iyzico, üçüncü turda IFC'nin katılımıyla 6 milyon doların üzerinde yatırım alıyor

iyzico, üçüncü turda IFC'nin katılımıyla 6 milyon doların üzerinde yatırım alıyor

Ödeme sistemleri sağlayıcısı iyzico, bugüne kadar aldığı toplam yatırımı geride bırakan bir yatırım turunu kapatmaya hazırlanıyor. Şirket, International Finance Corporation'dan (IFC) ve  yatırımcısı olan 212 Capital Partners'ın katıldığı turda toplam 6-7 milyon dolar arasında bir yatırım alıyor. Halihazırda iyzico'ya 3 milyon dolarlık yatırım yapma planını projeler sayfasından açıklayan IFC, notunda yatırım ile gerçekleşecek projenin 6 milyon doların biraz üstünde olduğunu da vurguluyor. (IFC jargonuyla "proje" kelimesi iyzico'nun yatırım turunu ifade ediyor.) Ayrıca yatırımın IFC tarafından karşılanan kısmının "convertible stock" yani dönüştürülebilir hisse modelinde olduğu da paylaşılan detaylar arasında.

The total project cost is estimated at just above $6 million. IFC is considering to provide $3 million by subscribing to preferred convertible stock in the company.

Faaliyete başladığı 2012 yılından bugüne kadar iki turda aldığı toplam yatırım miktarı 3,2 milyon dolar olan iyzico'nun Kurucu Ortağı Barbaros Özbuğutu girişimin başarılarını ve 2015 yılına ait planlarını bir süre önce paylaşmıştı. Özbuğutu'nun paylaşımında iyzico'nun Mart ayında 13,5 milyon liralık üçüncü tur yatırım almayı hedeflediği de görülebiliyordu.

Aşina olmayanlar için Amerika merkezli IFC, Dünya Bankası'nın gelişmekte olan ülkelerde özel sektör yatırımları yapan kolu. Türkiye'de halihazırda yatırımları bulunan IFC, 2012-2015 yılları arasında Türkiye'ye toplam 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı. Bu açıdan Türkiye, IFC'nin dünya genelinde yatırım yaptığı ülkeler arasında en çok yatırım planlanan dördüncü ülke olmasıyla dikkat çekmişti.

Bugüne kadar Türkiye'de yatırımlarına devam eden IFC için internet sektörünün en azından ülkede öncelikli olduğunu söylemek zor. Buna karşın IFC, Türkiye'den bölgesel açılım yapmak isteyen şirketleri destekleyen bir kurum. IFC'nin iyzico yatırım niyeti açıklamasında, girişimin Türkiye'de ana ödeme sistemleri sağlayıcılarından biri haline gelme hedefinin yatırımla destekleneceğinden bahsediliyor.

Türkiye'de bugüne kadar geleneksel işlere yatırım yapan IFC'nin yenilikçi girişimlere yönelmesi olumlu bir gelişme. (Geçtiğimiz yıl Türkiye'de toplam 1,24 milyar dolar yatırım yaptığını açıklayan IFC'nin Türkiye stratejisi ve katıldığı 23 projeyle ilgili detaylar için linki takip edebilirsiniz.)

Diğer taraftan Türkiye'nin online ödeme sistemleri sektörü, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeken öncelikli alanlardan biri. Bugün paylaştığımız Sankonline'ın ÖdeAl yatırımı haberi de bunun en güncel örneği oldu.

iyzico yatırımıyla ilgili IFC dışındaki taraflar yatırımı henüz tam olarak doğrulamadı. Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.