Gittigidiyor 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 55 büyüdü
E-Ticaret

Gittigidiyor 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 55 büyüdü

ebay gittigidiyoreBay’in Türkiye iştiraki Gittigidiyor, 2015’in ilk çeyreğine dair büyüme rakamlarını açıkladı ve Türkiye'de pazar yeri  girişimlerinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Gittigidiyor'un açıkladığı rakamlara göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 55 büyüme kaydedilmiş. Mart ayında yüzde 119 büyüyen pazar yeri, üye kazanımında da geçen yıla göre yüzde 20 oranında bir artış kaydetmiş.

Ocak-Şubat-Mart 2015 tarihleri arasında 33 milyon aylık ziyaret ortalamasına sahip olan Gittigidiyor, açıklanan güncel rakamlara göre 5 binden fazla kategoride yaklaşık 10 milyon anlık satış fırsatı sunuyor ve 12 milyonu aşkın üyeye hizmet veriyor. Bu yılın Ocak ayında GG'nin 11 milyon üyeye sahip olduğu açıklanmıştı.

Cadde kategorisi altında sezon ürünleri satmaya başlayan Gittigidiyor'un mobil uygulamaları ise toplamda 2,3 milyondan fazla indirilmiş. Türkiye'de mobil ticaretin potansiyeli de en az pazar yeri potansiyeli kadar cezbedici ve Gittigidiyor ulaştığı kitle bakımından bu yönelimi dikkate almış gözüküyor.

Diğer yandan GittiGidiyor Genel Müdürü Gülfem Toygar, pazar yeri modelinin sadece e-ticareti değil, girişimciliği de destekleyen bir model olduğunu söylüyor.  Türkiye'de pazar yeri girişimlerinin önümüzdeki dönemde de e-ticaretin en önemli kanallarından biri olacağı kesin ve Toygar'ın yorumunu kısmen doğru kabul edebiliriz.

eBay 2014'te yüzde 24 büyümüştü

Küresel bir dev olan eBay'in etkin ticaret hacmi 2014'te bir önceki yıla göre yüzde 24 artarak 255 milyar dolara ulaşmıştı. eBay'in sınır ötesi ticaret hacminin, toplam etkin ticaret içerisindeki payı yüzde 24 (55,2 milyar dolar) olarak açıklanmıştı.

Mobile uzun süredir önem veren eBay’in mobil ticaret hacmi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 66 büyümeyle 53,9 milyar dolara ulaşmıştı. Mobil uygulamalarının toplam indirilme sayısı da 305 milyonu geçmişti.

Her ne kadar Türkiye'yle birebir kıyaslama yapmak doğru olmasa da Gittigidiyor'un 15 yıldır hizmet verdiğini ve eBay'e göre iyi bir büyüme yakaladığını söylemek de sanırım yanlış olmaz. Zira Gittigidiyor'un yeni pazarlama direktörlüğüne eBay International’da çalışan Christian Erhard'ın getirilmişti ve bu durum eBay'in Türkiye pazarına önem verdiğininin başka bir deliliydi.

Yorumlar (10)
 1. N11 Darbesi N11 Darbesi

  Elektronikten ciro yapıp büyüme gösteriyorlar ! Karlılık neden açıklanmamış. N11'e karşı pazar kurtarma peşindeler.

 2. Ramazan Ramazan

  Bu kadar kötü hizmetle bu kadar büyüme bence çok zor. Bu değerlerin gerçek olduğuna inanmıyorum.

  Öncelikle sitelerindeki yardım menülerindeki kırık linkleri düzeltsinler.

  Hiçbir sorunuzda 4/4 lük cevap alamazsınız GG'da.

  O kadar iddialılarsa tarafsız bi kuruluşa kapılarını açsınlar da müşteri hizmetlerini bi denetletsinler.

 3. Huseyin Huseyin

  Uye sayisi kadar karlilik da onemli, cevremdeki hic kimse gittigidiyoru kullanmiyor artik.

 4. Çağatay Çağatay

  dün yazdığım bu haber şişirmedir yorumunu yayınlamadı webrazzi editörleri, ama sayın editör gördüğün gibi kimse inanmıyor bu rakamların doğruluğuna.. içerden aldığım bazı bilgiler var, ebay in şirket politikalarından biridir şişirme rakamlar vererek bir çeşit marketing yaparlar.. gittigidiyor da rakamların şişirme olduğunu anlamak için comscore vs bazı kurumsal ölçüm şirketlerinin rakamlarına bakmak bile yeterlidir.. biz orta ölçekli bir toptancı olarak çoktan bıraktık gittigidiyor ile çalışmayı... yapay zeka ile Türkiye'de ticaret yapamazsın.. bizim kültürümüz alışkanlıklarımız var, gittigidiyor ebay mantığı ile iş yaptığı sürece bir gün kapanma haberini de duyacağımıza ben eminim...

 5. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  İkinci el ürün eklerken listeleme ücreti almak nedir? Zaten ürün satılınca %10 komisyon alıyorsun. Birde üstüne listeleme ücreti, bir fotoğraftan fazla eklemek istersen ek ücret vs. Aynı ilanımı, sahibinden.com ve sanalpazar.com a ekledim. gittigidiyordan bırakın satılmasını soru soran, mesaj atan bile yok. Diğer iki siteden daha fazla dönüş aldım. Madem bu kadar büyümüşler son 3 senede devlete ne kadar vergi verdiklerinide açıklasınlar.

 6. Sanirim bu yaziyi yayinlayanlar dahil kimse bu rakamlara inanmadi.

  Tek bir onerim var, google analitics grafiklerinin (rakamlari gizleyerek) ekran goruntusunu paylassinlar, gecen sene ile karsilastirmali olarak, gorelim.

  %55 buyume nedir, arama alaninda apple watch aranmasi artmistir %55 ancak.

 7. Kemal Hakan Kemal Hakan

  Gg nin her sayfaya koyduğu koşulsuz iade açıklamaları yüzünden iade oranları büyük ölçüde arttı ve satıcılar gg den çıkmaya başladı. Gg nin cirosu geçen yıla oranla arttıysa bu şişirme bir cirodur. Hit ürünleri yüzde 2 karla satmak ticaret değildir.

 8. Gittigidiyor bu kafayla giderse kapanir yakinda n11 adamlar cok iyi calsiyorlar prof olarak ... 8 yildir e ticaretle urasan Birisi olarak soyluyorum

 9. Tesetüray Tesetüray

  gg son zamanlarda iyice boşladıgını herkez biliyor son kullunıcıyı degilde satıcılarını koruyor nede olsa parayı onlardan kazanıyor

 10. hepsiburada ve n11 gibi büyük firmalardan kat kat iyi olduğunu düşünüyorum. özellikle müşteri hizmetleri çok gelişmiş.

  hepsiburada sitesinin sayfa yapısı gittigidiyordan daha az açıklayıcı ve her ürünün yorumu yok. n11 sitesi de zamanla

  çöplüğe dönecektir. bunu hep beraber göreceğiz. denetimsiz ve kontrol edilmeyen ürünler satılıyor. bir çok ürün aldım ve hepsinde de farklı sorunlar vardı. iadesi oluyor evet ama benim ürünü aldıktan sonraki ve iade süreci bana zaman kaybettiriyor.

  ayrıca bu firmaların devasa reklam ücreti ödediklerini de belirtmek istiyorum.

  bir ara kliksa vardı. Şimdilerde teknosa üzerinden satış yapıyor ve açıldığı zaman ufak ta olsa ürün indirimi diğer sitelere

  göre daha iyiydi ama altyapısı berbattı. Aracı firmalarla, müşteri bağlantısı sıfırdı.

  hepsiburada sitesinde ürün onaylama da yok. sadece kolay iade seçeneği var. aldığım ürünün içinden alakasız bir şey çıksa

  ne olacak.

  bir internet müşterisi olarak ve e ticaret yapan birisi olarak bana göre gittigidiyor firması ufak tefek eksiklikleri olmasına

  rağmen diğer firmalardan kat kat iyi. n11 firmasını övenler zamanla bunu anlayacaktır.