Gittigidiyor 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 55 büyüdü

Gittigidiyor 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 55 büyüdü

ebay gittigidiyoreBay’in Türkiye iştiraki Gittigidiyor, 2015’in ilk çeyreğine dair büyüme rakamlarını açıkladı ve Türkiye'de pazar yeri  girişimlerinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Gittigidiyor'un açıkladığı rakamlara göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 55 büyüme kaydedilmiş. Mart ayında yüzde 119 büyüyen pazar yeri, üye kazanımında da geçen yıla göre yüzde 20 oranında bir artış kaydetmiş.

Ocak-Şubat-Mart 2015 tarihleri arasında 33 milyon aylık ziyaret ortalamasına sahip olan Gittigidiyor, açıklanan güncel rakamlara göre 5 binden fazla kategoride yaklaşık 10 milyon anlık satış fırsatı sunuyor ve 12 milyonu aşkın üyeye hizmet veriyor. Bu yılın Ocak ayında GG'nin 11 milyon üyeye sahip olduğu açıklanmıştı.

Cadde kategorisi altında sezon ürünleri satmaya başlayan Gittigidiyor'un mobil uygulamaları ise toplamda 2,3 milyondan fazla indirilmiş. Türkiye'de mobil ticaretin potansiyeli de en az pazar yeri potansiyeli kadar cezbedici ve Gittigidiyor ulaştığı kitle bakımından bu yönelimi dikkate almış gözüküyor.

Diğer yandan GittiGidiyor Genel Müdürü Gülfem Toygar, pazar yeri modelinin sadece e-ticareti değil, girişimciliği de destekleyen bir model olduğunu söylüyor.  Türkiye'de pazar yeri girişimlerinin önümüzdeki dönemde de e-ticaretin en önemli kanallarından biri olacağı kesin ve Toygar'ın yorumunu kısmen doğru kabul edebiliriz.

eBay 2014'te yüzde 24 büyümüştü

Küresel bir dev olan eBay'in etkin ticaret hacmi 2014'te bir önceki yıla göre yüzde 24 artarak 255 milyar dolara ulaşmıştı. eBay'in sınır ötesi ticaret hacminin, toplam etkin ticaret içerisindeki payı yüzde 24 (55,2 milyar dolar) olarak açıklanmıştı.

Mobile uzun süredir önem veren eBay’in mobil ticaret hacmi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 66 büyümeyle 53,9 milyar dolara ulaşmıştı. Mobil uygulamalarının toplam indirilme sayısı da 305 milyonu geçmişti.

Her ne kadar Türkiye'yle birebir kıyaslama yapmak doğru olmasa da Gittigidiyor'un 15 yıldır hizmet verdiğini ve eBay'e göre iyi bir büyüme yakaladığını söylemek de sanırım yanlış olmaz. Zira Gittigidiyor'un yeni pazarlama direktörlüğüne eBay International’da çalışan Christian Erhard'ın getirilmişti ve bu durum eBay'in Türkiye pazarına önem verdiğininin başka bir deliliydi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.