Limango Türkiye, faaliyetlerine son verdi
E-Ticaret

Limango Türkiye, faaliyetlerine son verdi

Türkiye'ye 2009 yılında giriş yapan özel alışveriş sitesi Limango, ülkemizdeki faaliyetlerine son verme kararı aldı. Özel alışveriş sitelerinin popüler olduğu yıllarda Markafoni'den sonra pazardaki ikinci güçlü site konumundaki Limango, Trendyol'dan sonra geride kalmış ancak pozisyonunu korumayı başarmıştı.

Limango'nun Türkiye operasyonunu kuran ve ilk gününden beri yöneten Gülfem Toygar, geçtiğimiz yıl başında görevinden ayrılarak Gittigidiyor CEO'su olmuştu. O tarihten itibaren adı satış haberleriyle anılan Limango'nun aralarında Hepsiburada, n11.com ve Markafoni'nin olduğu farklı şirketlerle olası bir çıkış için görüşmeler yaptığı konuşulmuştu. Bugün kapanışı resmileşen Limango, Türkiye'de e-ticaretin yükseldiği yıllarda "internette satmaz" denilen birçok ürünü satışa sunmuş ve başarılı olmuştu.

Son bir yıl içinde kapanan e-ticaret şirketlerinin arasına katılan Limango'dan sonra Türkiye e-ticaretinin nasıl bir yön izleyeceğini izlemeye devam edeceğiz.

Limango'nun veda metni şöyle;

Sevgili Müşterilerimiz,

30 Mart 2015 tarihi itibariyle limango.com.tr sitemizde yürütmekte olduğumuz faaliyetlerimize üzülerek son veriyoruz.

Kurulmuş olduğumuz 19 Şubat 2009 tarihinden itibaren bize göstermiş olduğunuz destek ve güven için hepinize teşekkür ederiz.

Sevkiyatlarımız devam etmektedir. Sevk edilmemiş siparişleriniz standart işleyişimiz çerçevesinde sizlere teslim edilecektir.

Siparişlerinizin takibi ile ilgili işlemlerinizi “Siparişiniz ile ilgili işlemler” sayfasından yapabilir, her türlü soru, öneri, görüşlerinizi [email protected] adresine mail atarak müşteri hizmetlerimize iletebilirsiniz.

Sevgilerimizle

limango ekibi

Güncelleniyor...

Yorumlar (88)
 1. Kartal Kartal

  bir dev daha gitti.

 2. Deniz Deniz

  Bu demek oluyor ki fırsat sitelerinin dönemi artık bitmiştir markafoni ve trendyolda aynı duruma düşme olasılığı yüksek

 3. Larena Ats Larena Ats

  Bu ne ya. Her gün bir felaket haberi. E-Ticaret çöktü de bizim mi haberimiz yok.

 4. Aydın Menek Aydın Menek

  Yaklaşık 1 ay kadar önce bazı yazılımcı arkadaşlardan kulağıma gelen bilgilere göre şirket bünyesinde ki yazılımcıların işine son vermişti. Bazı olaylar vardı anlam veremediğimiz bugün meydana çıktı. Hayırlısı be gülüm :)

 5. Harun Akgün Harun Akgün

  Çok üzücü ve sektör için tedirgin edici bir gelişme. Yayın hayatında emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, başka projelerde tekrar bir araya gelmeyi umuyorum.

 6. Pazarlamakurusu Pazarlamakurusu

  Girişimciliği e-ticaretten ibaret görenler,

  çıktığı her konferansta girişimcilik diye şişirilmiş bir sürü zırva e-ticaret (sözde) başarı hikayeleri anlatanlar,

  sektörün reklam harcamasını pompalamak için "e-ticaret sektörü şöyle büyüyor böyle harikulade" diye ahkam kesenler,

  ha bir de otobüsten indim bmw'ye bindim gibi saçma sapan ütopyalar ve pembe hayallerle gençlerin girişimciliğini uzun vadede hüsrana uğratanlar

  ONLAYN MI????

  1. Mehmet Mehmet

   Türkiye'de malesef girişimcilik denilince eticaret sitesi açmak akla geliyor sadece.

  2. Harun Harun

   hahahahaha :) süper yorum

  3. Ben onlaynım :) 2012 de e-ticaret faaliyetlerime evimden ek iş olarak başladım. Önceleri reklamla satış yapmayı denedim. Çok güzel ve yoğun satışlar oluyordu. Bu süreçte hafta sonu geldiğinde Payu'da biriken paradan reklam giderleri, kargo giderleri ve tedarik giderlerini ödediğimde çırak çıkıyordum. Yani ben google, kargo firması ve toptancılara gönüllü çalışıyor kendim para kazanamıyordum. Sonrasında stratejimi tamamen değiştirdim. Öncelikle reklamı kestim ve aylık reklam giderlerimin 10/1 i kadar bir bütçe ile seo çalışmalarına başladım, maliyetleri pahalı olan kargo şirketimi değiştirdim, değişim ve iade gibi durumlarda kargo ücretini alıcıya ödettim ve tedarik firmalarıyla görüşüp küçük de olsa iskontolar elde ettim. Şu anda sektörle ilgili tüm anahtar kelimelerde ilk sayfada çıkıyorum ve kendi sektörümde reklam vermeden ilerleyen tek mağaza benim mağazam. Bu arada evden başladığım işimi sektörümün merkezinde önce küçük bir ofise, geçen yıl da daha büyük bir ofise taşıdım ve ayrıca imalat konusuna da girerek şu günlerde sektöre yeni bir marka kazandırmanın sevincini yaşıyorum.

   Gelelim Limango ve benzerlerine; reklamın her türlüsünü verirseniz, (her girilen sitede, ortamda bunların reklamıyla karşılaşmak mümkün) ürünleri 3-5 lira karla satarsanız, sorgusuz sualsiz değişim ve iade kabul edip kargo ücretini de kendiniz karşılarsanız, 1 personelin yapacağı işi 5 tane yüksek maliyetli personelle yaparsanız vs.. ne kadar büyük olursanız olun bir yerde tıkanmak zorundasınız. Kar zarar dengesi reklama, sansasyona, marka değerine bakmıyor, tamamen matematikseldir. Ve bu durumda da faturayı e-ticaret sektörüne kesmek bence haksızlık.

   1. Ahmetç Ahmetç

    Pardon hangi site acaba?

   2. stratejinize bayıldım bu günlerde okudum en güzel yazılardan biri :)

   3. Yasalara göre iadelerde kargo parasını ödemeniz mecburi yasalara uymadan kendinize göre karar verirseniz tabiki kazanırsınız ama müteri kaybetmeniz gerekeir bu tipte ben yaptım olducular dolu ortalık umarım çıktığınız gibi batmazsınız...

   4. Ancak sizin gibi aşırı hırslı,tüketiciyi yok sayan me-monstr hayali kuranların sonuda neyazıkki aynı olacak)bi turlu dengeyi kuramadınız gitti)olan çalışana oluyor)üretmemiz lazım,bunu beyinlerinize sokun

   5. Ben internetten devamlı alışveriş yapan birisiyim.Sizin gibi düşünen bir satıcıdan aldığım ürünü iade etmek istedim. iade ve değişimde kargo parasının bana ait olduğunu söyledi hiç uğraşmadım Direkt mahkemeye verdim. Pislik olsun diye birde avukat tuttum. Avukat ve mahkeme parası girince iadeyi mecburen yaptı ve sonra sitesine girdim baktım değişim müşteriye iade bize ait yazmış. Siz daha internetten alışveriş yapan deneyimli birisine denk gelmemişsiniz.

 7. Eticaret balonu patlıyor kanımca...

 8. Ahmet Tunç Ahmet Tunç

  İlk 3'te olan Limango bile sektörden çekiliyor çünkü Türkiye'de 2001'den daha ağır bir kriz yaşanıyor. Yine de Limango'nun tedarikçilerini ve müşterilerini mağdur etmeyeceğine eminim. Tedarikçilerine ödemelerini yapacaktır, müşterilerine de ürünleri gönderecektir. Sektör adına üzücü bir durum, Trendyol da oldukça düşüşte.. Şu an Markafoni'den sonra ikinci oyuncu Morhipo olacak gibi gözüküyor..

  1. Mehmet Ali Ayan Mehmet Ali Ayan

   Hiç de öyle olmadı:) Kapandıktan sonra baya şikayet var haklarında. Biri de benim başıma geldi.

   Ürünü yanlış göndermişler, telefonları kapalı, maillere 1 aydır cevap yok. Para iadesi alamayanlar var ve zaten sitede satılan genel ürünlere kıyasla yüksek fiyatlı bir ürün almıştım, şimdi onu iade edip bir de parasını alamamak var. Pazardan çıkarken çok başarısız bir yol izlemişler.

 9. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Merhaba,

  Uzun süredir sektörde konuşuluyordu ve bekleniyordu,

  Açıkçası milyon dolarlık yapıların girişimlerinin sona ermesi beni genç girişimci arkadaşlarımın yanlış yönlenmesi kadar üzmüyor . Bundan dolayı diyorum ki sakın ama sakın milyon dolarlık girişimleri kendinize örnek almayın . Şu yazımı bu eksende kaleme almıştım " küçük girişimciyi kör eden büyük başarılı girişimler" . ( http://www.hakanyalcin.net/kucuk-girisimciyi-kor-eden-buyuk-basarili-girisimler/ )

  Doğuş'un N11'i

  Doğan'ın HB'sı

  Sabancı'nın Kliksa'sı

  Boyner'in Morhipo'su

  Gold'un Hızlıal'ı ..... Bunların dayanamayacağı fırtına yok amman diyeyim benim şevk dolu güzel girişimci kardeşim sakın bazını bunlar üzerinden alma.

  Son 2-3 yıldır durmadan her yerde söylüyor ve yazıyorum; ülkemiz girişimci ekosistemi'nin ihtiyacı olan “temkinli davranma” algısıdır. Risk alırken, baz aldığınız şeyler düşündüğünüz gibi değil.

  2013 aralıkta ( http://www.hakanyalcin.net/e-ticaret-sektoru-yasananlar-ve-ongorulerim/ ) 31.slaytta , Limango'da ilginç bir şekilde ilgi düşüşüne dikkat çekmişim.

  Hey gidi hey 2014 ilk çeyrek e-ticaret nereye gidiyor : http://www.hakanyalcin.net/e-ticaret-nereye-gidiyor-2013-ilk-ceyrek/

  Teşekkürler,

  1. Biri bunu durdursun.

  2. Süper Mösyö Süper Mösyö

   Hacı dayı senin ki yorum değil bu düpedüz reklam.

   Yapma böyle şeyler ayıp.

   1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

    Ne yapayım mösyö,

    Fikrimizi beyan etmeyelim mi? 2 Yıldır yazıyorum dile kolay, yeri gelincede taşı gediğine koymak lazım ki 2 yıl verilen emeğin de bir anlamı olsun.

   2. 2 yıldır yazıyormuş mösyö, ben de bir öngörüde bulunayım, sonra burayı referans verir ben bildim derim, şimdi blog yazmakla uğraşamıyciim,

    "3 vakte kadar bir moda alışveriş sitesi kapanacak"

    aha yazdım, bu konuda bilirkişi, otorite kral şah vezir olduğum 3 vakte kadar ortaya çıkacak, herkese ispatlıciim.

    ha hakan yalçın senin yazdıklarını okuyan biri seni işe alsın da bitsin bu işkence ya

  3. Bir sene önceki yorumları okuma ve geriye dönüp bakma alışkanlığım var, şöyle bir bakayım dedim kim ne yazmış ne olmuş diye. Sevgili Hakan tebrikler, senelerdir takip ediyorum seni, zaman zaman yanlış anlaşılmakla beraber özet olarak hep doğruyu söyledin.

   "Doğuş’un N11’i

   Doğan’ın HB’sı

   Sabancı’nın Kliksa’sı

   Boyner’in Morhipo’su

   Gold’un Hızlıal’ı ….. Bunların dayanamayacağı fırtına yok amman diyeyim"

   dediğin listede Kliksa kapanıyor, Gold iflas erteleme istedi... "Dayanamayacağı fırtına yok" gözü ile baktıklarımız bile yıkılabilir demek bu. E-Ticaret işinde hesap, hedef, tutku, azim ve emek gerek, zor iş ama çok zevkli

 10. Ayhan Barış Ayhan Barış

  hayırlısı olsun.

 11. Raymond James Raymond James

  trendyol,1v1y are next

  1. Hayır daha ünlü bir site sırada. Belki 6 ay belki daha kısa.

 12. Yaprak Dökümün Yaprak Dökümün

  Yaprak dökümü, hayırlısı, Türk firmaları e-ticarete inşallah yelken açar da paracıklarımız yurtdışına gitmez..

 13. Çağatay Çağatay

  eticaret balonu da patlamasa da yavaş yavaş sönüyor. darısı müşterisini umursamayan yapay zeka ile ticaret yapan gittigidiyor un başına...

 14. Uğur Keser Uğur Keser

  Şimdi tüm markalar kendi E-ticaret sitelerinin açtıkları için Bayilikle e-ticaret yapan siteler batıyor. Şİmdi herkes kedi ürünlerini kolayca satabiliyor.

  1. Wolkanca Wolkanca

   bu yoruma katılıyorum.

 15. Ozgur Ozgur

  Yanlış bilmiyorsam Istanbul Dünya'da en fazla AVM in olduğu şehir. Amerika'daki gibi aracına atlayıp taaa bilmem nereye gitmiyorsun. Heryerde AVM var. Içinde de herşey var, yeme içme den tutta çocuk alanlarına kadar. Şimdi, ev hanımları için sosyal aktivite, çalışan için stresten kurtulma aracı olan alış-verişi, sağlam bir indirim yoksa kimse internetten almıyor. Çevremde gözlemlediğim bu. Tamamen almıyorlar demiyorum. Ya iyi bir indirim olacak yada daha önceden mağazada dokunmuş, görmüş ama mağazadan ucuz yada mağazada kalmamış. Mağazadan aldığında anında dokunma ve mutluluk hissi, beklemeye gerek yok. Onlineda ise ucuz aldım mutluluğu var. Operasyon maliyeti yüksek olan işlerde ne kadar ucuz olabilirsin. Olursan batarsın.

  Yatırımcılarda da şöyle bir algı var, karlılık önemli değil, önemli olan büyüme rakamları die. Ya arkadaş adı üstünde ticaret, kar etmeyeceksen ne diye uğraşırsın ki ..

  Uzun lafın kısası şu, hayatta her boşluk doldurulur. Bakalım sektör önümüzdeki dönemde nasıl şekillenecek ..

  1. bu adamın yorumu hakanınkinden 10 kat güzel.

 16. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

  Özel alışveriş siteleri için altın çağın kapandığının resmi ilanıdır. Zaten son iki senedir görmeyen kalmamıştı. Markafoni satışı da bu anlamda çok doğru bir zamanlamaya sahip. Limango başarısız olduğu için kapanmıyor. Çok sayıda rakibi olmasına rağmen 6 sene bu furyadan kazanmış, şimdi ise kârlılığı sağlayacak ölçekte iş kalmadığı çekiliyor. Onu takip eden başka firmalar da olacaktır. Bu sadece bir dönem sonu, e-ticaret balonu patladı diyerek genelleştirmek doğru olmaz. Hatta belli aralıklarla bu ölçekteki sitelerin kapanması da ekosistemin sağlığı açısından faydalı bile olur.

 17. Sevgili arkadaşlarım,

  Şaşırdık mı, değil.

  Dünya var olduğundan beri ticarette basit bir denge vardır, arz ve talep. Buna göre oyun şekillenir kurulur vs. Her bir şeyi bildiğini zanneden bazı girişimci ya da modern dönem hırsızı-vurguncusu arkadaşlar, çok da kısıtlı bir çevreyle,(ki bunların önemli kısmı büyük şirketlerde çalışmış ya da yurtdışında okumuştu) copy paste yaptıkları girişimler ve oradaki networklerini kullanarak yatırımcıyı kandırdılar. (Tabii tüketiciyi de ..gönderdikleri mallar ve uydurdukları markalar ortada)

  Zannetmeyin ki fonlar da temiz ve sütten çıkmış ak kaşık! Zaten fon dediğin zenginin parasını toplayıp toplayıp batıran insan grubu demek. Çevrenize bakın, bu fonlara para yatırıp da kazanmış tek adam göremezsiniz. Hepsi balon...

  Dolasıyla bu işin patlamasına üzülmedim, devamının geleceğine de inanıyorum. O milyon dolarlar, milyar dolarlar değerlemeyle a-b-c-d z'ye kadar hisse çıkarıp satan, mütemadiyyen büyüyorum ayaklarıyla gezen, onu bunu üzgünüm ama -kucağa düşüren- girişimci arkadaşları da izliyorum.

  Balon yıllar önce NASDAQda patladı, şimdi de bizim modern zaman vurguncuları aynen Di Caprio'nun Para Avcısı filmindeki gibi malı taşıyıp birilerine kakalamaya çalışıyorlar. Bakınız ve dikkat ediniz, bir girişimini satan ortada yok? Hani bu kadar güveniyordun, nerdesin? Türkiye'de hissesi o şirketi yönetmeye yetecek kadar kaç girişimci kalmış yatırım aldıktan sonra ve ne kadarı iş başında lütfen söyleyin.

  Zevkle ve heyecanla batışlarını izlemeyi sürdüreceğim, kimse aman bu ekosistemimize zararlı yabancı gelmez demesin, Rocket'i de gördük, girdiği yeri batırdı, evler yuvalar yıktı, millet işsiz kaldı. Böyle vicdansız, böyle kapitalist, böyle düşüncesiz gelecekse hiç gelmesin kimse.

  Ve bir not daha, küçük esnafın ne kadar değerli olduğunu, etraftaki son bakkal amca da kapattığın da anlayacağız. Herşeyimiz yalan dolan, vefa mız da kalmadı.

  Naçizene.

 18. .uğur Kargı .uğur Kargı

  Bir zamanlar çalışanı olarak çok üzüldüğüm gelişme.

  Koskoca alman otto sektörden çekildi.

  Vay ki ne vay!

  1. Gökçe Koç Gökçe Koç

   Söylenecek çok fazla bir şey kalmadı.. Çok üzücü..

  2. Oktay Çelik Oktay Çelik

   Bir zamanlar toplantı yaptığımız otopark derdı olan sirin merkez de kapatıldı demekki üzücü ....

 19. Burak D. Burak D.

  arabulvar.com 'u da unutmamak lazım

 20. Harun Harun

  1v1y.com nin daha önce kapanması gerekiyordu. bir kaç ay içinde kapatmaları gerek zararın neresinden dönerlerse kardır. Peki neden mi? iş yapan adama para vermezler, nerde gereksiz ağzı laf yapan cambazlara cuvallara para verirler sonra niye batıyor.

 21. İvmenin aşağı doğru gitmesi sadece e-ticaret için değil son 5 yıldır tüm sektörler için geçerli. Mevcut ekonomi bu şekilde gittiği sürece sadece devler ayakta kalır, diğer herkes silinir gider. Almanlar akıllı fazla kasmaya gerek görmediler ve çekildiler. Malesef eticaret dahil tüm sektörlerin hali kötüye gidiyor. Bakınız TÜİK raporları...

 22. Ne güzel işte. Pastanın boşalan diliminden alınacak küçük paylar salındı piyasaya. Asılın ;)

 23. Alessandro Alessandro

  hepsiburada ve markafoni tam zamanında sattı valla akıllılarmış...ayrıca yalnız eticaret değil iç piyasadaki tüm satış kanallarında büyük daralma var, bakmayın herkes ortada ağlamadığı için belli etmiyor, içten ağlıyoruz maalesef. Ama ismi bile yeterdi büyük bir firmanın Türkiyemizden çıkması çok ama çok acı gerçekten...

 24. Ben Doğuş'un, Ebay'in ya da Sabancı'nın yerinde olsam (kısacası pazaryeri açmış yada açmayı planlayanlar) birkaç bin liraya e-ticaret sitesi açan şirketleri satın alırım. (abcsoft - bilmemne ticaret, 1 saatte eticaret siteniz hazır diyenleri).

  Herkesin e-ticaret sitesi açmasını engeller kendi siteme yönlendiririm. Madem kapitali iyi bir şekilde yönetmek gerekiyor oyunu ona göre oynarım.

  1. Iste budur, yillardir tüm sirketlerin milyonlarda lira harcayip ar-ge takimlari kurdugu, kapitali nasil iyi bir sekilde yönetiriz ve rakiplerimizin önüne geceriz sorusuna cevabi sak diye buldun.

   1. Belki de daha basiti vardır, facebook, google, microsoft vs farklı bir yolmu izliyor sanki?

    adam 1800'lerde yapmış bunu

    Kısa süre sonra demiryollarını da sahiplenen Rockefeller, böylece 10 yıl içinde birçok petrol kuyusu işletmecisini kendisine bağladığı gibi rakiplerini de aynı fiyatla petrol satmaya zorlayarak iflas etmelerine yol açtı.

    http://tr.wikipedia.org/wiki/John_D._Rockefeller

  2. Aydın Menek Aydın Menek

   Yasal olarak bu mümkün değil yani kimse e-ticaret sitesi açamasın şeklinde birşey olamaz.

   Ayrıca siz abcsoft – bilmemne ticaret, 1 saatte eticaret siteniz hazır gibi firmaları satın aldıkça yenileri ortaya çıkacak ve mecburen onlarıda almak zorunda kalacaksınız :)

   Çok para yani o yüzden büyük şirketler önce olabildiğinde birbirkerinden faydalanmaya çalışıyor şundan emin olabilirsiniz limangonun kapanacağı yaklaşık 1-1,5 aydır kulislerde dolaşıyordu zaten ve o zamandan beri söz konusu pazaryeri sakinleri doğacak başı boş trafiği kendi sitelerine çekmek için çalışmalara şimdiden başladılar. Hatta ciddi paralara şirketten çıkarılan yazılımcılardan data isteyen firmalar bile mevcut ;)

   1. Haklısınız tabiki yasal olarak mümkün değil ama sonuçta kendilerine müşteri olabilecek tedarikçilere herşey kurulu sistem sağlayanlar bu tip firmalarla mücadele etmezse kendileri zarar edecek diye düşünüyorum.

 25. Batur Batur

  Hayranım ben bu dükkan kapatıp gitmeyi başaran adamlara. Bir sabah bir bakıyorsun kısa bir metin! "Hadi bana eyvallah" ....

  Mahalle esnafında da olur bazen böyle. Küçük bir börekçi açılır. Balonlar süslenir. Broşürler dağıtılır. Açılış günü siftaf paraları yere atılır duvara asılır.

  Sonra aradan 3 ay geçer bir bakarsınız börekçi bomboş, kiralık yazısı asılı. İşte bu tip adamların da hastasıyım.

  Halbu ki daha dün hiç kapanmayacak gibi en taze börekler raflarındaydı. Ne oldu?

  Ne olduğunu o basiretli börekçi esnaf bilir, biz bilmeyiz.

  Çünkü 2 üniversite mezunu ve yüksek lisanslı tüccarlar olrak şunları biliriz ama işimize gelmez.

  Alternatif maliyetler nasıl hesaplanır?

  Yatırımın getirisi nasıl hesaplanır?

  Zaman kavramının bir maliyet olarak hesaplanması nasıl yapılır?

  Ölçek ekonomisi nedir?

  Piyasa fiyatı nasıl oluşur?

  Piyasaya giriş bariyeri nedir?

  Arz ve talebin kesiştiği noktada fiyat oluşur! Bundan gayrisi sadece etikettir?

  Genel üretim giderleri nasıl hesaplanır?

  Genel yönetim giderleri nasıl hesaplanır?

  İşletmerin kamusal sorumlulukları nelerder?

  ....

  İşte börekçi amcam bunları bilmez ama kurşun kalem ve paketleme kağıdı üzerinde hesap yapar ve dükkanı kapar.

  Piyasadan çekilmesini bi bu börekçi amca bilir bir de yabancı yatırımcı.

  Bunları bir kenara bırakarak eticarete gelirsek;

  "Her eticaret bir gün, ölümü tadacaktır."

  Kim kalır?

  Asıl işi eticaret olmayan kalır.

  İnterneti bir pazarlama kanalı olarak kullanan kalır.

  Mağazalaşan kalır.

  Ürünlerini farklılaştıran kalır.

  Ortak ve yatırımcı almayan kalır.

  Kargo ücretini müşterisinin ödemsine ikna eden kalır.

  Ürününü fiyatla değill, ürünün faydası ile satabilen kalır.

  Evim.net ve ya limango kapanınca mı bunları farkettik!

  Kelle! 2-3 yıl önce vipdükkan, pabbuç.com kapandığında mı farkettik.

  Kelle!? 20 yıl önce weblebi, mavibilgisayar .... Ve adını hatırlamadıklarım zamanında da bu böyleydi.

  Ama şimdi 25 yaşındaki genç girişimci kardeşim ne bilsin 5 yaşındaki batakları.

  Biz de siyaset hafızası ve tecrübe aktarımı hiç olmadığı gibi, ticari tecrübe aktarımıda yok.

  Herkese hayırlı işler :)

 26. Özcan Aydin Özcan Aydin

  Gerçekten üzücü bir haber. E-ticaret sitelerine tedarik yapan biri olarak sektördeki çöküşü 1 yıl önce gözlemlemiştim. Tüm E-ticaret site sahipleri ve yöneticilerine tavsiyem, Şuan acil eylem planı yapmak. Türkiye e-ticaret ekosistemi eriyor. Kim nasıl ivme kazandıracaksa acilen el atsın

  1. Aydın Menek Aydın Menek

   Özcan bey şuan daha doğrusu son 1 yıldır kendini belli başlı sektörlerde gösteren ve yavaşa yavaş sektör sayısını arttıran bi kriz mevcut ülkemizde ve bu maalesef görmezden geliniyor. Siz tedarikçilik yaptığınız için bilirsiniz ilk açıldıklarında her hafta cuma ödeme yapan firmalar 30-45-90 günlere çıktı markafani zaten ürünü iade aldıktan sonra kendi deposunda aylarca bekletiyor birde iade süresini 60 yapalımmı diyorlar :D kış sezonu için verdiğimiz ürünlerin iadeleri birdahaki kış sezonuna yetişiyor :) bu böyle gitmez artık insanlar ya böyle olacaksa olmasın diyor yada ben kendime açar kendim uğraşırım diyor.

 27. Hakan Hakan

  Playstation barındıran lüks ofisler, devasa depolar, yüksek maaşlar, müşteriyi neredeyse iadeye özendiren cayma hakkı koşulları ve kaçınılmaz son...

  1. Hakan Hakan

   E-ticaretin en büyük sorunu koşulsuz iadelerdir. Limango'yu ve diğerlerini zarar ettirerek kapatmaya zorlayan en büyük etken de iade etmeyi alışkanlık haline getiren müşterilerdir.

   1. Umit Yilmaz Gunes Umit Yilmaz Gunes

    Ben sorunu musteride pek goremiyorum acikcasi. Oncelikle disarda gorsek almayacagimiz urunleri %80-%90 indirimli diyip iyi bir marka/urunmus izlenimi verip algi yonetme huyundan vazgecilmesi gerekli. Bu tur sitelerin ilk populer oldugu zamanlarda ben de ozenip bir saat almistim, cok guzel gozukuyordu ve kronometre vs. her seyi var seklinde pazarlaniyordu. Saat geldi, megersem uzerindeki kronometre gostergesi susmus. Geri yolladim haliyle.

    Kissadan hisse, kaliteli urun sunulmadi muddetce musteri geri yollamaya devam edecektir. Ote yandan artik herkes indirim isine girmis durumda ve neredeyse cogu urunde magazadan almakla, internetten almak arasinda cok hatri sayilir bir fark olmamaya basladi. Olusabilecek 50-100 TLlik farki alici urunu fiziksel olarak eline almak/kargoyla ugrasmamak gibi seylerle takas edebiliyor.

    Elbette sinirsiz ucretsiz iade/kargo kullaniciyi simartan bir ozellik. Ancak nedense turk ekosisteminde her seyi havuca dayandiriyoruz ve bu kadar indirim sitesi varken, farklilasmanin cok zor oldugu bir alanda suruye uymak zorunluluk.

    Ama ben bunun sadece buna dayandirilmamasi gerektigini de dusunuyorum. Sanirim 2013 yilinda sadece harcanan reklam butcesi 5-6 milyon TL idi. Nacizhane gorusum malesef Turkiye ekosisteminde kaynak/risk yonetimi - performans/optimizasyon adi altinda duzgun islerin yapilmadigi. Sadece buyumek tek basina yeterli olmuyor.

   2. Böyle saçma bir yorum olabilir mi? Amazon niye batmıyor yıllardan beri o zaman? Daha geçenlerde Donanımhaber üyeleri almak istedikleri bir üründe Live Chat elemanı ile konuşarak ücretsiz kargo imkanı elde ettiler... Müşteri memnuniyeti batma sebebi değildir ama batma bahanesi olabilir.

    Bu tip firmaların bir anda çökmesinin sebebi ilk açıldıkları zamanda olduğu gibi sansasyonel indirimler yapamamalarıdır. Yaptıklarında da büyük markaların bile aşırı kötü olan ürünlerinde yaptılar. Bol gözüksün diye zorladıkça kullanıcı deneyimini de düşürdüler.

    Türkiye'de kriz var. Ama esas kriz büyük mağazaların giyim sektöründe kafalarına göre fahiş kar payları belirlemeleridir. Dün mağazalar da normal kalite bir spor ayakkabının inanılmaz fiyat seviyelerine çıkmış olduğunu gördüm. Dövizle alakası var mı?- Tabii ki de yok. 150 TL'lik bir şeyin fazla olmayan bir döviz artışıyla 200 TL seviyelerine çıkmış olması tamamiyle fırsatçılık.

    Milletin alım gücü de sınırlanmışken giyim firmaları çok sıkıntı çekecek eğer bu kurnazlığı bırakmazlarsa.

   3. Yaprak Dökümün Yaprak Dökümün

    "pyloge" ithafen. pyloge büyük ihtimalle sen bir çalışansın ve kargo maliyetlerinin karından daha yüksek olduğunu zaten bilmiyorsun o yüzden ülkemizi Amazonla karşılaştırıyorsun, biraz işletme ve asıl olarak muhasebe finansal analiz eğitimi almanı tavsiye ederim:)

   4. pyloge;

    yurtdışından gelen ithal ayakkabılarda derilerde %50, deri olmayanlarda %30 ek vergi geldi. ondan ayakkabılar pahalılaştı. Dükkan sahiplerinin kar hırsı değil. Hatta Ankara'ya gideceklerdi bugünlerde gümrük bakanlığına bu konuyla ilgili. Muhtemelen onların satışları da düştü

   5. Enes Şahbaz Enes Şahbaz

    Zaten bu tür e-ticaret sitelerinin kargo fiyatları genelde 7-8tl olur ama kargo firmasıyla 3-4tl gibi bir rakama anlaşılır haliyle müşteri ürünü iade etmek istediğinde kargo parasıdına peşinen alınmış oluyor ha %70'i iade etmiyor ordanda para kazanıyorlar.

 28. Hizlitacir Hizlitacir

  Rekabet çok fazla fiyatlar belli üretmedin malı satıyon bi yere kadar düşük kar oranını kaldırabilirsin.Millet bedava dağıtsan malı kargo bedava olmazmı diyor öyle alıştırdı sektör insanları

 29. Birkan Akpınar Birkan Akpınar

  Seo yatırımı olmayan, private shopping gibi sadece reklamla veya arkadaş tavsiyesi üzerine kurulu pazarlamalar maalesef hiçbir zaman tutmayacaktır. Kalıcı bir başarı için seo nun gerekli olduğunu private shoppinglerin çöküşü gayet iyi gösteriyor.

  1. Ruzgar Ruzgar

   bence yanılyorsun.

  2. Yorumları okurken araya "reklamların girmesi" kadar kötü bir şey olabilir mi!

   Milyonlarca dolar reklam veren şirketleri sadece seo ile mi kalkındırmayı düşünüyordun yoksa?

   Arkadaş seo işleri yapıyor sanırım :)

  3. Bence haklısınız, üstteki 2 arkadaş daha farklı bir yaklaşımla yorumlamış fakat internette yaşamanız için SEO tarafına yatırım yapmak zorundasınız. Yurtdışında SEO ihtiyaçları yüzünden iş modelini değiştiren işletmeler bile var. Sadece SEO ile kalkındırmaktan bahsedilmiyor ama en büyük top SEO'dur ve ciddi bir kanaldır. Küçümsemeyin :)

 30. Ümit Çün Ümit Çün

  Bu durum açıkcası çok da şaşırtıcı gelmedi bana.. E-ticaret sektöründe ciddi bir ivme düşüşü var ve şirketler malesef büyük yatırımlar sonucunda bile kârlılık elde edemiyor.

 31. Batur Batur

  Bu arada bu balonu şişiren Sina Afra nerede?

  1. Yaprak Dökümün Yaprak Dökümün

   Batur Bey doğru noktaya ayak bastın, çek ayağını:) Sina Afra Markafoni'yi şişir şişir şişir, inanılmaz bir balon yarattı ve sonrasında balon patlamadan kaçtı. Parayı ne yapacağını şaşırdı, haliyle cepler dolu, vakıf kuraran orada paracıkları kıtııır kıtııır yiyiyor. Oy oy oy, onun yerinde olmak vardı:))

  2. Yakınlardadır.

   Eli kulağındadır :)

 32. Mevlüt Kasap Mevlüt Kasap

  E-ticarete olan güveni zedeleyecek ya da "ivmesini kaybediyor artık" dedirtecek bir şey yok ortada. Türkiye internet üzerinden en çok kar, ciro ziyaretçi elde eden sektör E-ticaret. Büyük bir kriz yaşanmadığı sürece ki ben yaşanacağını düşünmüyorum internet üzerinden alışverişin bir ivme kaybına uğrayacağını düşünmüyorum. Limango, Trendyol ile aynı zamanlarda yolalıp hem trendyol'un hem de markafoni'nin gerisinde kaldı. Sebebi pazarlama hamleleri ve bir türlü kendisini konumlandıramamasıydı. Neredeyse bu ikisinin yarısı kadar ziyaretçiyi dahi elde edemiyordu, ve edememiş netekim.

 33. Batur Batur

  Buyrun limangonun yıl sonu değerlendirmesi : https://www.youtube.com/watch?t=12&v=RCyOm0-a1r8 (Nasıl da mutluluar)

 34. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Eticaret şöyle patlayacak böyle patlayacak deyip sonra öngörüleri patlayınca ortadan toz duman olan fikrini sorduğundaysa ama türk yatırımcısı şöyle böyle deyip suçu millete atan SinaAfraGiller i de buralarda görmek isteriz!

 35. Lemon-Goo Lemon-Goo

  Hep limangoya acımışsınızda tedarik sağlayan küçüklere hiç değinmemişsiniz.Daha geçenlerde evim.net paralarımızı cebine indirip biz battık hiç bir şey ödeyemeyiz bay bay diyerek ortadan kayboldu.En azından limango ahlaklı ,borcumuzu ödeyeceğiz diye mail atmışlar.Tedarikçiler bu aralar çok darbe yiyor.Zaten tedarikçilerin çoğunun ne canı var 3-5 yerde para batsa bir çok tedarikçi çok acı şeyler yaşar.Bence e ticarette en çok dolandırıcı ceo ve patronlara dikkat etmek gerek.Algı ile şişirilen içi boş firmalar bir kaç senede çok fena tokatlayıp gidiyorlar (Limango buna dahil değil).Böyle oluncada hem e ticaret darbe yiyor hem büyüme hevesindeki tedarikçi herşeyini kaybediyor.

  Bir sözümde webrazziye.Herkesi bize yıldız gibi sunmayın evim.net'i sunarken çok sesiniz çıktı batarken hiç haber yoktu.Ayrıca işinize gelmeyen yorumları silmeyin tarafsız olun..

  1. Evim.net ortadan kaybolmadı, eğer alacağınız varsa dava açabilirsiniz.

 36. Bykrkc Bykrkc

  Peki, Lokum.com 'un kapanmasının sunuluş şekli ile limango'nun kapanmasının sunuluş şekli neden bu kadar farklı?

 37. hiç üzülmedim iade ettiğim ürünün parasını göndermediler ayrıca hiç ilgilenmediler

 38. Detaylar saklandığı için çok fazla yanlış yorum var. Fakat Instagramdaki butiklerin müşteri memnuniyetini veremeyen ve aşırı büyüyen firmalar kendilerine dikkat etmeli...

 39. Aziyade Aziyade

  Limango´nun turkiye´den cikmasi bence sirf turkiye ile degil, flash sales is modeli ile alakali. Gilt bile kac zamandir sallaniyor. Musteriye ilk zamanlar cok cekici gelen ama esasinda gercek ihtiyacini karsilamayan, asiri indirime dayali is modelleri ne turkiye´de nede dunyada uzun soluklu olabilir. Bakiniz groupon. Ayrica kargo masraflari, celebrityler ile cekilen TV reklamlari, depo savaslari gibi astronomik masraflarda cabasi. Bu arada tuketiciler artik 6/12/24/36/nth taksit kredi karti borclarini ceviremiyorlar. Ister kriz diyin, ister bankalarin zamaninda sorumsuzca kredi vermesi. Internetten alisveris onu kesilemez bir fenomen ama bence artik sirketler daha katma degerli modeller ve/veya hizmetler uretmek zorundalar (bakiniz annelutfen.com´un bebek bezi subscription hizmeti). Yatirimcilarda bir zahmet valuation balonlarini sisirmekten vazgecsinler. Istedigi kadar buyusun kar etmiyor iste. Got it?

 40. yaprak dökümü başlamıştır... hadi hayırlısı bakalım.. :)

 41. Mustafa Zahid Mustafa Zahid

  Pazarın kaymağını fazlasıyla yiyen Limago artık farklı pazarlarda farklı kaymaklar peşinde koşmak için Türkiye Pazarı'ndan çekildi. Kâr marjlarının düşeceğini öngören aç gözlü bir yaklaşımla, yatırımlarını farklı pazar ve sektöre kaydıracaktır.

 42. Herkes birşey demiş ancak yatırımcıların aç gözlüğü yüzünden şişirilen eticaret şirketleri patlamaya hazır bomba idi 2015 yilinda bir bir patladiklarina şahit olacağız

 43. Her ne zaman satışlarımızda artış olsa bi kaç e-ticaret firması gitti diyoruz adamlar google facebook reklamlarını arttırmaktan başka bişey yapmadılar gittigidiyor,sanal pazar reklamları kısıyor denge sağlıyor 3 tane ürün satanlar basıyorlar reklamın gözüne para havadan geliyor ince dokuycaksın işi bilceksin karını zararını çok reklam çok para kazandırmaz az reklamla bol satış yapmak para kazandırır bu arada seo falan hikaye onuda son bi kaç yılda anladık parayı bas lider ol n11 gibi,,,,

  1. İsmini vermeyelim Bir tedarikçiye dedim işte hadi ikidebi havale yapmayalım hafta sonu paranızı havale yapayım hafta içi gönderilen ürünleri ikidebi uğraşmayalım .Bana biz limango gibi kaliteli firmalar ile çalışıyoz sizin gibi firmalara peşinde olsa mal vermeyiz Limango gibiler holding bugün ödemezse yarın öder demişti.Ey tedarikçi Limangomu kaldı Biz tüm tedarikçilerle peşin çalışıyoruz .Artık yavaş yavaş sadece kendi ürünlerimize yöneliyoruz .Türkiye'de tedarikçi /b2b yok neredeyse..

 44. Ali Uyanik Ali Uyanik

  Şunu belirtmek isterim ; kargo , bu firmalar için bir maliyet unsuru değildir.Büyük firma oldukları için yüksek indirimlerle çalışırlar.Zira sektörün büyük firmalarının temsilcileri, kendileri ile yapılan söyleşilerde , günde ortalama 20.000 sipariş çıkardıklarından bahsederler. Ör. siz bir ürünü her hangi bir kargo firması ile 10 tl'ye gönderiyorsanız , e-ticaret firmaları aynı ürün için max. 3 tl öderler. Diyelim ki siz bir ürünü iade ettiniz , bu durumda ürünün geliş ve gidişi için toplamda 6 tl masraf çıkar.Ancak bu durumda da kargo firmasına 6 tl ödenmez , gönderisi yapılan bir ürün firmaya geri geldiğinde , fiyat daha da düşer , ortalama 5 tl bir fiyat çıkar.Yani biz,kargo(geliş-gidiş) maliyeti max. 5 tl olan bir ürün için 7 tl para öderiz. 20.000 sipariş üzerinden hesaplandığında da , ortaya hatırı sayılır bir değer çıkar. Bu nedenle de , firmalar tek sepet uygulamasını hiç sevmez,yani siz 3 ürün alacaksanız , bunları ayrı ayrı paketleyip,ayrı ayrı kargolayıp,bu şekilde size göndermek isterler.

  E-ticaret faaliyetinin başarısını etkileyen unsurlar özetle 3 başlıkta ifade edilebilir.

  1.Şirketin sunduğu hizmetin niteliği(kalite-maliyet)

  E-ticaret sitelerine ürün temin eden büyük firmaların hemen hepsi kendi siteleri üzerinden zaten satış yapabiliyor.Sunduğunuz hizmetin,müşteri açısından cezbedici özelliği olmalı. Bir ürünü,üreticisi varken,aynı şartlarda neden başka bir siteden alayım.

  2 milyon üyesi bulunan bir sitede,2 yıl lojistik dir. yard. yapan biri olarak şunu da belirtmek isterim:marka ürünler dışında satılan ürünlerin bir çoğu,Eminönü (mahmutpaşa,tahtakale) piyasasında %15-20 daha düşük fiyatlarla satılan sıradan ve kalite problemi olan ürünler.

  Bu tip sitelerde büyük markalar pazarlama işlevi görürken,hiç adı duyulmamış markaların ürünleri üzerinden yüksek karlar elde ediliyor. Tüketici olarak bu tip bir ürünü aldığınızda hayal kırıklığına uğruyor,iade dahi etseniz,bir sonraki alışverişinizde çok daha temkinli davranmak durumunda kalıyorsunuz.

  2.Şirketlerin işletme maliyetleri (Ulaşım,depo,personel vs)

  Bir çok arkadaşımızın bahsettiği gibi,gereksiz personel maliyeti en büyük problem.Kendi çalıştığım şirketten biliyorum,merkez bina Ps salonu niteliğindeydi.Yüksek maaşlar,onlarca boş gezen adam,akrabalık ilişkileri ile kurulu bir düzen(sizlik).

  3.Sektörün ve ülke ekonomisinin genel durumu

  Bu konu herkesin malumu , fazla bir şey söylemeye gerek yok. Güçlü ve umutlu iseniz yolunuza devam edersiniz ; değilseniz,zararın neresinden dönersek kardır.

 45. Murat Demir Murat Demir

  Bi hafta kadar geç duymuş oldum haberi velhasıl üzüldüm. Yitirmişiz bir devi daha.

  Ancak savurganlık olarak tabir edeceğim stratejileri sebebiyle tutunamadılar bence.

  Çok fazla reklam verdiler. Reklamın iyisi kötüsü olmaz elbette ki. Ancak ilgi alanına dayalı olarak reklam çok yaptıkları söylenemez.

  Sağlık üzerine yayın yapan sitelerde bile reklamları dönüyordu. Bunun onlara getirisi tabikide haklı olarak az oldu. Keşke daha sağlam stratejiler geliştirip sektörde tutunabilselerdi.

 46. Candymendi Candymendi

  E-ticaret sektöründe öyle büyük bir rekabet var ki, bir an duraklamak her şeyi bitirebiliyor. Zaten piyasayı tekeline almış olan 3 büyük firma var, geri kalanlar da kendi aralarında ayakta kalmak için adeta savaş veriyorlar.

 47. Tesettür Giyim Tesettür Giyim

  Allah ufak çaplı e-ticaret sitelerine zeval vermesin:)

  1. Tesettür Tesettür

   geçmiş olsun türkiyede şartlar e-ticaret için çok zor

 48. Lidyana.com hesaplarıma göre 4 yıl içinde dükanı kapatacaktır.