Evdenyesek.com: Ev yemekleri için yeni bir online pazar yeri denemesi
E-Ticaret

Evdenyesek.com: Ev yemekleri için yeni bir online pazar yeri denemesi

El işleri için online pazar yeri olarak Etsy modelini ev yemeğine uyarlama fikri, gerek girişimciler gerek kullanıcılar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Bu trendi Türkiye'de devam ettiren son girişimse, Şubat ayı başında yayına başlayan Evdenyesek.com. Girişim, evde pişirdiği yemekleri satmak isteyenlerle alıcıları bir araya getiren online bir pazar yeri olarak çalışıyor.

Daha önce kurumsal şirketlerde satış ve e-ticaret gibi deneyimleri olan Hakan Gürsoy ve kendi yazılım şirketi olan Özgür Özenen'in kurduğu Evdenyesek.com, yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ürünü. İkilinin kendi geliştirdiği altyapı üzerine kurulan Evdenyesek.com, yayına başladığı bir ayda 10 binden fazla tekil ziyaretçi almış. Günde 20 ila 30 yeni üyenin eklendiği sitenin toplam üye sayısı 60'ı yemek ekleyen aşçılar olmak üzere 200. Sitede bugün 11 kategoride 450'nin üzerinde yemeğin satıldığını belirten ikili, kısa sürede aldıkları geri dönüşten pazarın kendileri için büyük bir fırsat sunduğuna ikna olduklarını söylüyor.

Evde pişirdiklerini satmak isteyen aşçıların şimdilik ücretsiz kullanabildiği Evdenyesek.com'da üye olduktan sonra (üyelik aşamasında telefon ya da e-posta bilgilerinizi doğrulamanız gerekmiyor) satmak istediğiniz ürünleri hemen listelemeye başlamanız mümkün. Bunun için dağıtım yapacağınız bölge, ürününün birim tutarı, fotoğrafı, ürünü anlatan bilgiler, teslimat noktaları ve teslimat şekilleri gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Evdenyesek.com, dağıtım konusunda size alıcıyla birebir buluşmanın yanında kargo, alıcı adresine teslim veya belirlediğiniz adresten teslim etme olmak üzere dört farklı seçenek sunuyor.

Belirttiğiniz kategoride sıralanan ürün, Evdenyesek.com üzerinde bir alıcı tarafından sipariş verildiğinde, sizin onayınıza sunuluyor. Onaylamanız halinde belirlediğiniz teslimat şeklini kullanarak ürünü elden ya da havale ile ödemesini alarak, satışını gerçekleştiriyorsunuz. Evdenyesek, yapılan her satıştan yüzde 6 oranında komisyon alıyor. Alıcı ve satıcıların elden teslimatını önceliklendiren sitenin, online alışveriş tarafında ise iyileştirilmesi gereken birçok yönü var. Check-out sisteminin bu haliyle kullanıcılardan geçer not alması oldukça zor.

evdenyesek.com

Halihazırda Silikon Vadisi destekli Favoreat ve bu işe daha önce koyulan Komsuyemegi.com gibi rakipleri olan Evdenyesek.com, "sosyal medyayı en iyi kullanan yemek platformu" haline gelerek farklılaşmak istiyor. İyi bir fikir olmasına rağmen Evdenyesek'in sosyal medyada fark edilecek bir platform haline geldiğini söylemek henüz mümkün değil. Bildiğiniz gibi bu, ciddi bir ekip ve içerik çalışması gerektiriyor. Girişim, bunun için üyeleriyle birebir iletişimde olduğunu ve gerekli desteği sağladığını not ediyor.

Evdenyesek.com, platforma üye olan ilk yüz aşçısına ilk üç ay ücretsiz olarak yemek sergileme fırsatı veriyor. Bu süreçten sonra, üyelik sistemine geçmeyi planlayan site, aşçılar için farklı premium hizmet paketleri satmaya başlayacak. Evdenyesek'in aşçılarını platformu için ödeme yapmaya ikna edebilmesi içinse onlara ciddi bir trafik ve aylık satış hacmi sunabilmesi gerekiyor. Bunu ilk üç ayında başarabilmesi zor olsa da, girişimin hızlı bir kalkışla pazarda "ben de varım" demesi olası.

Bu alanda yer alan ve yer almayı planlayan bütün girişimler için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, "sahte el yapımı" ürünlerin işgaliyle, kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratan Etsy gibi, bir platform haline gelmemek. Kullanıcı ilgisinin artışıyla hazır yiyecek üreticilerinin daha çok ilgisini çekmesi beklenen bu platformlarda, ev yapımı çizgisinin korunması uzun vadede işlerin sürdürülebilirliği açısından önemli.

Yorumlar (14)
 1. Sürekli "siteye üye olarak" diye pop-up çıkaran site. Keşke kapatınca tekrar çıkmasa :) Bir de yemeklerin güvenilirliğini nasıl sağlayacaklar bunu merak ediyorum. Üyelerde "verified" üyelik gibi bir sisteme geçmesi gerekiyor. Gidip evi incelemeleri, yapanın nasıl biri olduğunu görmeleri gerek ki zehirlenmesin insanlar...

 2. Ahmet Ahmet

  alan adı biraz zayıf gibi geldi. Yemekevde.com,yemekkapıda.com vs markaya daha yakın bir şey olursa iyi olacağını düşünüyorum

 3. Ozgur Ozgur

  Ben rakamları anlamakta zorluk çekiyorum. Açılalı 1,5 ay olmuş, 10 bin tekil ziyaretçi, bunların 200'ü kayıtlı, bu 200'ün 60'ı aşçı, günde 20-30 kayıt nasıl oluyor arkadaş .. Herhalde kayıtlar son 10 günde açıldı..

  Buarada zor alan .. "Bende varım" olayı pek tutmuyor ama girişim her zaman değerlidir, emeğinize sağlık, yolunuz açık olsun ..

  1. Evdenyesek (@evdenyesek) Evdenyesek (@evdenyesek)

   Sizinde belirttiğiniz gibi, yeni bir site olduğumuz ve her geçen gün reklam ve tanıtımlarımızı artırdığımız için, özellikle üyelik son günlerde daha fazla üyelik oluşmaktadır.

   Ayrıca, güzel temenniniz için teşekkür ederiz.

 4. Ruzzgar Ruzzgar

  Böyle girisimler ayda 10 bin tarafik yakalayamaz inandırıcı değil. Yinede başarılar.

 5. Baturhan Baturhan

  piyasadaki birçok arkadaşlık sitesinden bile fazla olan gerçek bayan profili sayısı kesin bizim türk erkek ziyaretçilerin ilgisini çeker - malesef

 6. Kemal Kemal

  beta aşamada olup bu yazıda bahsettiğiniz girişimlerden daha eski http://www.tazepisti.com var. yine birbirini ağırlıyor durumu olmuş. ondan sonra gelen sofrahazır.com ve evdepismis.com var. bunlardan neden bahsetmiyorsunuz?

 7. Orkun Temel Orkun Temel

  elf gözlerim yıl 2015'te responsive olmayan girişimler görüyor.

 8. Evdenyesek (@evdenyesek) Evdenyesek (@evdenyesek)

  Hem Webrazzi ekibinin incelemesini, hem site ziyaretçi yorumlarını hemde sosyal medya daki yorumları Evdenyesek.com ekibi olarak dikkatlice inceliyoruz ve bu yorumlar çerçevesinde geliştirme alanlarımızı belirliyoruz. Henüz 40 gün kadar önce açılmış bir site olarak, yapacak çok daha fazla işimiz olduğuna inanıyoruz ve bu doğrultuda tüm ekip olarak çalışıyoruz.

  Saygılarımızla.

 9. Irfan Irfan

  Açıkcası rakipleri bir hayli olmasına rağmen bencede hoş bir girişim olmuş özellikle domain seçimi diğer sitelere göre avantaj katmış biraz.

  Başarılı olur inşaallah.

  1. Evdenyesek (@evdenyesek) Evdenyesek (@evdenyesek)

   İrfan Bey, iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

 10. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  alibaba ve amazon süper alışveriş site isimleri değilmi. Bu sitenin alan adını beğenmeyen arkadaşlar. :) son olarak ilan sahibinin yayınladığı yemeğe girince altta benzer ürünler var bence olmasın olsa bile ilan sahibinin ürünleri olsun. müşteri kayması var :)

 11. Evdenyesek (@evdenyesek) Evdenyesek (@evdenyesek)

  Merhaba,

  Hem makale içerisindeki gelişim yorumlarını hemde sosyal medya üzerindeki yorumları değerlendirerek, sipariş kısmındaki checkout sistemi iptal edilerek Aşçı'yla Alıcı Üye'yi mesajlaşma sistemiyle iletişim kurduran bir sisteme geçilmiştir. Böylelikle de, sipariş üzerinden alınan %6 hizmet bedeli de kaldırılmıştır.

  İlk 100 Aşçımıza 3 Ay Ürün Eklemek Ücretsiz kampanyamız, "İlk 200 Aşçımıza 6 Ay Boyunca Ürün Eklemek Ücretsiz" olarak güncellenmiştir.

  Ek olarak, Facebook login/Facebook Kayıt modülleri eklenmiştir.

 12. ben kadir annem evde sarma satmak istiyor sarmanın gıramajı ne kadar ve yüzdesi

  fiyatı