Evim.net e-ticaret operasyonunu durdurdu
E-Ticaret

Evim.net e-ticaret operasyonunu durdurdu

Ev dekorasyon odaklı dikey e-ticaret şirketi Evim.net'de işlerin beklendiği gibi gitmediğini ve şirketin e-ticaret operasyonunu durdurduğunu öğrendik. Konuyla ilgili şirketin kurucusu Ali Özen'le görüştüm ve Webrazzi okuyucularının tanıdığı, bildiği samimi tarzıyla bana detayları anlattı.

Özetle, e-ticaret operasyonu beklenen karlılığı yakalayamayan Evim.net'te, yeni tur yatırım da bulunamamış. Durum böyle olunca şirket içinde yeni bir yapılanma gündeme gelmiş ve şu anda sitesine girecek olursanız görebileceğiniz içerik odaklı yapıya kısa süre önce geçilmiş.

Mayıs 2013'te EBRD ve 212'den toplam 5 milyon dolarlık yatırım alan Evim.net'in, içinde bulunduğumuz günlerde şirketin borçlarını ödeyebilmek amacıyla isim hakkını satmak için görüşmelerde olduğu da Ali Özen'den aldığım bilgiler arasında.

Zor bir dönem geçirdiklerini söyleyen Ali Özen, hem müşterileri hem de tedarikçilerini zor durumda bırakmamak için Özen Ailesi olarak ellerinden geleni yaptıklarını ve maddi çözümler bulmak için çaba gösterdiklerini belirtti. Bu kapsamda geçtiğimiz Cuma günü itibariyle neredeyse tüm müşterilerinin alacaklarını kişisel çabaları ile geri ödemişler. Sadece 150 müşterinin geri ödemesi eksik kalmış, bu da teknik sebeplerden dolayı manuel yapılması gereken bir süreç olduğu içinmiş. Onları da bu hafta içinde tamamlayacaklarını özellikle söyledi.

Şu an için şirkette iflasın söz konusu olmadığını da söyleyen Ali Özen, süreci olumlu şekilde tamamlamak ve bundan sonrasında içerik odaklı bir modelde ilerlemek istediklerini dile getirdi.

Ali Özen'le telefonda konuşurken söylediği bir söz vardı, onu da sizinle paylaşmak isterim.

Bu işi mutlu olmak için kurduk ama öncelikle müşterimizi, sonrasında da tedarikçilerimizi mutlu edemedeğimiz anda biz de mutsuz olduk ve operasyonu durdurma kararı verdik.

Girişimcilikte işler bazen beklendiği gibi gitmeyebiliyor ama önemli olan işler kötü gittiğinde aynı yolda birlikte yürüdüğün paydaşlarını yüz üstü bırakmamak. Ali Özen'le yaptığım görüşmeden aldığım izlenim, en azından şimdilik elinden geleni yapmaya çalıştığı ve kimseyi mağdur etmeden temiz bir finalle e-ticaret macerasını sonlandırmak istediği yönünde.

Konuyla ilgili yeni gelişmeler olduğunda paylaşacağız. Özellikle Evim.net markasının ya da şirketin varlıklarının tamamının satışı önümüzdeki günlerde radarımızda olacak konuların başında geliyor.

Yorumlar (53)
 1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Geçmiş Olsun ,

  25 Kasım 2014'de söylemiştim

  http://www.hakanyalcin.net/e-ticaret-de-bir-parmak-bal-tezim/

  1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

   " Türkiye e-ticaret pazarında , ev ürünleri özelinde faaliyet gösteren 4 büyük oyuncu var ve 2 oyuncu için bir öngörü de bulunmak istedim bence durumlar uzun süredir iyi değil gibi . " 25 Kasım 2014

  2. Kamil Kamil

   Kısmen yüzeysel çünkü trends datası belli bir gecikme ile geliyor. Sonucu bilerek yorum yapmak çok ilginç değildir.

   1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

    Sevgili Kamil 1000 kişiye anlattım şunu, iki üniversite'de sunum yaptım, sende 1001 ol sorun değil :) ama ben haksız çıkarmak için önce bütün sunumları mı okuyup inceleyeceksin.

    Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkürler, her şeyden önce amacım e-ticaret üstüne ; tartışma/konuşma/bilinçlenme kümeleri ortaya çıkarmak .

    Sizce mümkün mü ben google trends den gelecek okuyayım takdir edersiniz ki Google Trends in ne için kullanıldığının hepimiz farkındayız , kesin yargıyı bilanço gelir tablosu önümde olsa dahi yapmak güç olur çünkü bazı şirketler 5 sene zarar ile devam ediyor , matematiksel olarak batmış durumda ama gücü var tüm oklar aşağıda ama geleceğe dair bir planı var, şirket batık yani tahminler tutuyor ama kapatmıyorlar. Böyle bir durumda dahi haklılığını kanıtlayacak veri yokken, Trends den mi bahis edeceğiz.

    Sunumumu detaylı inceleyenler ; 4. slayt’da şu cümlem var ;

    ” Bu slaytı hava durumu gibi düşünün Bu veriler kesin olmayabilir ama yağmur yağmayacakda değil”

    Sizce mümkün mü ben google trends den gelecek okuyayım öyle olsa başka bir meslek yapardım ama bir değerlendirme yapıyorum . Üstelik şunu da belirtiyorum burada ki veriler ile bazı gözlemlerimi birleştiriyorum . İnce detaylar sunumda mevcut o artışları / inişleri e-ticaret sektörünün görünmeyen yüzünü ortaya koymak için güzel bir veri olarak görüyorum.

    GoogleTrends'de görünen minik bir düşüşü düşüş olarak yorumlamıyorum ve yine sunumda tehlikeli aralığı belirttim.

    Her ay yaklaşık 20 toplantı yapıyorum e-ticaret şirketlerine gidip geliyorum, bu verileri bazı bilgiler ile karşılaştırıyorum .

    Bloğumda ki sunumlarımı sonuna kadar okuyan beni kısmen anlayacaktır ; onun dışında google trends’e bakarak tabi ki şirket ciroları/karlılık ile ilgili konuşamam bunu sunumda belirtmiştim .

    Şununda altına çiziyorum ; Google Trends ‘ de marka adı ile yapılan bir analizde 100 birimden 10-20 birimin altına ( belirli bir süre zarfında ) düşen her site gidicidir . ( e-ticaret sektörü ile ilgili )

    Teşekkürler,

  3. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   ” Bu slaytı hava durumu gibi düşünün Bu veriler kesin olmayabilir ama yağmur yağmayacakda değil” Siz Söylemişsiniz olmuyor. Bu Yazıya Göre :) Ben Tahminde Bulunmuştum. Bir Baktım Yağmur Başlamış. :) Oluyoor.

  4. Max089İbrahim Özkan Max089İbrahim Özkan

   Bu mantıkla düşünürsek ya yağar, ya yağmaz %50 şans var... Bunu tüm her şeye yayabiliriz.

   1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

    İbrahim Özkan & Ferhat

    Ya arkadaş :) valla yoruldum artık, bizim memlekette neden böyle insanlar var, siyasetçilerinden 4 saatlik konuşması içinden sırf prim yapmak için bir cümle alıp manşet yapan gazeteler var aynı onun gibisiniz.

    Anlatayım ; ben, evim.net özelinde değil tüm perakende ve e-ticaret sektörü üzerine yazıyor yazıyorum uzun süredir sadece yazmıyorum zaten gecem gündüzüm bu sektörün içinde geçiyor .

    Sizde çıkmışsınız bana diyorsunuz ki "ne var ki bunda ya yağar ya yağmaz %50 şans var demişsin Hakan Yalçın " ! YUH be kardeşim , Bin tane veriyi yan yana koyduk e-ticaret şirketlerinin yapısı, karlılığı , işleyişi , sürdürülebilirliği ile ilgili bir dünya notumuz var .

    E-Ticaret in şu anda ( son 1 yıldır daha çok ) sancılı olduğunu 15 yaşında çocuk da biliyor yani bu açı ile bakarsan zaten hepimizi at çöpe .

    Öte yandan arkadaşlar ben geleceğimi göreceğim sizce var mı böyle bir şey . Ki 100 milyon kez söyledim bildiğim şeyleri açıklayıp net net konuşabilirim ama sizce başım nasıl bir belaya girer bizde bu sektördeyiz . Bir şey merak ediyorsanız görüşürüz tanışırız laflarız o zaman her şeyi konuşuruz .

    Yazı tura atarak söylemişim gibi konuşmuşsunuz :) , 5 senedir yazıyorum sektörle ilgili, sayfa sayfa slaytlar, araştırmalar hazırladık gözünüzü seveyim bin türlü dayanılan nokta var zaten okusanız slaytları yazıları anlarsınız, yine söylüyorum her şeyi söyleyemediğiniz içinde var olan üzerinden yorum yapmak durumundayız.

    Valla yoruldum artık daha da yazmıyorum yazdığım tüm yazıları okursanız slaytları incelerseniz, üzerine uzun uzun konuşuruz.

   2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

    Çok garip ben bile unutmuşum yatırım haberlerinde bile aynı bakış açısına sahipmişim ; 13 Şubat 2013

    https://webrazzi.com/2013/02/18/evim-net-yatirim/

 2. Volkan Sarı Volkan Sarı

  Eticaret siteleri büyük oyuncuların pazara girmesiyle artık birer girişim olmaktan çıktı, evimnet gibi gerçek bir girişim olarak doğmuş ancak bazı önemli eşikleri atlayamamış sitelerin malesef sonu bu olacak. Rakiplerine bakıyorum ilk örnek Acun'un eşinin sitesi, devamlı bütün TV8 programlarına reklam giriyor, henüz karlılığı yakalayamamış bir sitenin bu tür oyuncularla mücadele etmesi mümkün değil, diğer yandan holdingler, yada sektörde faliyet gösterenlerde eticaret mağazalarını kuruyor ve çok önemli rakipler haline dönüşüyor. Yolları açık olsun, üzüldük doğrusu.

 3. Mustafa Yalçın Mustafa Yalçın

  Birilerinin işinin bozulmuş olması üzücü. Evmanya ve Evidea'nın ev dikeyinde daha güçlü bir hale gelmesinin de bu kapanışta payı var. Eminim ev dikeyindeki diğer siteler isim hakkını almak için görüşeceklerdir. Farklı bir projede değerlendirilebilir. Ev dikeyinde bir private shopping sitesi gibi. Ya da Yemeksepeti - Yemek.com ikilisi gibi içerik pazarlaması yapılan bir işe de dönüştürülebilir.

 4. Webrazzi e-ticaret 2014'te dinlediğim Ali Özen'in samimiyetinin 5 milyon dolardan fazla ettiğini düşünüyorum.

  Konuşmasında işlerin iyi gitmediğini hatta eticaret sektörünün genelinde işlerin iyi gitmediğini söylemişti.

  Sıradaki kim?

 5. Ozgur Ozgur

  Her girişimin yada firmanın muhakkak zor zamanları olacaktır, burada merak ettiğim yatırım yaptığı girişimin arkasında durmayan yatırımcıları. Neden 2. Tur yatırım yapmadılar? Yanlış kişiye yanlış bir yatırım mı yaptığını düşünüyorlar yoksa yanlış sektöre mi yada işi mi inanmıyorlar artık?

 6. Ozgur Ozgur

  Gerçekten zor bir durum, Allah yardımcıları olsun ..

 7. Tuncay Aydemir Tuncay Aydemir

  Kırk yılın başında 2 ürün aldım bu siteden onda da firma battı ve ürünlerimi yollayamadılar :)

 8. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

  Ticari olarak "batmak" çok zor bir süreçtir. Dürüst insana ise çok daha fazla koyar.

  Ama size hayatınızın dersini verir. Hayallerin, hırsların boş olduğunu öğretir size. Ailenizin kıymetini de..

  Ayrıca sizi Allah'a daha çok yaklaştırır, daha çok dua edersiniz nemli gözlerle...

  İnşallah en kısa zamanda düzlüğe çıkarlar.

  1. M.yetiş M.yetiş

   Çok güzel yazmışsın. Samimiyetine sağlık.

 9. Güven Güven

  Evim.net olarak 5 milyon dolar yani 12,5 milyon tl kasanizda para var, yatirim aliyorsunuz ve basarisiz oluyorsunuz, inanamiyorum. Hakan Yalcin bu konu hakkinda sizin yorumunuzu merak ediyorum, acaba bu yatirim rakamlari eticaret balonu gibi balon mu?

  1. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

   Bence,

   batan firmalar da sizin gibi düşünüyor. Yani "12-13 TRİLYON PARA.. HARCA HARCA BİTMEZ" deyip har vurup, harman savuruyorlar. Yatırım almakla iş bitmiyor, daha büyük sorumlulukla yeniden başlıyor. Ama Milyon Dolarlar sarhoşluk etkisi yapıyor sanırım girişimcilerde.

   Reklam ve İK'da plansız hareket ettikçe bütçeyi eritiyorlar. Parayı yönetmek, kazanmaktan zor.

   1. Güven Güven

    12,5 Milyon TL yi verdiklerini zannetmiyorum, 12,5 Milyon TL nin ne olduğunu biraz düşünsek daha iyi olur.

   2. Enver Gökmen Enver Gökmen

    5 milyon bu sektör için hiç birşey. reklam, yazılım, operasyon, personel bitti.

  2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

   Güven Merhaba ,

   Direkt bana sormuşsun dilim döndüğünce cevaplayayım en azından. Ben tabi ki finans uzmanı değilim öte yandan e-ticaret'de bugün yaşananlar dijital bir sorun değil Perakende' nin genel sorunudur. Size çok büyük makro bir tablo çizersem zaten Türkiye'de kar eden 10 tane şirket vardır. ( belirli bir seviyedekileri söylüyorum köşe başında ki ahmet amcamı değil ) Nasıl yani koca Türkiye'de 10 şirket mi? Bu konuda nereden baksan 20 tane seminer konusu .

   En tepeye çıkalım asın konu kapitalizm'in kendisi ve orada bırakalım konuyu çünkü bundan sonrası beni aşıyor ve burada sayfalar dolusu yorum yazıp insanları sıkmayayım .

   A, E, F, G hiç fark yok ticaretin her alanı zor, geçen sene Amerika'da 3 tane dev mağaza zinciri battı. 2016 Başı bir private shopping daha kapanacak . Sürdürülebilir bir model gerçekten zor sadece e-ticaret için değil bir çok sektör için böyle . Sürdürülebilirlik yeni kapitalizm'de çok ama çok zor.

   Bu demek değil ki girişmeyeceğiz girişeceğiz ama farkındalığımızı arttırarak yapacağız bunu, paraları çöpe atmayacak girişimciler.

   Hakkımızda hayırlısı olsun,

 10. Denendi ama bir cok dinamikten dolayi olmamis olabilir. Onemli olan Ali Ozen'in hepimizde biraktigi pozitif izlenim, durust ve acik iletisimi bununla beraber calisanlarinin Ali ve yoneticiligi hakkindaki harika yorumlari.

  Eminim cok daha iyi bir proje ile donecektir.

 11. Gökhan Akgöl Gökhan Akgöl

  Merhaba,

  Arkadaşlar yatırım olarak 5 milyon dolar gibi çok yüksek bir paradan bahsediyoruz benim merak ettiğim en önemli konu ise şu;

  Şirket faaliyetlerini durdurduğu zaman bu para gerimi ödeniyor? veya yatırımcıların parasıda mı batmış oluyor? 5 milyon dolar bitinceye kadar niye sisteme müdahele etmemişler?

  Bunlar hakkında sizin görüşleriniz nedir.

  İyi çalışmalar

 12. Fatih Fatih

  Öncelikle kendilerine geçmiş olsun diliyorum. Umarım mağdur edilen müşterilerin mağduriyeti bir an önce giderilir ve zaten e-ticaret sektörüne kuşku ile yaklaşan insanlar biraz daha uzaklaştırılmaz. Bu tarz batışlar sektöre de darbe vurmaktadır. İnsanların güveni kırılıyor ne yazık ki.

 13. Enver Gökmen Enver Gökmen

  eticarette ev alanı bence daha uzun süre arkasında holding olmadan yürütülebilecek bir iş değil. Türk pazarı bu siteleri besleyemez. Daha bir kaç oyuncu gidecek. Yine küçük ev aksesuarlar, dolap, raf iş yapacak. Mobilya için gerçekten çok zorlu bir sektör. Alanlar olsa bile sürdürülebilirlik konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşanacak.

 14. Gürk Gürk

  Ali ÖZEN adamın dibidir, kimseyi mağdur etmez.

  1. Tekin Tekin

   sizin paranız kaldı kendisinde, 10.000 tl alacagım var kendisinden ve hiç bir kimse bilgi dahi vermiyor, böylemi oluyor adamlık….

  2. adamın dibimi,2 ürününm gelmediği gibi parası hala kredi kartımdan alınıyor,son taksidi nisanda ödenecek,bankayı aradım biz birşey yapamayız diyorlar,firma muhatabınız diyorlar,firmada telefonunu kaldırmış ,meillere cevap bile vermiyorlar,birde ürünün bir tanesi aras kargoya verilmiş gözüküyor,ama verilmemiş.

 15. Volkan Ataç Volkan Ataç

  Ali Özen hiç tanışmamış ve görüşmemiş olsakta çok sevdiğim ve kendime samimi gelen bir insan öncelikle bu dürüst insanın bu dürüst e-ticaret operasyonunun sona ermiş olması sektör açısından çok üzücü bir durum umarım her şey gönüllerince olur.

 16. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Ali abi, üstadımız canımız ciğerimiz o ayrı, Ekosisteme katkıları saymak ile bitmez . Şahsen tanışma fırsatım oldu, pozitif bir insandır.

 17. Mahmure Mahmure

  bu çok üzücü... gerçekten çok üzüldüm bir kez alışveriş yapmıştım.. ali beyde gerçekten çok samimi bir insan umarım kısa zamanda toparlar ve başka girişimlerde başarılı olur..

 18. Ali Özen'in onurlu duruşunu takdir ediyorum. Dik duruş yakalanamayabilirdi bu zorluklarlarda. Ev dikeyi artık küçük girişimleri/girişimcileri sevindirecek gibi. Aslında Evim.Net daha bir başlangıç. Artık bu gibi dikeylerde yatırımcılar genele hitap etmemesi gerekiyor diye düşünüyorum. 2020'ye kadar butik sitelerin daha çok pazar payına sahip olacaklarını düşünüyorum. Korkuyorum ki sıradaki kapanış altıncıcadde'den gelecek.

 19. Mustafa Mustafa

  5 milyon yatırımı bana verin e ticarettte 50 milyon yaparım (:

  1. Smercan7Rdar Smercan7Rdar

   o işler icraata gelince malesef söylediğiniz gibi olmaz, çok etken var savaşmanız gereken, davulun sesi uzaktan hoş gelir.

 20. Vedat Vedat

  Bence o kadar para gaza gelip reklamlara verildiği için batmıştır. Sonuçta tedarikçiden ürünü vadeli alıp satıyorsunuz, https://webrazzi.com/2013/05/07/evm-net-yatirimcilar/ burada mağdur olanlar yazmış. Sahiplerine bir şey olmaz, başka işlere yelken açarlar...

 21. Gercekten uzucu..Hayaller , umutlar ve beklentiler..

  Sektorde coK buyuk.sitelerin olmasi bunda en buyuk etken..

  Reklam ck buyuk faktor..

  Yeni projelerinde basarilar dilerim

 22. Cem Nablo Cem Nablo

  Abimiz çok sıcakkanlı biri. Rocket internet gibi, yarıda bırakıp kaçmaz. Herkese borcunu öder.Bir şekilde, elindeki parayı döndürür, borcunu öder.Reis, bir sonraki projesi ne olacak acaba? Nasıl dönecek? Ben onun yerinde olsam, borçlarımı ödedikten sonra, slikon vadisine giderim.

 23. Eray Şentürk Eray Şentürk

  büyük organizasyon yapısına sahip ancak fonlanamayan firmalar tabiki de batar.Morhiponun 2015 in Ocak ayında karlılığa geçtiğini hatırlatarak,onca yıl ne kadar fonlanmış olduğuna dikkat çekmiş olalım:)

 24. Sami Eymur Sami Eymur

  Zerre kadar üzülmedim. Belki bencilce ama bize çok zararları oldu bu ve bunun gibi diğer evimli sitelerin. Biz 5 yıldır kanvas tablo üretiyor ve satıyoruz. En kalitelisinden. Bizim 120 TL ye malettiğimiz (üzerine kar koymamış hali) tabloları 35 TL ye sattılar. E müşterilerde ucuz diye alıyorlar ama bir uyanıyor bir yerde. Sikayetvar sitesi bu şikayetlerle dolup taşıyor., sırf ucuz diye dünya dolu adi ve kalitesi malı müşteriye sırf en ucuzu diye sunarsanız, üzülmeden diyorum sonucu kaçınılmaz. Darısı diğer en ucuzu diye en adi malları satan sitelerin başına. Bu ve benzeri siteler pek çok sektörü baltaladılar en ucuzunu (en adisini) satma gayretleri yüzünden.

 25. Ümit Şahin Ümit Şahin

  Bir firmanın devamlılığını sağlamak için öncelikle nitelikli yöneticilere sahip olup sonrasında çalışanlara yatırım yapmak gerekir. Ali Bey'in söyledikleri maalesef ki gerçekleri yansıtmıyor. Evim.net yöneticileri olarak gerçekten özveriyle çalışıp firmaya katma değer katan operasyonun temel taşları olan kaliteli çalışanları çeşitli baskılarla ya işten ayrılmaya zorlamışlar ya da direkt olarak işten çıkarmışlardır. Evim.net olarak sonun başlangıcı yaklaşık 1 sene öncesinden başladı ve hızlı bir şekilde ilerleyerek son buldu. Daha önceki tecrübelerime dayanarak ve eski bir evim.net çalışanı olarak 6 Ay öncesinden çeşitli kanallarda bu durumu duyurmuştum. Şu anda üzüldüğüm tek nokta özveriyle çalışıp emek veren arkadaşlarımın emeğinin boşa gitmesidir.

 26. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  Henüz 2 yıl önce 5 milyon dolarlık yatırım alan site nasıl bu hale gelir, anlamıyorum.

  Evim.net aslında rakipleri arasında bir çizgisi olan ve kullanımı gayet kolay olan bir yapıya sahipti. Bu hale düşmesine şaşırdım ve de üzüldüm. Ancak ters noktadan bakarsak ki bence öyle bakmak lazım. Evim.net'in tabir doğru ise batmasında bence aldığı yatırımın da payı olabilir. Gereksiz ve planlanamayan büyüme Evim.net'in sonu olmuş olabilir ki görünen de öyle gibi.

 27. Miray Miray

  Bende Evim.net'te çalışmış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirimki ALİ ÖZEN tedarikçileri,müşterileri ve özellikle çalışanları konusunda her zaman ve her konuda hassas davranarak yanımızda olmuştur ve hiçbir şekilde kimseye mağduriyet yaşatmamıştır.Bundan sonrada umarım herşey yoluna girer ve daha iyi projelerle tekrar yoluna devam eder.

  1. Ayhan Ayhan

   Kendi adına konuş biz sayesinde mağduruz alacaklarımızı ödemiyor.

   1. Kesinlikle katılıyorum, dolandırıldık! Ne dürüstlük ne dürüstlük... Ama böyle söyleyenler olduğuna göre bizim hakkımızı kar payı olarak dağıtmış etrafındakilere... Artık kar payı mı sus payı mı neyse...

 28. Mevlüt Mevlüt

  Böyle büyük firmaların batması ekonomi için ne anlama geliyor acaba?

 29. Merve Polat Merve Polat

  Kimse Hıncallık yapmasın. Evim.net'in sahipleri adam gibi adamdır. Müşterilerin ve tedarikçilerin çok mağdur olacaklarını inanmıyorum. İki önemli girişimci, önemli bir istihdam ve ekonomiye katma değer sağladı. Cebinde saklandığınız şirketlerin ve aile şirketlerinin arkasından atıp tutmayın. Dışarıdaki hayat zor ve çetin. Evim.net çiler bunu unutmayın; Kaybetmekten korkma, Bir şeyi kazanmak için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve; unutma.. Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin..

 30. Evim.net için gerçekten aktifsepet.com olarak üzüldük biz artık e-ticaret firmalarının ayakta kalmayacağını biliyoruz oyuncular büyük e-ticaret firmalasrının çoğu pazar yerine dönüyor en son hepsiburada bu kararı vermiş %10-15 komisyon alarak gerisine karışmıyorlar bu tartışılacak konu olsada ülkemizde e-ticaret yapmak kolay değil iade oranı fazla müşteriler umduğunu bulamıyor iade ediyor kargo firmaları ürünü kırık götürseler hasar tesbit tutanağı olsada ücret iadesi yapmıyorlar o kadar acıdırki evim.net gibi bir girişimin piyasadan çekilmesi anlam veremedik bide tabi e-ticaret firmalarının birbirini ezmek için ürünleri daha uyguna satması bir ürünü 5tl ye ve 25tl bulmak münkün müşteri ucuz olanı alıyor bu sorunları aşmak gerek

 31. Bir kez daha gördük ve tanık olduk ki "pazarlama" ölmeyecek kral'dır!

 32. Uğur Uğur

  Patron gözüyle güzel yazı. Bir de çalışan gözüyle bekliyoruz yazının devamını.

 33. Kriz öncesi güzel bir zamanda operasyonel değişikliğe gidildi diyebiliriz, en azından genel ekonomik senaryo daha kötüleşmeden ödemeler yapılabilir ve işsiz kalanlar iş bulabililer.

  E-ticaret ekosistemi adına üzücü bir gelişme, büyük oyuncularun süslü toplantılar yerine sektörel problemlere çözüm bulmalı. Rekabet kaynaklı olarak kötü yönetilen şirketlerin elenmesi mi gerçekleşiyor yoksa operasyonel giderler nedeniyle dürüst e-ticaret firmaları mı tehdit altında.

 34. Işıl Işıl

  Ne kadar teknik yorumlar yapmışsınız, pek bir şey anlamadım evim.net'i çok seviyordum şimdiye kadar bir kitaplık ve mutfak gereçleri almıştım ama bakmaktan çok keyif aldığım bir siteydi hep girip bakardim neler yeni gelmiş diye, sadece bazı hatalı bulduğum yönleri yüzünden asla doyasıya alışveriş yapamazdim yorum da bıraktım arayıp söyledim de boyle boyle yapın daha güzel ve rahat alışveriş yapabilicez diye ama ne kayda alindi ne de gerçekleştiğini gördüm demek ki uğraşıyorlarmış siteyi düzeltmeye neyse geçmiş olsun çok üzücü olmalı sahipleri için.

 35. Fab.com cakmasi yapip Fab.com gibi batmak...

 36. İbrahim Taş İbrahim Taş

  İçerden alacağımız bir ödeme var ve hiç bir şekilde telefonlarına ve maillerine cevap vermiyorlar. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı ? İletişim bilgisi paylaşabilir misiniz ?