Google, sanal gerçekliği destekleyen işletim sistemiyle Facebook'a rakip oluyor

Google, sanal gerçekliği destekleyen işletim sistemiyle Facebook'a rakip oluyor

Facebook'un Oculus Rift satın almasıyla birlikte hızlanan sanal gerçeklik (VR) yarışına Google, kendi işletim sistemiyle katılıyor. WSJ ve Financial Times'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberlerine göre, Google bunun için Android'in VR uygulamalarını destekleyecek özel bir versiyonu üzerinde çalışıyor.

Haberlere göre Google'ın 20 dolardan piyasaya sunulan karton sanal gerçeklik başlığı Cardboard VR'ın beklenmedik başarısı, Google'ın bu konu üzerine eğilmesinde etkili olmuş. (Ancak bunu tersten de okuyabilirsiniz, yani Cardboard'la suları test eden Google, aldığı başarılı sonuçla sanal gerçeklik alanında planlarını daha kararlı bir şekilde ilerletiyor da olabilir.) Google'ın sanal gerçeklik ekibinin ürün yönetiminden sorumlu genel müdür yardımcısı Clay Bavor ve Google'da İnternet Sistemleri ve Video Uzmanı olarak görev yapan Jeremy Doig öncülüğünde çalıştığı belirtiliyor. Bavor, Cardboard VR'ı geliştiren ekipte yer almış olmasıyla dikkat çekiyor. Google'ın geçtiğimiz Haziran ayında düzenlediği I/O 2014'te tanıtılan Cardboard VR'ın mobil uygulamaları bugüne dek 1 milyondan fazla kez indirilmiş.

google cardboard
Google Cardboard VR

Bugün onlarca mühendisten oluşan bir ekiple Android'in VR versiyonunu geliştirdiği söylenen Google'ın yeni işletim sistemini ücretsiz olarak piyasaya sunacağı da söylentiler arasında. Google'ın daha önce Android'de izlediği strateji, işletim sisteminin oldukça yaygın bir şekilde kullanılmasında etkili olmuştu. Şirketin Android VR için de böyle bir yol izlemesi hedeflerinin Cardboard VR ile sınırlı olmadığını işaret edebilir. Android'in mobil sürümünün en büyük iş ortaklarından olan Samsung, ilk sanal gerçeklik başlığı Samsung Gear VR için Oculus VR yazılımını kullanmıştı.

Google'ın spekülatif projesiyle ilgili henüz daha fazla detay yok ancak üreticilerin bu alana olan ilgisi böyle bir ihtiyacı doğurmuş olabilir. Geçtiğimiz Mart ayında Project Morpheus sanal gerçeklik başlığını duyuran ve geçtiğimiz hafta bunun yeni bir prototipini sunan Sony'nin ardından HTC de Valve ile işbirliğiyle kendi sanal gerçeklik başlığını tanıtmıştı.

Google, mobilde iOS ile rekabet halinde olan Android'i sanal gerçeklikle tanıştırarak, Facebook'a karşı bir hazırlık içinde olabilir. Zira sanal gerçeklik uygulamalarının tutup tutmayacağı, sanal gerçekliğin bir sonraki ana platform olup olmayacağı henüz net değil. Buna karşın Google'ın olası bir yeni cepheye hazırlanması kulağa saçma gelmiyor.

Google tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.