Evim.net'e 2 yabancı ve 1 Türk yatırım fonu giriş yapıyor!
E-Ticaret

Evim.net'e 2 yabancı ve 1 Türk yatırım fonu giriş yapıyor!

Ev dekorasyon alanına odaklı dikey e-ticaret girişimlerinden Evim.net'in Şubat 2013'te Avrupa'lı bir fon ile yatırım görüşmesinde olduğu duyumumuzu paylaşmıştık. Aldığımız yeni bilgilere göre söz konusu yatırım birkaç gün içinde atılacak imzalar ile tamamlanmış olacak ve 3 fonun ortak yatırımı ile gerçekleşecek.

Yatırım turu Avrupa merkezli EBRD (European Bank for Reconstruction and Development), ülkemizin popüler yatırım fonu 212 ile birlikte henüz ismini öğrenemediğimiz bir başka yabancı fonun da katılımıyla gerçekleşecekmiş.

Şu noktada paylaşmamda fayda var, önümüzdeki günlerde EBRD'nin ve şirketin Türkiye'deki yatırımlarını yöneten Yavuz Kaynar'ın ismini daha çok duymaya hazırlanın. Şirket Türkiye'yi ciddi anlamda radarına almış durumda ve önümüzdeki dönemlerde farklı yatırımlarla da haberlere konu olabilir. EBRD'nin yatırım programları ile ilgili detaylı bilgiyi bu linkten alabilirsiniz.

Evim.net yatırımı sonrasında şirketin azınlık hissesi yatırım turuna katılan fonlar arasında eşit olarak paylaşılacak. Toplam yatırım miktarının ise 5 milyon dolar civarında olduğu aldığımız duyumlar arasında. Ancak burada anlaşma detayındaki opsyionlardan doğan farklı durumların söz konusu olduğu bize gelen bilgiler arasında. O yüzden toplam yatırım miktarı konusunda şu aşamada kesin konuşmak doğru olmayacaktır.

Tabir-i caizse eli kulağında gerçekleşecek yatırımla ilgili detayları sanıyorum çok kısa süre içinde kesinleştirmiş ve doğrulamış olacağız. Duyumlarımızı doğruladığımız anda bu haberi güncelleyeceğiz ve size yeni bilgileri aktaracağız.

Kısa süre önce yatırımlara başlayan EBRD aynı zamanda Rusya'nın önde gelen özel alışveriş sitelerinden KupiVIP'nin de yatırımcısı konumunda. Bu özelliği ile de Evim.net için etkili bir yatırımcı, 212 için de değerli bir "co-investor" olacaktır düşüncesindeyim.

Son olarak altını çizmek istediğim ve bu yatırımın sektör için çok önemli olduğu birkaç nokta var. Bunlardan bir tanesi EBRD'nin Türkiye'deki ilk yatırımı olması ve ikincisi ise ilk defa Türkiye'den bir yatırım fonu ile yabancı iki fonun ortak yatırım gerçekleştirecek olması.

Türkiye internet ekosisteminde özellikle Seri A ve Seri B yatırımlarda fon büyüklükleri sebebiyle sıkıntılar çıkıyordu. Bu tür ortaklı girilen yatırım turları sayesinde söz konusu problemin de önü açılmış olacaktır. Özellikle de bu sebepten dolayı 212'nin üçlü bir konsorsiyumla Evim.net yatırımını gerçekleştirmiş olmasını çok önemli görüyorum.

Yazının girişinde de belirttiğim gibi, çok kısa süre içinde detaylarını duyacağımızı tahmin ettiğim yatırımla ilgili yeni bilgilere ulaştığımızda haberimizi güncelleyeceğiz.

Yorumlar (18)
 1. Emek Kırbıyık Emek Kırbıyık

  Özen kardeşlere yatırım ile beraber daha büyük başarılar. Çok zor bir alanda devlerle boğuşarak süper bir site oluşturdular. Önleri çok açık.

 2. Tebrik ederim, cok daha buyuk basarilar bekliyoruz Ozen kardeslerden.

  Diger yatirimi icin tahminim Smile Ventures.

 3. evim.net ekibini tebrik ediyorum başarılı bir girişim ve kaliteli hizmet sunuyor inş. daha başarılı olurlar. yalnız ben yine her zaman olduğu gibi 212 firmasını nasıl bir yatırımcı olduğunu gördüm. şöyleki hali hazırda zaten iyi bir ciro yakalamış hedeflerinin bile çok üstüne çıkmış karlılığı iyi olan bir firmaya yatırımcı olarak ortak olmak girişime destek olmak değil yatırımcılık hiç değil sadece hazırcılıktır. oysa ki yatırımcı dendiği zaman önüne gelen iyi bir fikre baştan riske girerek ortak olmaktır. ama bunlar gittiğinizde diyorlarki tamam senin fikrin iyi tuttuk bunu ama ortak olamayız hele sen bi aç siteni binlerce liralık yartırımını kendin yap para kazanmaya hatta çok kazanmaya başla o zaman bi bakarız mantığıyla hareket edenlere ben yatırımcı değil hazırcı derim

  1. Aynen katılıyorum, VC'lerin birçoğu bu mantıkla hareket ediyor ne yazık ki.

  2. Ali Karabey Ali Karabey

   Fikirleriniz için teşekkürler.

   Umarız siz kendi beğendiğiniz modelde yatırım yapar ve çok güzel başarılara imza atarsınız. Bizler de bu işi sizin sayenizde daha iyi öğrenmiş oluruz.

   212 kime nasıl yatırım yaptığı konusunda gayet açık;fikre yatırım yapmadığımızı risk alıp belli bir safhaya gelmiş girişimcilere ortak olmak istediğimizi söylüyoruz.

   Fikir aşamasında veya bizden daha erken safhada yatırım yapan yatırımcılarla konuşmanızı tavsiye ederim.

   Hazırcı yatırımcı gibi komik yakıştırmalar yaparak hayatınızı geçirmeyin, kaldırın totoyu daha iyisini yapın.

   1. VC dunyasi herhalde her turlu fikre bu ortamda bile saygili cevap yazamiyorsa yatirim sonrasi YK toplantilarinda nasil hareket ediyorlardir merak ediyorum.

   2. Evet ben de merak ettim, yatırım yaptıkları şirketlerde yönetim kurulu toplantılarında "hadi bakalım totoyu kaldırıp çalışın biraz, bize para kazandırın" şeklinde mi yaklaşıyorlar konuya? Eskiden arabaların arkasında yazılar olurdu "kıroyum ama para bende" diye, VC işini de bu düzeye getirecekseniz vah sizin yatırımlarınızın haline. Kentsel dönüşüm işlerine girin bence, oradaki müteahhitlerle hem "düşünsel olarak" daha iyi anlaşırsınız, hem de daha iyi kar edersiniz.

   3. @Ali Karabey bu sözüm size ;

    "kaldırın totoyu daha iyisini yapın" kelimesini siz kendinize yakıştırdınız mı acaba çok merak ediyorum ? İçinizden bu şekilde düşünebilirsiniz ama üslubunuz çok ayıp ve hiç yakışık almayacak cinsten. Kınıyorum sizi. Ayıp yani belli bir konuma ulaşmış bir insan böyle bir üslubu nasıl takınır anlamak güç.

   4. Gökhan Gökhan

    Yapılan (bana göre de haklı) bir eleştiriye dahi tahammülü olmayanların böylesine güzel işleyen işlere umarım çomak sokmazlar.. O kadar parayla yatırım yapacağınıza keşke kendinizi daha farklı konularda geliştirseydiniz Ali Karabey..

   5. Ali Karabey Ali Karabey

    Toto lafı kırıcı oldu sanırım. Amacım kimseye hakaret etmek değildi – özür dilerim.

    Beni üzen şu arkadaşlar; bu ülkede bazı insanlar büyük riskler alıp girişimci oluyor. Çok daha az sayıda insan bu şirketlere yatırım vermeye çalışıyor ve ülkemizde girişim sermayesinde yeteri kadar oyuncu yok.

    Büyük şirketlere yatırım yapmak bile ciddi riskler taşırken, bizler küçük teknoloji şirketlerine sermaye verelim, bu şirketleri bir yere getirelim uğraşındayız. Türkiye’den teknoloji mi çıkar, görüşüne sahip insanların çoğunlukta olduğu bir ülkede yapıyoruz bunu da. Paranızı gayrimenkule yatırsanıza diyen çok insan çıktı karşımıza, hala çıkıyor…

    Fikir aşamasındaki şirketlere girmiyoruz. Zaten bunu her yerde söylüyoruz. Söylemediğimiz gizlediğimiz bir şey yok.

    Aldığımız risk zaten çok fazla, bizden önce girişimcinin risk alarak bir aşamaya getirdiği şirketlere yatırım yapmak bizim iş modelimize uyuyor. Kendine ve fikrine güvenip evini arabasını satmış girişimcilerle tanıştığım bir ülkede hala karşımıza birçok arkadaş bana yatırım yapın istifa edip bu işi ayağa kaldıracağım diyor…

    Bütün bu çabaya bu uğraşa rağmen risksiz yatırım bakarlar, hazırcı yatırımcılar gibi laflar kırıcı oluyor. Risksiz yatırım diye birşey var mı?

    Biz şöyleyiz, böyle iyiyiz, aslanız kaplanız asla demiyorum. Sorun yaptığımız 7 yatırımın girişimcilerine nasıl olduğumuzu. Kim oldukları belli. Hangi riskleri alarak yatırım yaptığımızı onlar gayet iyi biliyor.

    Yeter ki verilen emeğin farkında olun.

    Kapımız herkese açık. Dileyen buyursun gelsin.

    Selamlar

  3. Türkiye'de kimse parasını riske atamaz

 4. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Tebrikler ve başarılar yolları daha da açık olsun.

 5. Yorumların tamamını okudum. Enes'in yorumundan sonra hararetli bir ortam olmuş. Ali Bey'in de söylediği bir söz nedeniyle ortam daha da gerilmiş. Öncelikle Ali Bey söylediği sözden dolayı zaten özür dilemiş. Bazen kendi aramızda bile söylediğimiz bir sözü biraz mecazi olarak kullanmak istemiş, fakat okuyanları üzmüş.

  Diğer taraftan Enes'in ve diğer arkadaşların yorumlarına büyük oranda katılmadığımı söylemek istiyorum. Sevgili arkadaşlar, zaten VC'ler genelde orta ölçekli firmalara yatırım yaparlar. Genel de 1. tur değil, 2. tura girerler. Evim.net 1. tur yatırım miktarını kendi özsermayesiyle tamamladığı için aslında 2. tur yatırım seviyesinde bir şirkettir.

  Ali Bey'in birkaç sunumunda belli bir noktadaki firmalara yatırım yaptıklarını zaten söylemişti. Burada yaptıkları yatırımları hazıra konmak olarak belirtmek doğru olmuyor.

  Ayrıca yaptıkları yatırımların gerçekten çok iyi noktada olan firmalara yaptıklarını düşünmüyorum. Öyle olsa şu anki yatırım yaptıkları e-ticaret siteleri zararda olmazdı. Evim.net diğer sitelere göre bu konuda ayrılmaktadır.

  Ayrıca kendimi biraz onların yerine koyuyorum da, cebimde 100.000 TL param olsa ve bölecek olsam tabii ki gider, en cazip fiyattan en iyiyi almaya çalışırım. Bu ticaretin bir kanunu. Bir şey alırken dahi en çok olanını en ucuza almaya çalışmıyor muyuz? Ki 212 yeni kurulmuş bir fon ve Avrupalı yatırımcıların parasını işletiyor, tabii ki sorumlulukları olduğu için bir noktaya kadar riske girecektir. Ayrıca yukarıdaki yazıya göre Evim.net yatırımı 1,5 milyon Dolar seviyesinde olan çok yüksek bir yatırım. Rakamı küçümsememek lazım. Daha küçük sitelere yatırım yapanlar bazen 100.000 TL ile yatırım yapıyorlar. Bir e-ticaret için de bu para komik olamayacak kadar trajikomik bir rakam.

  Sektöre daha da fazla gerçek yatırımcının girmesi dileklerimle...

  Saygılar..

  1. bu nasıl mantık hacı abi.

   vc'ler ilk tura girmezse millet nasıl ilk tur yatırım alıyor. herkes cebindekini yatırmıyor ya. azcık techcrunch' a bak derim ben. y-combinator bile senin gözünde vc değilse, bence düşüncen yanlış.

   1. Sevgili Hh,

    Belki örnek verirken yanlış ifade etmiş olabilirim. Genelde ilk tur yatırımlar Melek Yatırımcılar tarafından yapılıyor. Sonrasında bu yatırımla bir noktaya ulaşan şirket 2. tur yatırımını VC'lerden alıyor.

    Tabii ki bir proje kendi parasını koyarak ilk tur yatırım yapmıyor. Ben Evim.net'in kendi sermayesiyle ilk turu geçti derken sitenin ilk tur küçük yatırıma ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve 2. tur yatırım miktarına daha ilk turda ulaşabildiğini kasdettim. Zaten bence de mantıklı olan gelebildiğin kadar kendi kazandığınla bir yerlere gelmek ve en uygun noktada yatırım almaktır.

    Saygılar..

 6. Adamlar batıyor beyler iflas istemek üzereler herkes dikkat etsin.Yorumcuların ve yazarın ekonomiden ne kadar anladığınıda 2 sende görmişl olduk

  1. Turhans Turhans

   Adamlar battı!.. Bir tedarikçi olarak bizimde içeride paramız kaldı. Ben buna değil de, sırf arkadaş ilişkilerinden dolayı burada evim.net'ten ve aldığı yatırımlardan övgüyle bahsedilmesine daha fazla üzüldüm. E burası Türkiye tabi, amca, dayı, arkadaş böyle yürüyor işler. O kadar parayı ben yatırım olarak alsaydım demekte de kendimi alamıyorum.

   Yukarıdaki yazılara gelince, bazıları geleceği görür gibi olmuş fakat sanki işin içinde bir iş varmışcasına birileri köpürüvermiş. Ne dedeğini bilemeyecek kadar işi ileri götürüp sonra da özür dilemiş. Hey gidi "Ali Ağaoğlu Türkiyesi" hey!.. Sakıp Ağa'yı özler olduk..

   1. Derviş Derviş

    Turhans kardeşim bizimde paralarımızı batırdılar.Bu vizyonsuz site ve onun yazarları bu firmayı şişirmişde şişirmiş.Olan yine sana bana küçük firmalara oldu.Yıllardır bizim paramızla iş yapıyorlar zaten senin benim malımı satarak parayı 45 gün vade diyip 90 günde bile güç bela ödeyerek iş yapıyorlardı.Yani onlar para koymadığ için onlar batmış olmuyor sen ben batmış oluyoruz.Onlarda şimdi buharlaştırdıkları paralarla pukete tatile giderler .Yakında bir site kurarlar webrazzi de ödül verir devran böyle döner.Neyse yinede şuna eminim derviş dervişi sırayla düzer elbet sıra bizede gelecek Turhans kardeşim kendine iyi bak.sevgiler.