Amazon, Alibaba'nın Çin'deki pazaryeri Tmall içinde mağaza açtı
E-Ticaret

Amazon, Alibaba'nın Çin'deki pazaryeri Tmall içinde mağaza açtı

Amazon Alibaba Tmall pazaryeri magazaÇin pazarında büyümek isteyen ABD'li e-ticaret devi Amazon, bu kez Alibaba çatısı altındaki Tmall'da açtığı mağazayla gündemde. Çin'de Amazon.cn üzerinden satış yapan ama istediği ilgiyi henüz göremeyen Amazon, bu kez Alibaba'nın pazaryeri girişimi Tmall ile şansını deniyor.Amazon, Tmall üzerindeki mağazası üzerinden Çinlilere yiyecek, ayakkabı, oyun vb. ürünler satmak istiyor. Satışlarının yüzde 38'ini ABD dışından sağlayan Amazon için Birleşik Krallık, Almanya ve Japonya önemli ülkeler ama Çin pazarı Amazon'un ilgi alanında belki de ilk sırayı alıyor.Eldeki veriler de bu adımın mantıklı olduğunu gösteriyor.

Çin e-ticaret pazarı 2018'de 1 trilyon doları geçecek

Eticaret perakende istatistikleriEmarketer'ın hazırladığı rapora göre Çin'in e-ticaret hacmi 2018'de 1 trilyon doları geçecek ve ABD e-ticaret hacmini 2'ye katlamış olacak.Çin'in altındaki 9 ülkenin toplam e-ticaret hacminin Çin'e yetişemeyeceğini görmek bu pazarın ne kadar çarpıcı olduğunu açıkça gösteriyor.Diğer yandan Alibaba Group’a ait Tmall ve Taobao adlı diğer bir Çinli pazaryeri girişiminin toplamda 334 milyon aktif alıcıya ulaşması Amazon'un Tmall'a adım atmasının bir diğer mantıklı sebebi.ABD ve Çin arasındaki küresel ekonomik mücadelenin internetteki yansımasını merakla izliyoruz. Bu noktada belirtmek gerekirse, Amazon'un piyasa değeri 180 milyar dolar  civarındayken, New York Borsası'na BABA sembolüyle adım atan Alibaba'nın değeri 210 milyar doları geçiyor.

Yorumlar (4)
  1. E-ticarette farklı ülkelerde yerelleşip pastadan pay alabilmek için sadece büyük oyuncu olmak yetmiyor. O ülkeyi, alışkanlıklarını(alışveriş, yeme içme, kültür) öğrenmek, sayfalarca raporlar hazırlayıp çok iyi analiz etmekte yetmiyor bazen

    Sanki Asya pazarı için içerde başarıya ulaşmış yerli bir oyuncuyu satın almakla başlamak daha mantıklı...

  2. neden bir türk firması yok uluslararası rekabete girelim my bilişim 2011'de deneyip kimseden destek bulamamıştı uluslararası ticaret için Türkiye'den yurt dışı kargoları çok pahalı olduğu için bu proje başarısız oldu yapılan yatırım boşa gitmişti inexto.com olarak açılıp tarihin karanlıklarına gömüldü ve şunu anladıkki önümüzdeki 20 yıl bu karanlık uluslararası e-ticaret devam edecek keşke çinde olsaydık devlet çok büyük destek sağlıyor bu yatırımlara :)

  3. Türkiye'deki girişim global olamıyor. Yurtdışına parakende kargolar çok pahalı. Çin'den dünyanın her yerinde ürün satıyorlar ama biz yanıbaşımızdaki ülkelere bile gönderemiyoruz.

    1. Birsen Keskin Çakar Birsen Keskin Çakar

      vatan hainleri, rüşvet yiyen bürokratlar mı var ki; bu adım neden atılamıyor? Bilenvar mı acaba?