Locca'nın konum bazlı fotoğraf uygulamasıyla selfie çekmeye biraz ara verebilirsiniz

Locca'nın konum bazlı fotoğraf uygulamasıyla selfie çekmeye biraz ara verebilirsiniz

Türkiye'de akıllı telefon kullanıcılarının en çok etkileşime girdikleri uygulamalar arasında fotoğraf odaklı olanlar ilk sırada. Bunda selfie tutkusunun da elbette büyük payı var. Türkiye'de geliştirilen Locca ise etrafınızla etrafınızla etkileşime geçmenizi sağlayan bir uygulama ve selfie'ye biraz ara vermenizi istiyor.

Facebook, Twitter ya da Instagram hesabınızla giriş yaptığınız Locca, çektiğiniz fotoğrafları konum bilgilerinizle saklıyor ve en fazla 100 km uzağınızdaki kullanıcılara gösteriyor. Uygulama içinde görünürlük ve mesafe ölçülerini değiştirmeniz mümkün. Fotoğraf çekerken, popüler selfie uygulaması Retrica'ya benzer şekilde, fotoğrafı farklı filtre seçenekleriyle düzenlemeniz de mümkün. Dilerseniz birkaç sözle fotoğrafı tarif de edebiliyorsunuz ve bu şekilde çekiminizi diğer kullanıcılarla paylaşıyorsunuz.

locca

Mart ayında yayına başlayan Locca, yazılımcı üç arkadaş Doğan Ekici, Ercan Çatay ve Kemal Bayar tarafından yaklaşık üç ayda geliştirilmiş. Uygulama tamamen ücretsiz olarak sunuluyor ve önceliği olabildiğince fazla sayıda kullanıcıya ulaşmak.

Locca, sosyal ağ bağlantılarıyla yaygınlaşmak istiyor. Uygulama içinde kullanıcılar yalnızca beğenme fonksiyonuyla etkileşime geçerken, Locca kullanıcının sosyal ağ bağlantılarını da gösteriyor. Locca, işin sosyalleşme tarafını tamamen Facebook, Twitter ya da Instagram'a bırakıyor.

Henüz emekleme aşamasında olan Locca'da paylaşılan fotoğraflarda, beklenildiği gibi yine selfie'ler ağırlıkta. Bu, elbette kullanıcı tercihiyle ilgili bir durum ancak uygulamanın kullanıcıları çevresine yönlendiren bazı özellikler geliştirmesi bu sınırlamayı aşmasını sağlayabilir. Bir dönem denenip başarısız olsa da Findery'nin konum bağlantıları ya da EyeEm'in konum bazlı arama yapmanızı sağlayan filtreleri ve etiketleri örnek uygulamalar olarak akla ilk gelenler.

iPhone ve iPad için geliştirilen Locca'yı incelemek isterseniz linki takip edebilirsiniz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.