Akıllı cihaz Koala diş fırçalama alışkanlığınızı geliştirmek istiyor
Teknoloji

Akıllı cihaz Koala diş fırçalama alışkanlığınızı geliştirmek istiyor

Koala Akilli Dis Fircasi

Furkan Cengiz ve Berkan Dinçay tarafından geliştirilen  Koala, yabancı kitlesel fonlama sitelerinden Indiegogo'da destek bekliyor.

Yepyeni bir ürün geliştirmek yerine her gün kullandığımız bir şeye yeni işlevler kazandırmayı tercih eden girişimci adayları, bunu her diş fırçasına takılabilen 'Koala' ile yapıyor. Amacı diş fırçalama alışkanlığınızı daha iyi bir hale getirmek.

İvme ölçerli küçük bir devre tasarımı olan Koala, el hareketlerinizi dikkate alarak diş fırçalama sürenizi takip ediyor. Her dakikada sonunda sizi sinyal sesiyle bildiriyor ve dişlerinizi ideal süre (3 dakika) fırçalamaya teşvik ediyor.

Koala, düşük enerji kullanımıyla sürekli iletişim sağlayan Bluetooth 4.1 ile telefonunuzla haberleşiyor ve bu alışkanlığınıza dair bir veri kaydı tutuyor. Koala, diş fırçalama tekniğinizi de geliştirmek istiyor.

Şu anda prototip aşamasında olan Koala, 90 bin dolarlık hedefine ulaşabilirse Ağustos 2015'te gönderimlere başlayacak. Tek bir Koala için 35 dolar bağış yapmanız gerekiyor ama daha fazla almak isterseniz daha ucuza mal edebilirsiniz.

Diş sağlığının önemi malum ve sanırım benim gibi dişlerini 2 dakikadan az fırçalayanların sayısı az değil. Yani Koala doğru bir alanda güzel bir çıkış yapıyor ama bu alışkanlığın yardımcı bir cihazla geliştirilip geliştirilmeyeceğini deneyerek görmek lazım. :)

Ne dersiniz, Koala kullanabileceğiniz bir akıllı cihaz mı?

Yorumlar (7)
 1. Mehmet Mehmet

  Ben gereksiz gördüm açıkçası, belki bir anlık teknoloji bağımlılığı etkisiyle alınacak olsa da, bir köşeye atılacaktır. Daha iyi projeler geliştirilmesi dileğiyle.

 2. Bu özellikleri çok yetersiz kalacaktır, çıkışı biraz daha geliştirerek yapmaları gerekirdi.

 3. Sametihsan Sametihsan

  bence başlangıç için gayet başarılı ilerde farklı geliştirmeler yapılabilinir. Fırçalama programımı takip edip bana uyarıda bulunsa bile diş fırçalama alışkanlığımı geliştirebilir.

 4. Ragıp Şensoy Ragıp Şensoy

  Özellikle çocuklarının ne kadar süre diş fırçaladığını ölçmek isteyen ebeveynlere güzel bir oyuncak...

  Girişim olarak basit, güzel ve zamane bir girişim projesi,

  girişimcilerini tebrik ederim.

 5. Bence gayet mantıklı ve güzel bir fikir özellikle çocuklar için ideal, 3 dakika dolunca sinyal sesi yerine çocuklara özel farklı ses seçenekleri olmalı, gereksiz görenler sanırım diş fırçalama alışkanlığı olmayanlardır. Başarılar şimdiden.

  1. Mehmet Mehmet

   Bence aksine, gerekli görenler, dişlerini ne kadar fırçalamaları gerektiği bir zımbırtıdan çıkan bip sesiyle öğrenecek insanlardır.

   1. Firat Firat

    @Mehmet, bence buradaki olay ogrenme degil, hatirlatma. Tabii sen her dis fircalamanda kronometre tutuyorsan ayri... Ayni mantikla ilerlesen sabahlari alarm kullanama gerek yok diyebilir miyiz?

    @Yusuf cocuklara ozel ses dedigin sey hoparlor olabilir ama bunun finansal ve batarya acisindan ciddi maliyetleri olacagini dusunuyorum. Bip sesi simdilik yeterli gibi..

    Bence proje gayet basit ve anlamli, arkadaslara basarilar dilerim.