Farklı banka kartlarını tek bir kart çatısı altında toplayan girişim: Plastc
Ödeme Sistemleri

Farklı banka kartlarını tek bir kart çatısı altında toplayan girişim: Plastc

Farklı banka kartlarını tek bir kartta toplayan bir başka iddialı girişim Plastc duyuruldu.

Daha önce, aynı alanda banka ve kredi kartlarını toplayan girişim Coin duyurulmuş fakat proje üzerinde çalışıldığı esnada 2015 yılına ertelenmişti. Plastc ise, tam da bu ortamda birden ortaya çıkarak hepimizi şaşırttı.

Plastc, tüm banka ve kredi kartlarınızı tek bir plastik kart çatısı altında topluyor. Belki bu özelliğe Coin projesinden aşina olabilirsiniz fakat Plastc'in üzerinde yer alan ekstra özelliklerle daha ilgi çekici bir konumda.

Plastc'in üzerinde, e- ink teknolojisini kullanan bir ekran bulunuyor. Klasik olarak çip ve PIN özelliklerinin yanı sıra, NFC gibi ödeme sistemlerini de destekleyen Plastc pek çok farklı şekilde ödeme aracı olarak kullanılabiliyor. Plastc Card, iOS ve Android uygulamalarına bağlanarak kullanılabiliyor.

plastc_card

Plastc Card içerisinde 20 adede kadar farklı banka ve kredi kartınızı kaydedebiliyor olacaksınız. Bu kart, telefonunuzla bağlantısını sürdürebilmek için Düşük Enerjili Bluetooth teknolojisini kullanıyor. Seçtiğiniz ilgili kartın numarası, hangi bankaya ait olduğu ve kart tipleri, Plastc üzerindeki ekrana yansıyor.

Plastc kart, Bank of America, CitiBank,  American Express, Chase, Charles Schwab, US Bank ve Wells Fargo gibi ABD'nin önde gelen bankalarıyla yaptığı anlaşmalar sonucunda ilgili bankaların kartlarındaki bakiyenizi, ilgili ekran üzerinde görebilmenizi sağlıyor. Kısacası alışveriş esnasında kartınızı çıkartıp, bakiyenizi kontrol edebilmeniz kolayca mümkün olacak.

Şimdilik Plastc için görünmüş bir prototip yok. Ancak kartın piyasada olacağı açıklanan tarihi 2015 yılının yaz ayları. Coin ile ciddi bir rekabete girecek olan Plastc, ekranı ve bankalarla yaptığı anlaşmalarla bir adım daha önde gibi gözükse de, Coin proje üzerinde çok daha uzun zamandan beridir çalışıyor. Yarışı kimin kazanacağını elbette şimdilik kestirmek mümkün değil ancak Plastc de 155 dolarlık fiyatı ile ön siparişleri toplamaya başlamış durumda. Yakın gelecekte çetin bir savaş izleyeceğiz, Plastc'in çalışma prensibi ile ilgili detaylı bir videoyu ise hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Selim Selim

  Gerçekten çok güzel bir fikir, bu tutar

 2. Volkan Ataç Volkan Ataç

  Çok süper bir iş ve proje çıkarmışlar yalnız benim şu sorum var bu kartı dünyanın her yerinde ki banka ve kredi kartı ile kullanabiliyormuyuz yoksa sadece anlaşmalı olduğu bankaların kartlarınımı tanımlayabiliyoruz.

 3. Selami Çalişkan Selami Çalişkan

  Bu girşimler ne zaman Türkiye de uygulanacak acaba? Merak ettiğim soru bu şuanda. 10 larca kart taşımaktan inanılmaz derece de sıkıldım.

 4. Seoturuncu Seoturuncu

  bu kart gerçekden çok iddalı , ABD'de bu girişim büyük bir ivme kazanır

 5. Makif Makif

  Bir de şu market kartları/indirim kartlarına bir çözüm bulsalar...

 6. Erman Erman

  Bence kötü bir girişim. Tüm kartların mobil cihazlara girmesi beklenirken hala daha kart çıkartıyorlar.

  1. Serdar Serdar

   aynen oyle artik tum kartlardan sikildim marketdir odur budur uye kartlari ogrenci kimlikleri derken 20+kart oluyor cebimizde