemesini hisse senedi alarak tahsil-mahsup edebiliriz" demektir. yanlış mı?! syg.