Forbes, yılın en iyi teknoloji yatırımcıları listesini yayınladı

Forbes, yılın en iyi teknoloji yatırımcıları listesini yayınladı

Aylık iş ve ekonomi dergisi Forbes, yıllık olarak hazırladığı Midas List'2015'in sonuçlarını açıkladı. Bu yıl 14'üncüsü hazırlanan liste, teknoloji yatırımcılarını, yarına öncülük edecek olan teknoloji şirketlerini erkenden görmek ve haliyle bunu kazanca çevirmek konusundaki becerilerine göre sıralıyor.

100 yatırımcının sıralandığı Midas List 2015'te geçtiğimiz yıla göre yaşanan büyük düşüş ve yükselişler göze çarpıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl listenin ikinci sırasında yer alan Marc Andreessen bu yıl 19'uncu sıraya kadar gerilemiş. Listede bu yıl ilk kez bir kadın yatırımcı ilk 10'da yer alıyor. Bu arada Felicis Ventures kurucusu Aydın Şenkut'un 39. sırada yer aldığını belirtelim.

Forbes Midas List 2015'te yer alan ilk 10 teknoloji yatırımcısı şu şekilde sıralanıyor:

1) Jim Goetz: Geçtiğimiz yıl da listenin ilk sırasında yer alan Sequoia ortağı Goetz, bu başarısını büyük ölçüde WhatsApp'ın tek yatırımcısı olmasına borçlu. Goetz aynı zamanda tamamı halka açılarak milyar dolarlık değerlemeye ulaşan HubSpot, Barracuda Networks, Nimble Storage, Ruckus Wireless ve Palo Alto Networks şirketlerindeki yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürüyor.

2) Peter Fenton: Benchmark ortağı Fenton, geçtiğimiz yıl listenin üçüncü sırasındaydı. Yükselişinde iki yatırımı New Rellic ve Hortonworks'ün geçtiğimiz Aralık ayında aynı gün halka açılması ve Twitter'daki yönetim kurulu üyeliğinin etkisi var.

3) Chris Sacca: Lowercase Capital kurucusu ve ortağı Sacca bu yıl listenin ilk 10'unda yer alan yeni isimlerden. Twitter ve Uber'in erken dönem yatırımcılarından olan Sacca'nın aynı zamanda Stripe, Twilio, Docker, Lookout ve Automattic'teki yatırımlarıyla servetini 1,23 milyar dolara çıkardığı tahmin ediliyor.

4) Josh Kopelman: Midas List'in son beş yıldır ilk 20'de değişmeyen isimlerinden biri olan Kopelman yılın yükselen yatırımcılarından. Tohum ve mikro yatırımlar konusunda usta isimlerden biri olan Kopelman, Uber'in yatırımcılarından olan First Round Capital ortaklarından. Daha önce yatırımcısı olduğu LinkedIn'in halka açılması, Aster Data'nın Teradata'ya 263 milyon dolara satılması gibi başarılı çıkışları olan Kopelman'ın AltSchool, Boxed gibi girişimlerde yatırımları bulunuyor.

5) Steve Anderson: Instagram’ın kuruluş yatırımcılarından Steve Anderson, Twitter’ın da erken dönem yatırımcısı. Zynga tarafından 2012’de 180 milyon dolara satın alınan OMGPOP ve Salesforce.com’un 2010’da 212 milyon dolara aldığı Heroku’nun yatırımcısıydı. Bilinen diğer çıkışları, Rashlytics (Twitter aldı), GoInstant (Salesforce.com aldı), IndexTank (LinkedIn aldı) ve Hunch (eBay aldı) sayesinde dünyanın en çok tanınan tohum yatırımcılarından biri oldu.

6) Douglas Leone: Sequoia ortaklarından Leone, Google,YouTube, Zappos ve LinkedIn gibi başarılı yatırımları sayesinde yatırım şirketine yön veren isimlerden biri oldu.  WhatsApp, ServiceNow ve FireEye'ın başarılı çıkışlarıyla servetinin bugün 2,2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Leone, mitevazı bir kökenden gelip, başarmayı ihtiyacı olanları desteklediklerini söylüyor.

7) Paul Madera: Meritech Capital Partners kurucusu ve ortağı Madera, Facebook’a yaptığı yatırım sayesinde listenin ilk 10'undaki yerini koruyor. Çinli veri operatörü 21Vianet’in ve Fusion-io’nun 2011’deki  halka arzları, Tensilica’nın Cadence’e 380 milyona satılması gibi büyük çıkışlar da geçmişteki başarıları arasında gösteriliyor.

8) Neil Shen: Squoia Capital China yönetici kurucu ortağı Shen, Alibaba'nın geçtiğimiz yıl gerçekleşen tarihi halka arzıyla listede sekizinci sıraya kadar yükseldi. Shen'in geçtiğimiz yıl halka açılan JD.com ve bugün 15 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Vipshop gibi yatırımları bulunuyor. Shen, Çin'in en popüler seyahat sitelerinde Ctrip.com ve Homes Inns otel zincirinin kurucuları arasında yer alarak servetini biriktirmeye başlamış, erken dönemlerde.

9) Bill Gurley: Midas List 2015'in en çok yükselen ismi geçtiğimiz yıl 70'inci sırada yer alan Bill Gurley. Benchmark ortağı olan Gurley'in bu başarısında elbette Uber yatırımının etkisi var. Bununla birlikte yatırımcısı olduğu GrubHub'ın geçtiğimiz yıl halka açılarak bugün yaklaşık 3,8 milyar dolar piyasa değerine ulaşması ve yakın zamanda 1,1 milyar dolar değerlemeye ulaşan Nextdoor yatırımcı için kazançlı faktörler oldu.

10) Jenny Lee: İlk 10'da yer alan ilk kadın yatırımcı ünvanının alan GGV Capital'dan Lee, geçtiğimiz yıl 52'inci sıradaydı. Lee'nin bu başarısında, halka açılmamış en değerli girişimler listesinde 45 milyar dolarlık değerlemesiyle ilk sırada yer alan Xiaomi'nin yatırımcılarından biri olması önemli bir faktör. Lee aynı zamanda, yine yüksek yatırım turlarıyla adından söz ettiren Çinli 21vianet.com ve Alibaba tarafından satın alınan UCWeb yatırımcılarından.

Listenin tamamı için Forbes'un ilgili sayfasını ziyaret edebilir, geçtiğimiz yılki listeyi görmek isterseniz linki takip edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.