HTML5 oyunlara odaklanan Famobi, hem yayıncılara hem de geliştiricilere kazandırıyor
Girişim

HTML5 oyunlara odaklanan Famobi, hem yayıncılara hem de geliştiricilere kazandırıyor

KaiserGames'in kurucusu İlker Aydın'ın Kral Oyun ve diğer oyun portallarını şubat ayında Giga Digital'e sattığını paylaşmış ve Famobi.com'dan kısaca bahsetmiştik. Aldığımız yeni bilgilerle Famobi'yi sizlere daha yakından tanıtmak istedik.

KaiserGames satılmadan önce, 2013 yılında İlker Aydın, Serkan Sezek ve Erol Ertürk tarafından kurulan Famobi, tamamen  HTML5 tabanlı oyunlara odaklanan bir oyun şirketi. Köln (Almanya) merkezli girişim, sadece HTML5 tabanlı oyunlar geliştirmekle kalmıyor, hem yayıncılarla hem de geliştiricilerle ortak çalışarak kazanç elde etme şansı sunuyor. Şu anda 700 civarı yayıncı ve 380 civarı geliştirici çalışan Famobi'nin ulaştığı aylık aktif kullanıcı sayısı 15 milyonu geçmiş durumda. Gelir ortaklığı üzerine kurulan modelde reklam ve oyun içi ödemelerden yüzde 50 oranında pay alan Famobi, HTML5 oyunların platform bağımsız gücüyle KaiserGames'den daha büyük bir iş olma potansiyeli taşıyor.

famobi html5 oyun siteleri

HTML5games.com'u da bünyesinde barındıran, önemli geliştirici ve yayıncı iş ortaklarına sahip Famobi'nin oyunlar sayfasındaki sıralamada haftanın en popüler 5 oyununun yaklaşık 1 milyon kez oynandığını görebiliyoruz.

Geliştiricilere de kapılar açık

Bilgi aldığımız Famobi COO'su Erol Ertürk, aynı zamanda HTML5 oyun geliştiricilerine de kapılarının açık olduğunu ve yine gelir ortaklığı modeliyle çalıştıklarını belirtiyor. Yakında lisanslı oyun alımına başlayacaklarını da ekliyor.

Mobil işletim sistemleri ve konsollar oyunlar konusundaki hakimiyetlerini pek elden bırakacak gibi gözükmese de HTML5'in Flash'tan çok daha geniş erişim ağı sunması Famobi'nin en azından bir kaç yıl daha ayakta kalmasını sağlayacaktır.

Firefox OS gibi açık kaynaklı mobil işletim sistemlerinin popülerleşmesi durumundaysa Famobi'nin ve HTML5'in değerinin katlanacağını söylemek mümkün.

Yorumlar (10)
 1. Ali Sanci Ali Sanci

  Yayıncıların gelir etmesi ve başvuru konusunda biraz daha bilgi verseydiniz keşke

 2. Reha Bicer Reha Bicer

  Oyunlarin icindeki reklamlardan elde edilen gelirleri paylasiyorlar.Bazi oyunlarda oyun ici odeme felan var. Basvuru icin [email protected] buraya mail atman yeterli.

 3. Selim Selim

  Sadece HTML5 ise sıkıntılı, web odaklı ve ne olacağı henüz belirsiz. Ayrıca FB veya storelar bile %30 civarında kalırken hiçbir developer kalkıp da buraya %50 pay vermez; doğru gelir modeli olmadığını düşünüyorum, her ne kadar içerdeki hazır kitleyi kullandıracak olsalar bile. Sonuç olarak o kitle tahminen her zaman famobi'nin kalacaktır (sözleşme gereği) ve üzerine bir de %50; olmamış.

  1. Ozgur Ozgur

   Çok merak etmekteyim bu %50 oranı oyun piyasasında normal midir?

 4. Reha Bicer Reha Bicer

  Oyun piyasasinda bunun normali %35 dir aslinda. Selim senin bahsettigin FB ve Storelar dedigin gross renevueden alinan pay. Onlari iyice arastirmani tavsiye ederim. Cogu firma %70 net renevue den pay veriyor.Bu nedemektir masraflar ciktiktan sonra. Detaylarina inersen o verilen %70 net renevue`nin aslinda %35 gross renevue esit oldugunu cok rahatca gorebilirsin. Kelime oyunu yapiyorlar yani.

  1. Selim Selim

   Reha demek istediğini çok anlayamadım. FB'dan 100 TL kazanıyor ve onun 30'unu bırakırsam bana gross 70 kalır. Buradaki iş modelinde ise her ne olursa olsun 50 kalıyor. Dolayısıyla anlayamadım demek istediğini. FB %30 kesiyor ve kalanını bırakıyor, yani kalan %70 üzerinden pay almıyor. Kelime oyunu göremedim yani. Famobi'de ise %50 kalıyor. Özetle aradaki %20 user kazanımı cost'u ve kullanıcının hakkının kimde kalacağı gibi konulara göre değişir; yoksa sadece pay olarak bakarsan tabii ki Famobi kazık ötesi

 5. Reha Bicer Reha Bicer

  Tam olarak bunu demek istiyorum zaten. Senin o FB de 100 tl gordugun kazanc gross degil net kazanc. Ayni youtube de oldugu gibi. Once butun diger masraflar cikar kazanctan daha sonra kalan net kar dan alir %30 unu. Umarim daha aciklayici olmustur. Sunuda ekliyim %50 gross renevue den pay veren firma gormedim 12 yildir oyun piyasasinda :) Hersey detaylarda sakli %70- % 80 lere bakip aldanmamak lazim.

 6. Levent Levent

  Senin o gördügün 100 TL aslinda 200 TL bütün masraflardan sonra kaliyor 100 TL onunda 70 ini sana veriyor arkadasin anlatmaya calistigi kelime oyunu bu selim.

  1. Selim Selim

   100 tl aslında 200 tl bu çok göbekten sallama olmuş :) FB üzerinde 100 kazanılır 70 alınır, bu çok nettir. 100 TL kazanmak için 200 TL ciro yapmak gerekir gibi bir olay yok :) Bu yorum olmamış. FB zaten %30 üzerine ekstra başka bir komisyon almıyor, 100 topluyor 70 veriyor. O kadar Tek karışmadıkları reklamlar vs. onun masrafları geliştiricide, o da 100 tl için 3 olur 200 olur 1000 olur tamamen değişken.

   1. Levent Levent

    Arkadasim terms of use kisminda renevue kismini okumani tavsiye ederim ( Sayet ingilizce biliyorsan- bilmiyorsanda bir bilene sorabilirsin). Sallama bilgiler ile insanlari yanlis yonlendirmenin bir alemi yok !