HTML5 oyunlara odaklanan Famobi, hem yayıncılara hem de geliştiricilere kazandırıyor

HTML5 oyunlara odaklanan Famobi, hem yayıncılara hem de geliştiricilere kazandırıyor

KaiserGames'in kurucusu İlker Aydın'ın Kral Oyun ve diğer oyun portallarını şubat ayında Giga Digital'e sattığını paylaşmış ve Famobi.com'dan kısaca bahsetmiştik. Aldığımız yeni bilgilerle Famobi'yi sizlere daha yakından tanıtmak istedik.

KaiserGames satılmadan önce, 2013 yılında İlker Aydın, Serkan Sezek ve Erol Ertürk tarafından kurulan Famobi, tamamen  HTML5 tabanlı oyunlara odaklanan bir oyun şirketi. Köln (Almanya) merkezli girişim, sadece HTML5 tabanlı oyunlar geliştirmekle kalmıyor, hem yayıncılarla hem de geliştiricilerle ortak çalışarak kazanç elde etme şansı sunuyor. Şu anda 700 civarı yayıncı ve 380 civarı geliştirici çalışan Famobi'nin ulaştığı aylık aktif kullanıcı sayısı 15 milyonu geçmiş durumda. Gelir ortaklığı üzerine kurulan modelde reklam ve oyun içi ödemelerden yüzde 50 oranında pay alan Famobi, HTML5 oyunların platform bağımsız gücüyle KaiserGames'den daha büyük bir iş olma potansiyeli taşıyor.

famobi html5 oyun siteleri

HTML5games.com'u da bünyesinde barındıran, önemli geliştirici ve yayıncı iş ortaklarına sahip Famobi'nin oyunlar sayfasındaki sıralamada haftanın en popüler 5 oyununun yaklaşık 1 milyon kez oynandığını görebiliyoruz.

Geliştiricilere de kapılar açık

Bilgi aldığımız Famobi COO'su Erol Ertürk, aynı zamanda HTML5 oyun geliştiricilerine de kapılarının açık olduğunu ve yine gelir ortaklığı modeliyle çalıştıklarını belirtiyor. Yakında lisanslı oyun alımına başlayacaklarını da ekliyor.

Mobil işletim sistemleri ve konsollar oyunlar konusundaki hakimiyetlerini pek elden bırakacak gibi gözükmese de HTML5'in Flash'tan çok daha geniş erişim ağı sunması Famobi'nin en azından bir kaç yıl daha ayakta kalmasını sağlayacaktır.

Firefox OS gibi açık kaynaklı mobil işletim sistemlerinin popülerleşmesi durumundaysa Famobi'nin ve HTML5'in değerinin katlanacağını söylemek mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.