Evdenyesek.com: Ev yemekleri için yeni bir online pazar yeri denemesi

Evdenyesek.com: Ev yemekleri için yeni bir online pazar yeri denemesi

El işleri için online pazar yeri olarak Etsy modelini ev yemeğine uyarlama fikri, gerek girişimciler gerek kullanıcılar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Bu trendi Türkiye'de devam ettiren son girişimse, Şubat ayı başında yayına başlayan Evdenyesek.com. Girişim, evde pişirdiği yemekleri satmak isteyenlerle alıcıları bir araya getiren online bir pazar yeri olarak çalışıyor.

Daha önce kurumsal şirketlerde satış ve e-ticaret gibi deneyimleri olan Hakan Gürsoy ve kendi yazılım şirketi olan Özgür Özenen'in kurduğu Evdenyesek.com, yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ürünü. İkilinin kendi geliştirdiği altyapı üzerine kurulan Evdenyesek.com, yayına başladığı bir ayda 10 binden fazla tekil ziyaretçi almış. Günde 20 ila 30 yeni üyenin eklendiği sitenin toplam üye sayısı 60'ı yemek ekleyen aşçılar olmak üzere 200. Sitede bugün 11 kategoride 450'nin üzerinde yemeğin satıldığını belirten ikili, kısa sürede aldıkları geri dönüşten pazarın kendileri için büyük bir fırsat sunduğuna ikna olduklarını söylüyor.

Evde pişirdiklerini satmak isteyen aşçıların şimdilik ücretsiz kullanabildiği Evdenyesek.com'da üye olduktan sonra (üyelik aşamasında telefon ya da e-posta bilgilerinizi doğrulamanız gerekmiyor) satmak istediğiniz ürünleri hemen listelemeye başlamanız mümkün. Bunun için dağıtım yapacağınız bölge, ürününün birim tutarı, fotoğrafı, ürünü anlatan bilgiler, teslimat noktaları ve teslimat şekilleri gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Evdenyesek.com, dağıtım konusunda size alıcıyla birebir buluşmanın yanında kargo, alıcı adresine teslim veya belirlediğiniz adresten teslim etme olmak üzere dört farklı seçenek sunuyor.

Belirttiğiniz kategoride sıralanan ürün, Evdenyesek.com üzerinde bir alıcı tarafından sipariş verildiğinde, sizin onayınıza sunuluyor. Onaylamanız halinde belirlediğiniz teslimat şeklini kullanarak ürünü elden ya da havale ile ödemesini alarak, satışını gerçekleştiriyorsunuz. Evdenyesek, yapılan her satıştan yüzde 6 oranında komisyon alıyor. Alıcı ve satıcıların elden teslimatını önceliklendiren sitenin, online alışveriş tarafında ise iyileştirilmesi gereken birçok yönü var. Check-out sisteminin bu haliyle kullanıcılardan geçer not alması oldukça zor.

evdenyesek.com

Halihazırda Silikon Vadisi destekli Favoreat ve bu işe daha önce koyulan Komsuyemegi.com gibi rakipleri olan Evdenyesek.com, "sosyal medyayı en iyi kullanan yemek platformu" haline gelerek farklılaşmak istiyor. İyi bir fikir olmasına rağmen Evdenyesek'in sosyal medyada fark edilecek bir platform haline geldiğini söylemek henüz mümkün değil. Bildiğiniz gibi bu, ciddi bir ekip ve içerik çalışması gerektiriyor. Girişim, bunun için üyeleriyle birebir iletişimde olduğunu ve gerekli desteği sağladığını not ediyor.

Evdenyesek.com, platforma üye olan ilk yüz aşçısına ilk üç ay ücretsiz olarak yemek sergileme fırsatı veriyor. Bu süreçten sonra, üyelik sistemine geçmeyi planlayan site, aşçılar için farklı premium hizmet paketleri satmaya başlayacak. Evdenyesek'in aşçılarını platformu için ödeme yapmaya ikna edebilmesi içinse onlara ciddi bir trafik ve aylık satış hacmi sunabilmesi gerekiyor. Bunu ilk üç ayında başarabilmesi zor olsa da, girişimin hızlı bir kalkışla pazarda "ben de varım" demesi olası.

Bu alanda yer alan ve yer almayı planlayan bütün girişimler için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, "sahte el yapımı" ürünlerin işgaliyle, kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratan Etsy gibi, bir platform haline gelmemek. Kullanıcı ilgisinin artışıyla hazır yiyecek üreticilerinin daha çok ilgisini çekmesi beklenen bu platformlarda, ev yapımı çizgisinin korunması uzun vadede işlerin sürdürülebilirliği açısından önemli.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.