Google Data Saver eklentisi tarayıcıda kullandığınız veri boyutunu yarı yarıya azaltıyor

Google Data Saver eklentisi tarayıcıda kullandığınız veri boyutunu yarı yarıya azaltıyor

Google mobil versiyonundan sonra masaüstü Chrome için de  "Google Data Saver" eklentisini sessiz sedasız yayınladı. Eklentiyle Chrome tarayıcısında kullanılan veri miktarı yüzde 50 oranında azaltılabiliyor. iOS  ve Android platformundaki Chrome versiyonu için 2013 Mart ayından bu yana yüklü olarak eklentiyi şimdi masaüstü kullanıcıları da kullanabilecek.

Şirket, Google Data Saver sayesinde internette dolaşırken sayfa yükleme hızının önemli oranda arttığını, daha güvenli gezinme sağlandığını söylüyor. Tabi ki eklentinin en iddialı olduğu ve ön plana çıkan özelliği kullanıcıların veri trafiğinde tasarruf sağlaması. Ziyaret edilen sitelerin SSL'lerini ve gizli sayfalarını yüklemeyen Chrome eklentisi aynı zamanda siteye girmeden önce kendi sunucularında doğrulama yaparak kullanıcıları zararlı sayfalardan da korumuş oluyor. Eklentinin aktif olarak kullanılmasıyla veri trafiğinden yarı yarıya tasarruf edilebileceği şirketin iddiaları arasında.

iOS üzerinden yaptığım hızlı bir test sırasında toplam boyutu 2,7 MB olan web sitelerini yüzde 27 oranında tasarrufla, 1,9 MB veri çekerek gezebildim. Eklentinin mobil versiyonu Mart 2013'te Google Chrome 26 ile birlikte gelmişti. Ancak yükleme esnasında kapalı olarak gelen özellikten Google tarafından bugüne kadar çok fazla bahsedilmemişti. Hatta masaüstü versiyonunun 23 Mart 2015'te yayınlandığını ve Google'ın resmi olarak bir duyuru yapmadığını belirtelim.

Google Data Saver'ın masaüstü eklentisini Chrome Web Store üzerinden indirebilir, mobil cihazlarda Chrome üstünde "Ayarlar->Bant Genişliği->Veri Tasarrufu" adamınlarını takip ederek aktifleştirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.