Internet Explorer öldü mü?

internet-explorerMicrosoft,  geçtiğimiz Ocak ayında tanıttığı Project Spartan kod adlı yeni web tarayıcısını Windows 10 ile birlikte kullanıcıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar yeni web tarayıcısını Internet Explorer ile birlikte piyasaya sunacağını söyleyen şirketin dün düzenlenen Convergence 2015 etkinliğinde yaptığı açıklamaysa, Microsoft'un Internet Explorer markasını tamamen ortadan kaldıracağı yönünde yorumlara yol açtı. Kısa sürede Internet Explorer'ın ardından çok sayıda ağıt, elveda yazısı yazıldı... Peki gerçekten Internet Explorer öldü mü?

Bu sorunun cevabı, "henüz değil" ancak uzun vadede "evet". Zira Microsoft'un Internet Explorer markasını öldüreceğine dair yorumların temel dayanağı, şirketin pazarlama şefi Chris Capossela'nın dün yaptığı açıklamalar. Convergence etkinliğinde konuşan Capossela'nın açıklaması tam olarak şöyle:

Windows 10'daki yeni tarayıcımızın isminin ya da markasının ne olması gerektiği konusunda şu anda araştırma yapıyoruz. Internet Explorer'ı sunmaya devam edeceğiz ancak Project Spartan kod adlı yeni bir tarayıcımız daha olacak. Buna bir isim bulmalıyız.

Capossela'nın sözleri Microsoft'un Windows 10 ile birlikte öncelikli web tarayıcısı olarak Project Spartan'ı "görevlendireceği" bilgisini doğruluyor. Yani Microsoft, Windows 10'un bireysel kullanıcılarının Internet Explorer yerine Project Spartan'ı kullanmasını bekliyor. Ancak şirketin Ocak ayında yaptığı duyuruya paralel olarak Capossela, Internet Explorer'ın yaşamaya devam edeceğini söylüyor.

project spartan

Bunun sebebiyse, Microsoft'un yalnızca Internet Explorer ile çalışan eski teknolojiler kullanan kurumsal müşterilerinin web tarayıcısına hala ihtiyaç duyabileceği durumlar olması. Internet Explorer Windows 10'da kalıyor ancak sadece spesifik bir ihtiyacı karşılayacak bir niş ürün olarak. Yerini de net bir şekilde Project Spartan'a bırakıyor. Uzun vadede Microsoft, Internet Explorer'ı yavaş yavaş öldürüyor. Bu sürede IE markası da hafızalarda geri plana itilecek.

spartan

Capossela, yaptıkları araştırmalardan Project Spartan kod adlı yeni web tarayıcısı için, Microsoft markasını içeren bir ismin çok daha güçlü bir etki uyandırdığını söylüyor.

Microsoft Windows 10'u bu yaz dünya geneline açacak. Şirketin yaptığı duyuruya göre 190 ülkede, 111 dilde erişilebilir hale gelecek olan Windows 10 için Lenovo, Tencent ve Qihu 360 ile işbirliği yapmış Microsoft.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.