Google Data Saver eklentisi tarayıcıda kullandığınız veri boyutunu yarı yarıya azaltıyor
Genel

Google Data Saver eklentisi tarayıcıda kullandığınız veri boyutunu yarı yarıya azaltıyor

Google mobil versiyonundan sonra masaüstü Chrome için de  "Google Data Saver" eklentisini sessiz sedasız yayınladı. Eklentiyle Chrome tarayıcısında kullanılan veri miktarı yüzde 50 oranında azaltılabiliyor. iOS  ve Android platformundaki Chrome versiyonu için 2013 Mart ayından bu yana yüklü olarak eklentiyi şimdi masaüstü kullanıcıları da kullanabilecek.

Şirket, Google Data Saver sayesinde internette dolaşırken sayfa yükleme hızının önemli oranda arttığını, daha güvenli gezinme sağlandığını söylüyor. Tabi ki eklentinin en iddialı olduğu ve ön plana çıkan özelliği kullanıcıların veri trafiğinde tasarruf sağlaması. Ziyaret edilen sitelerin SSL'lerini ve gizli sayfalarını yüklemeyen Chrome eklentisi aynı zamanda siteye girmeden önce kendi sunucularında doğrulama yaparak kullanıcıları zararlı sayfalardan da korumuş oluyor. Eklentinin aktif olarak kullanılmasıyla veri trafiğinden yarı yarıya tasarruf edilebileceği şirketin iddiaları arasında.

iOS üzerinden yaptığım hızlı bir test sırasında toplam boyutu 2,7 MB olan web sitelerini yüzde 27 oranında tasarrufla, 1,9 MB veri çekerek gezebildim. Eklentinin mobil versiyonu Mart 2013'te Google Chrome 26 ile birlikte gelmişti. Ancak yükleme esnasında kapalı olarak gelen özellikten Google tarafından bugüne kadar çok fazla bahsedilmemişti. Hatta masaüstü versiyonunun 23 Mart 2015'te yayınlandığını ve Google'ın resmi olarak bir duyuru yapmadığını belirtelim.

Google Data Saver'ın masaüstü eklentisini Chrome Web Store üzerinden indirebilir, mobil cihazlarda Chrome üstünde "Ayarlar->Bant Genişliği->Veri Tasarrufu" adamınlarını takip ederek aktifleştirebilirsiniz.

Yorumlar (3)
 1. Hakan Hakan

  IP'yi Google'nın sunucularına taşıması ciddi bir sorun. IP Crome'da Amerika diyor. VHM ve CPanel girişlerini etkiliyor. Tavsiye etmem...

 2. Ahmet Ahmet

  3-4 gündür kullanıyorum original 3.5gb compressed 3.3gb gösteriyor alt tarafı 200mb düşürmüş tabi bu PC kullanımı. Mobilde işe yararda PC'de pek farketmiyor.

 3. Ahmet Selvi Ahmet Selvi

  Şu şekil kullanmayın. :)

  Tasarruf etmek için resimleri indirirken ve görüntülerken ".webp" formatına dönüştürüyor.

  Sadece okuma yapacaksanız ve resim indirmeyecekseniz kullanın ama indireceğiniz resimlerde kalite düşmesi oluyor hem de Windows 7 açmıyor bu uzantıyı.