Türkçe jenerik alan adı kiralamak isteyenlere yepyeni bir adres: Websitesi.com
Girişim

Türkçe jenerik alan adı kiralamak isteyenlere yepyeni bir adres: Websitesi.com

websitesi.com jenerik alan adi domainBir internet işi kurarken ilk baktığımız şeylerden biri alan adı olur. Jenerik alan adları konu olduğunda da çalacağımız bir kaç kapı vardır. Websitesi.com da Türkçe jenerik alan adı almak ve kiralamak isteyenler için yeni bir seçenek olarak kısa süre önce pazardaki yerini aldı.

Bundan 16-17 yıl önce ABD'de internetten para kazanmaya başlayan Murat Yıkılmaz, internetten kazandığını yine internete yatırarak alan adı pazarına yönelen bir isim. İlk zamanlar alan adlarının ilk sahiplerini ikna ederek satın almalar yapmaya başlamış. Jenerik alan adlarını aktif olarak kullanmayan firmalarla da iletişime geçerek 10 yıl boyunca 700'ün üzerinde alan adı satın almış.

3 Jenerik alan adı için yaklaşık 900 bin dolar

Ağırlıklı olarak Amerikalı firma ve şahıslardan satın almalar yapılmış ki şu 3 örnekten bahsetmek gerek; Fransız Atari firmasından 350 bin dolara satın alınan fungames.com, Amerikan Verio firmasından 365 bin dolara satın alınan best.com ve best.net ile 153 bin dolara satın alınan Tractors.com.

Yabancı jenerik alan adlarını Bestweb.com üzerinden satış ve kiralamaya açtıklarını söyleyen Murat Yıkılmaz, Hong Kong ve İstanbul'da kurulu firmalar üzerinden faaliyet gösteriyor. Websitesi.com, Türkçe jenerik alan adlarının vitrinini oluşturuyor.

websitesi.com jenerik alan adi domain

Murat Yıkılmaz, özellikle kiralama tarafında girişimcilerin harekete geçebileceği fiyatlar sunduklarını söylüyor.  Geçtiğimiz 15 yıl içinde sattıklarını alan adı sayısının 10'u geçmediğini, tüm alanadlarının kiralama ve satışa açık olmadığını da ekliyor.

Websitesi.com'da görebileceğiniz gibi şu anda oyun.com, emlak.com, gazete.com, vitrin.com, doktor.com, telefon.com, reklam.com gibi oldukça önemli alan adlarının yer aldığı 'premium' bir kategori bulunuyor.

Jenerik alan adı kiralama pazarı büyüyor

Bildiğiniz gibi NoktaDomains.com, elindeki jenerik alan adlarını 2012 yılında kiralamaya açmıştı ve 1 yıl içinde 150'den fazla jenerik alan adı kiralamıştı. Güncel rakamlardan haberimiz olmasa da Nokta Domains'in halen kiralama işinden gayet memnun bir şekilde sürdürdüğünü söyleyebiliriz.

Websitesi.com'un bu alanda yeni seçenekler sunarak alan adı pazarına hareket kazandırdığını düşünüyorum. Murat Yıkılmaz da ortada bir rekabet değil, büyüyen bir pazar gördüğünü söylüyor. Websitesi.com üzerinden kiralamaların olacağına eminim ama önemli bir satın alma olup olmayacağını merakla bekliyorum. :)

Yorumlar (21)
 1. Kürşat Kürşat

  bu fiyata kiralayanın ya parası çoktur hesabını tutmuyordur ya da enayidir. ne sanıyor bu arkadaşlar bu işi.

 2. bu alan adlarının şimdiye kadar satılmamış olması sektör açısından kötü bence.

 3. Merhaba; Kiralama koşulları nedir acaba? Alan adlarını ileride satın almaya hakkımız varmı? vb soruların cevaplarınıda alabilirmiyiz acaba.

  1. Burhan Ceyhan Burhan Ceyhan

   Merhaba Mete Bey,

   http://www.websitesi.com/sss

   SSS sayfasında sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bunun dışında sormak istedikleriniz olursa memnuniyetle yardımcı olurum. Bana [email protected] üzerinden de ulaşabilirsiniz.

   1. Selam Burhan Bey 1 ay oldu Teklif Verdim Memur.com'a Kimse Email Atmadı Yardımci OLunda Alalim Memur.com'u

 4. Yıllar geçmesine rağmen Murat Yıkılmaz ve ODTÜ arasındaki ilişki halen çözülemedi. Şimdi ise bu işten para kazanıyor. Ne sıfırlamaymış arkadaş! Detaylar için buraya bknz: https://eksisozluk.com/murat-yikilmaz--1027592

  1. Burhan Ceyhan Burhan Ceyhan

   Merhaba,

   2004 yılında yazılmış, bu yazıda bahsedilen bütün alan adlarının marka tescil belgelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

   http://online.tpe.gov.tr/web/index.html

   Aşağıdaki linkten de marka ve com.tr alan adları tescili ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz

   https://webrazzi.com/2011/09/12/marka-patent-ve-tr-uzantili-alan-adi-tescili-nasil-yapilir/

 5. Özdemir Özdemir

  Domainin kiralama süresi sona erdiğinde, yenileme ücretini 2-3 katına çıkarmayacakları garanti mi?

  Sitenin Hakkımızda sayfası boş, Sıkça Sorulan Sorular sayfası ingilizce.

  Ticarette güven vermeden güven istemek iflası getirir.

  1. Burhan Ceyhan Burhan Ceyhan

   Merhaba Özdemir Bey,

   Öncelikle sitenin tanıtılması tahminimizden önce olduğu için bazı sayfaların Türkçe'ye çevrilmesi gecikmişti, bunun için özür dileriz. Şu an bu eksiklikler giderildi. Alan adı kiralama koşullarıyla ilgili detaylı bilgiyi sitede bulabiirsiniz. Bunun dışında sormak istediğiniz bir konu olursa memnuniyetle yardımcı olurum.

 6. Max089İbrahim Özkan Max089İbrahim Özkan

  Bu işte en önemlisi, kiralama yapıldığında ertesi yıl ne kadar zamlanacağı. Onun dışında ertesi yıl daha fazla para veren birine kiralama yapmayacaklarının bir garantisi olmalı...

  Örneğin güzel bir domain kiraladınız ve proje tuttu çok da iyi dönüşler var ve domain sahibi bunu görüp ertesi yıl çok daha fazla kazanmak isteyebilir. Uzatmayabilir, başkasına kiralama yapabilir vs. açıkçası iyibir projeniz varsa domaini satın alma yoluna gitmek en mantıklısı bu durumda ipler hep domain sahibinde olacak. İstediği kadar garanti ve sözleşme olsun.... Risk altındasınız....

  1. Burhan Ceyhan Burhan Ceyhan

   Merhaba İbrahim Bey,

   Bu konudaki hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum. Bu konuyla ilgili hukuksal olarak gerekli bütün garantileri verebiliyoruz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz, lütfen benimle iletişim kurunuz.

 7. Değerleme konusunda inanılmaz derecede acemiler.. Bir yerlerden ders almaları lazım. örneğin pirlanta.com 2500 $ oyunlar.com 5500 $ şu fiyatlardaki tezata bakın.

  1. Nasıl bir tezat var? Pırlanta daha mı değerli olmalı? Oyunlar.com zaten oyun-eğlence mi? Nedir yani? Fiyatlandırma %100 doğrudur demiyorum ama aylık aranma sayıları, projelendirilebilme kapasitesi vs. birçok etmen var ve verdiğiniz örnekteki fiyatlar gayet uygun görünüyor.

  2. Yanlış düşünüyorsunuz. Oyunlar.com Adsense ile özel ortaklık anlaşması ile 6 ayda kiralama bedelini çok rahat çıkarırsınız. Oyun oynayan kitleler görsel reklamları severler.

   1. Hocam adamlar bile yaptıkları hatanın farkına varıp oyunlar.com'u teklif usulüyle kiralama yoluna gitti.. pirlanta.com'u da 3000 $ yapmaları uygun olacaktır.

  3. Burhan Ceyhan Burhan Ceyhan

   Merhaba,

   Fiyatlandırma konusunda bir çok faktör etkili oluyor. Fiyatlandırmalar dönemsel değişebilir, siteyi takip etmenizi öneririm. Bunun dışında önerileriniz olursa bana maille ulaşabilirsiniz, memnuniyetle değerlendiririm.

 8. Operation Operation

  Türkiye'de proje geliştirilememesinin sebebi bu tarz siteleri kuran ve bunlara prim verenlerdir. Her şey para değildir attığınız adımlar için önünüze bakınız...

 9. Adil Tutar Adil Tutar

  Rezil bir türkçe kullanıyorsunuz. Hata dolu bir yazı.

 10. Burhan Ceyhan Burhan Ceyhan

  Merhaba,

  2004 yılında yazılmış, bu yazıda bahsedilen bütün alan adlarının marka tescil belgelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

  http://online.tpe.gov.tr/web/index.html

  Aşağıdaki linkten de marka ve com.tr alan adları tescili ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz

  https://webrazzi.com/2011/09/12/marka-patent-ve-tr-uzantili-alan-adi-tescili-nasil-yapilir/

 11. Muhalifgirişimci Muhalifgirişimci

  Benim bildiğim ( baktım ama şu anda ilgili maddeyi bulamadım ) mal veya hak sahibi, malını/hakkını ( üzerince icra vb durumlar yoksa ve ortaklı değilse ) kanunlarımıza göre istediği zaman istediği kişiye satabilir. Kiracı ile yapılmış olan sözleşmenin hiçbir hükmü yoktur satışta. Sadece emlak vb. durumlarda kiracıya belirli bir süre tanınır taşınması için. Hal böyle iken, kime nasıl ve ne kadar güvenilebilir ?

 12. Idris Bas Idris Bas

  domainler le alakalı fiyat politikanızı satın alma-kiralama konusunda biraz daha araştırmacı olmanızı öneririm..

  bu sektöre girmekse amacınız nokta domain i biraz takip edin lütfen..