Tesla, 3 yıl içinde Çin'de üretime başlayacak

Tesla, 3 yıl içinde Çin'de üretime başlayacak

tesla-cin

Çin pazarına oldukça önem verdiği bilinen Tesla'nın CEO'su ve kurucusu Elon Musk, dün Tesla üretiminin geleceğiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Musk, Xinhuanet adlı Çinli yayın kuruluşuna verdiği bir röportajda Tesla'nın 3 yıl içerisinde Çin'de Tesla üretimine başlanabileceğinin sinyallerini verdi.

California'da bulunan Tesla fabrikasında üretim yapan şirket, tamamlanınca yılda 500 bin araç üretme kapasitesine sahip olacak dev The Tesla Gigafactory'yi de 2017'de devreye sokacak. Tesla'nın Amerika pazarına yönelik üretimi burada yapacağı, ancak Asya'daki talebi de Çin'deki fabrikayla karşılama seçeneğini masada tuttuğu söyleniyor. Elon Musk'ın söylemleri, 'yerinde üretim' konusuna inandığının son kanıtı niteliğinde.

Tesla üretimi Türkiye'de mümkün mü?

Elon Musk, verdiği röportajda Çin pazarı için Çin'de, Avrupa pazarı için de Avrupa'da bir tam üretim hattı planladığını söyledi. Tesla bildiğiniz gibi Avrupa'da satışlarına çoktan başladı ve Hollanda'nın Tilburg şehrinde de bir montaj fabrikasını kurdu.

Her ne kadar yakın gelecekte olmayacağının altını çizmemiz gerektiğini düşünsem de Tesla'nın belli bir arz-talep dengesini yakaladığında Avrupa'da bir üretim tesisi kurma isteği olduğu biliniyor. Bundan daha önce Slovakya'nın Ekonomi Bakanlığı ile Yatırım ve Ticaret Geliştirme Ajansı'nın da Tesla ile irtibata geçtiği duyulmuştu. Kısacası pek çok Avrupa ülkesinin Tesla'nın üretim yapacağı tesise ev sahibi olmaya talip olacağı tahmin ediliyor. Türkiye'ye de çok yakında gelecek olan Tesla'nın ilk iş ilanlarını yayınlamasıyla birlikte temennimiz pek çok otomobil için üretim hattına ev sahipliği yapan ülkemizin, Tesla fabrikasına da ev sahipliği yapabilmesi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.