Bluetooth bağlantılı Stratos cepteki tek kart olmak için geliyor
Ödeme Sistemleri

Bluetooth bağlantılı Stratos cepteki tek kart olmak için geliyor

Bugüne dek cüzdanlarımızdaki tüm banka ve kredi kartlarını, hatta sadakat kartlarını da tek bir kartta toplamayı amaç edinen donanım odaklı kart girişimlerini görmüştük. Coin ve Plastc gibi birkaç örneği de daha önce sizlerle paylaşmıştık. Şimdi bu pazara ve rekabete yeni bir isim daha ekleniyor.

Stratos adlı girişim, Bluetooth teknolojisiyle çalışıyor ve her noktada geçiyor. Pek çok rakibi, ATM gibi noktalarda kullanılması mümkün değilken, Stratos bununla fark yaratmaya çalışacak. Plastik kartları bir araya getirerek, her noktada kartlarınızı bağlayabildiğiniz bir yapıda olan Stratos, standart bir kredi/banka kartı boyutlarında ve su geçirmez özelliğe sahip. Karta aynı zamanda sadakat kartları veya hediye kartları da eklenebiliyor.

Stratos'a kartları üst düzey güvenlik ve kriptolamayla akıllı telefon üzerindeki mobil uygulama aracılığıyla tanımlayabiliyorsunuz. Ürün Bluetooth aracılığıyla çalıştığı için akıllı telefonunuz ve kartınız birbirine yakın mesafede değilse, Stratos çalışmıyor. Bu da kartınız çalınsa bile güvende olacağınızın bir göstergesi.

Stratos'un tıpkı Apple Pay ve Samsung Pay'in de yaptığı gibi daha ilk günden ABD'deki çoğu işyerlerinde geçerli olacağını belirtiliyor. 7 milyon dolarlık bir yatırım desteği alan Stratos, şu anda ABD'de satışta ve Nisan'da teslimatına başlanacak. Stratos'un satışlarını artırdıktan sonra diğer ülkelere giriş yapmak için de adım atacağını tahmin etmemiz güç değil.

Stratos'un fiyatına gelecek olursak, Stratos'un donanım olarak satılması söz konusu değil. Bir üyelik modeliyle çalışacak Stratos'un 1 yıllık üyeliği 95 dolar, 2 yıllık üyeliği ise 145 dolar olarak belirlenmiş.

Yorumlar (2)
 1. Mustafa Mustafa

  turkiyede güvenlik için o kadar chipe yatırım yapıldı.

  şimdi buna dönülmez türkiye için. türkiyede mantiklı olan nfcdır.

  2008 den beri nfc yapıyoruz bankalara ama onunde gerekli reklamı yapılmadı hiçbir zaman.

  iphone6dan sonra nfc ülkemizde duyuldu anca .

  suan türkiye bankaları hce yatırımı yapmaya başladı

  bakalım hayırlısı bundan sonra ne olacak. bu teknoloji yapıpta kullanamamak çok kötü.

  abde için ise chipe gecilmeyece çalışılırken ona bir balta vurur . güzel sistem.

 2. Özgür Özer (@ozgrozer) Özgür Özer (@ozgrozer)

  Artık hayatımızda Apple Pay ve Samsung Pay diye bir şey var ve yakın zamanda buna benzer NFC ödeme sistemlerinin sayısı da artacak. Herşeyimizi cep telefonlarımızla yapabildiğimiz bir çağdayız ve her geçen gün acaba yarın mobil için neler yapılacak diye düşünüyoruz. Coin, Plastc, Swyp ve Stratos gibi girişimlerin uzun vadede çöpe atılacaklarını bilmek için teknoloji gurusu olmaya gerek yok.