Farklı banka kartlarını tek bir kart çatısı altında toplayan girişim: Plastc

Farklı banka kartlarını tek bir kartta toplayan bir başka iddialı girişim Plastc duyuruldu.
Farklı banka kartlarını tek bir kart çatısı altında toplayan girişim: Plastc

plastcFarklı banka kartlarını tek bir kartta toplayan bir başka iddialı girişim Plastc duyuruldu.

Daha önce, aynı alanda banka ve kredi kartlarını toplayan girişim Coin duyurulmuş fakat proje üzerinde çalışıldığı esnada 2015 yılına ertelenmişti. Plastc ise, tam da bu ortamda birden ortaya çıkarak hepimizi şaşırttı.

Plastc, tüm banka ve kredi kartlarınızı tek bir plastik kart çatısı altında topluyor. Belki bu özelliğe Coin projesinden aşina olabilirsiniz fakat Plastc'in üzerinde yer alan ekstra özelliklerle daha ilgi çekici bir konumda.

Plastc'in üzerinde, e- ink teknolojisini kullanan bir ekran bulunuyor. Klasik olarak çip ve PIN özelliklerinin yanı sıra, NFC gibi ödeme sistemlerini de destekleyen Plastc pek çok farklı şekilde ödeme aracı olarak kullanılabiliyor. Plastc Card, iOS ve Android uygulamalarına bağlanarak kullanılabiliyor.

plastc_card

Plastc Card içerisinde 20 adede kadar farklı banka ve kredi kartınızı kaydedebiliyor olacaksınız. Bu kart, telefonunuzla bağlantısını sürdürebilmek için Düşük Enerjili Bluetooth teknolojisini kullanıyor. Seçtiğiniz ilgili kartın numarası, hangi bankaya ait olduğu ve kart tipleri, Plastc üzerindeki ekrana yansıyor.

Plastc kart, Bank of America, CitiBank,  American Express, Chase, Charles Schwab, US Bank ve Wells Fargo gibi ABD'nin önde gelen bankalarıyla yaptığı anlaşmalar sonucunda ilgili bankaların kartlarındaki bakiyenizi, ilgili ekran üzerinde görebilmenizi sağlıyor. Kısacası alışveriş esnasında kartınızı çıkartıp, bakiyenizi kontrol edebilmeniz kolayca mümkün olacak.

Şimdilik Plastc için görünmüş bir prototip yok. Ancak kartın piyasada olacağı açıklanan tarihi 2015 yılının yaz ayları. Coin ile ciddi bir rekabete girecek olan Plastc, ekranı ve bankalarla yaptığı anlaşmalarla bir adım daha önde gibi gözükse de, Coin proje üzerinde çok daha uzun zamandan beridir çalışıyor. Yarışı kimin kazanacağını elbette şimdilik kestirmek mümkün değil ancak Plastc de 155 dolarlık fiyatı ile ön siparişleri toplamaya başlamış durumda. Yakın gelecekte çetin bir savaş izleyeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.