instela adıyla yenilenen İTÜ Sözlük, farklı dillere açılmayı hedefliyor
Girişim

instela adıyla yenilenen İTÜ Sözlük, farklı dillere açılmayı hedefliyor

Yıllardan bu yana İTÜ Sözlük adıyla bildiğimiz ve sözlük formatında yayın yapan itusozluk.com sitesi kısa bir süre önce baştan aşağı yenilenerek farklı bir isimle yayın hayatıma devam etmeye başladı. 150 binden fazla kullanıcısıyla birlikte instela'ya taşınan İTÜ Sözlük, yeni ismi ve konseptiyle birlikte hedeflerini de büyütmüş durumda.

İspanya ve Latin Amerika'dan başlayarak, instela'yı farklı dillere taşıma fikriyle ortaya çıkan girişimi geliştiren firma, İstanbul ve Barselona'da olmak üzere iki ofisi bulunan The Hive Cluster.

Üç ortaklı olarak kurulan şirketin ortakları Çağatay Gürtürk, Emre Dirağ ve Burak Topçuoğlu. Şirket, instela'yı geliştirmenin yanında müşterilerine web ve mobil alanda yazılım desteği sunuyor.

Şirketin ortaklarından ve İTÜ Sözlük'ün kurucusu olan Gürtürk'ten aldığımız bilgilere göre, instela'ya yatırımcı ilgisi de mevcut. Ancak ekip bu konuda temkinli davranıyor ve hiç aceleci değiller, üstelik şu ana kadar herhangi bir yerli yatırımcıyla görüşme sağlanmamış. Trafiğinin yüzde 60'ının mobilden geldiğini öğrendiğimiz instela'nın mobil uygulamalarının da bu çeyrekte devreye alınacağı ve yurt dışı operasyonlarını başlatacağı bilgisini aldık. instela yılın ikinci çeyreğinde ise yatırım optisyonlarını değerlendirmeye başlayacağını iletiyor.

Yazının devamında instela ekibinden Çağatay Gürtürk'e yeniden markalama ve İTÜ Sözlük kullanıcılarından gelen tepkileri sorduk.

instela

Sami Eyidilli: İTÜ Sözlük gibi markalaşmış bir ismi çöpe atıp, sil baştan yapıp yeniden yapılanmanız nasıl bir karar oldu? Hedefleriniz nasıl?

Çağatay Gürtürk: Dürüst konuşmak gerekirse 3 yıl önce verdiğimiz karar ve 2 sene öncesinde Barselona'da şirketleştiğimizde İTÜ Sözlük ismi ile dünyaya açılma gibi romantik düşüncelerimiz vardı. Daha öncesinde Grooveshark ve Formspring ile partnerliklerimiz olmuştu, bu şirketlerin ekipleri zor da olsa İTÜ Sözlük ismini telafuz edebiliyorlardı. Fakat sonradan anladık ki telafuz edebilmeleri ismin okunabilirliğinden değil olağanüstü nezaket sonucu kendi kendilerine çalışmalarından kaynaklıymış. Fırsat bulduğumuz bir zaman İTÜ Sözlük ismini okumaya çalışan yabancılarla bir video çekmek istiyoruz. Şekilden şekile giriyorlar.

İTÜ Sözlük Türkiye’nin neresine gidersek gidelim tanınan bir marka gerçekten ve bu yüzden kendimizi şanslı hissediyoruz. Ancak bunun getirdiği olağanüstü sınırlamalar var. İsminden ileri gelen bir” İTÜ ile organik bağ var” algısı bunların başında geliyor. Az önce bahsettiğim telafuz sorunu globalizasyonu imkansız kılıyordu. Bambaşka bir perspektiften bakarsak son 10 günde üye olan kullanıcılarımızın yaş ortalaması 28. Her ne kadar 18-25 yaş aralığında üyelerimiz çok sayıda olsa da genel yaş ortalaması 27’ye dayanmış durumda. Rakamlara bakıldığında artık doğrudan “üniversite mecrası” olarak anılmamız imkansız. Çoğunluğu genç çalışanlardan oluşan bir platformuz.

Geldik en tartışmalı alana. Son yaptığımız geliştirmeler, hedeflerimiz ve ön görülerimiz klasik anlamda kalıplaşmış olan sözlük yapısıyla artık tam anlamıyla uyuşmuyor. Instela’yı alışılmış bir sözlük olarak değil, ismini aldığı “stela” yani üzerinde yazıtlar bulunan dikilitaşlar gibi hayatlarımızdan kesitleri barındıran, bunu geleceğe taşıyan bir “kolektif hafıza platformu” olarak değerlendiriyoruz. Yaşanan her deneyimin, öğrenilen her bilginin, hissedilen her duygunun eş zamanlı olarak aktarılabildiği ancak varlığını yılların ötesine taşıyabilecek güçte bir platform.

İTÜ Sözlük ismi ise asla çöpe gitmez. Led Zeppelin’in ilk ismi New Yardbirds’ tü. Yaptıkları müzik bildiğimiz ölümsüzleşen Led Zeppelin’den daha farklıydı, daha sonra olacakların sinyalini veriyordu diyebiliriz en fazla. Sonuç olarak New Yardbirds ismi kaybolmadı, bu değişime tanık olanlar ve Led Zeppelin’e gönül verenler tarafından halen bilinir. İTÜ Sözlük ismi de bu değişime tanık olanlar ve sevenleri tarafından hatırlanacaktır.

Sami Eyidilli: instela'ya geçişten sonra ilk tepkiler nasıl? İTÜ Sözlük yazarları bu durumu nasıl karşıladı?

Çağatay Gürtürk: Her şeyden önce “rebranding” şimdiye kadar deneyimlediğimiz her şeyden zorlu bir konu. Hele hele konu 150 bin kullanıcıyı bir yerden başka bir yere taşımak olunca çok daha titizlikle incelenmesi gereken bir şey. Bu yüzden özellikle son 1 yıl boyunca konuyla ilgili bulabildiğimiz her şeyi okuduk, öte yandan alışılmışın dışında bir uygulama yaparak psikolog bir arkadaşımızı bu süreçte ekibimize dahil ederek kullanıcılarımızı çok daha iyi anlama ve aynı şekilde kendimizi onlara doğru anlatabilmek üzere çalışmalar yaptık. Bu süreç bizi alışılmış site yöneticisi zihniyetinden çıkarıp bizi de dönüşüme uğrattı ve artık pek çok şeye daha derinlemesine bakabilecek düzeye eriştiğimizi söylemek yanlış olmaz. Halen öğrenciyiz, hep öğrenciyiz ancak artık eskisinden daha iyi öğrencileriz.

İTÜ sözlük yazarları içinde yazdıkları platformu evleri kadar seven kimseler ve böyle bir kullanıcı tabanına sahip olmak bir girişim için gerçekten bir şans. Nasıl ki insanlar yeni bir eve taşındığında yeni ortamlarına alışmaları zaman alıyorsa bu geçişi duyurduğumuzda olumlu bulanlar kadar eleştirenlerin de sayısı çok fazla oldu. Bu konuda en büyük şanslarımızdan biri de inovasyona olağanüstü açık bir kitlemizin olması. Bu noktada instela yazılımını geliştirirken kullanıcılarla olan iletişimimizi oldukça sıkı tutmanın ve en çok iletişim yapılacak kişilerin en büyük eleştiri sahipleri olduğunu düşündük.

instela geçiş süresi öncesi oldukça fazla sayıda İTÜ Sözlük üyesi tarafından denendi ve herkesin en ufak fikriyle bile bizzat ilgilenerek instela'yı ortaya çıkardık. Bu anlamda yazılımın detaylarını ortak bir akıl belirlemiş oldu. İlk ürün ortaya çıktıktan sonra kullanıcılara en çok sorduğumuz soru “instela’yı nasıl geliştirebiliriz” oldu ve çalışmalarımızı bu soruların cevaplarını alarak şekillendirdik ve her seferinde instela’yı bir adım öteye taşıma şansımız oldu. Geçiş sonrası gerçek kullanıcıların davranışlarına ait çoğu metrikten hareketle değişiklikler yapmaya devam ediyoruz. Geçiş sonrası halen itü sözlük’ü kullanmak isteyen üyelere bu imkanı sağladık ancak her gün daha fazla sayıda kullanıcının instela’ya geçiş yaptığını gözlemliyoruz.

Dünyada çok fazla internet platformunun yaşamadığı ve herkesin korktuğu bir deneyimi yaşadığımızı ve bunu başarıyla atlattığımızı söyleyebilirim. Bu konuda deneyimlerimizi ileride paylaşmak istiyoruz.

Yorumlar (26)
 1. Ticari Web Sitesi Ticari Web Sitesi

  Eğer dünyada söz sahibi olmak istiyorsak türkiye'de tutulmuş projeleri hızlı bir biçimde yurt dışına da açmamız gerekiyor. Ekşisözlük'de sourtimes olarak dünya'ya açılabilir ve twitter'a sağlam bir rakip olabilir gibi me geliyor.

  Instela'nın mobil uygulamasını yazsalar tadından yenmez.

  1. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

   Ekşi Sözlük geçmişte bu yönde bir girişimde bulunmuş ancak o günün şartlarında oluşum başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Servisin adı ise Creadict idi.

 2. İTÜSözlük'ün en doğru kararı.

 3. küreselleşmek için yabancı dil kelimelerden marka yapmakta bizim gibi dangalaklarda mevcut

 4. Sözlük'de fikir falan alınmadı. Gayet radikal kararlar ile "Biz bunu yapacağız.", dendi. Heralde yeni arayüzün denendiği ilk etapta haber verilen hataları abarttılar. Oluşumunuzda hala adalet yok ve yöeneticiler istedikleri gibi kullanıcı atabiliyorlar. Yazılan hiç bir e-postaya ise cevap bile verilmiyor. Çok duyarsız davranıp, bütün yazarları kaçırdılar. O yüzden ne Türkçe ne yabancı bir dilde, ne okumasını ne de yazmasını bilenlerin kalmadığı bir ortamda, yurtiçinden bile ekmek yemeniz zor.

  1. Çağatay Gürtürk Çağatay Gürtürk

   Böyle düşündüğün için üzgünüm ancak aylardır ulaşabildiğimiz bütün kanallardan yazarlara ulaşıp fikirlerini değerlendirmeye çalışıyoruz. Belki sen kaçırmış olabilirsin bu kısmı.

   1. Bu söylediklerinin aslı yok. Yazarlar olarak sesizimi duyarabilmek için başlıklar altına düşüncelerimizi yazıyoruz. Bunlara da hiç geri dönüş olmaz. Bazı arkadaşlar da doğrudan mesaj atarlar. Siz bize değil biz size ulaşmaya çalışıyor yani...

 5. Meritokrasi Meritokrasi

  İtüsözlük yoğurtsa Instela bunun kaymağıdır yazılım olarak. Hâlâ geliştiriliyor olmasına rağmen bunu söylememin elbette geçerli bir sebebi var, "sert şekilde geliştiriliyor olması". Yani yazıda Gürtürk'ün söylediği "en ufak bir fikri bile değerlendirmeye almak" gerçekten yaptıkları bir şey. Öyle ki duyurularda açılan konulara dahi yöneticiler ilgiyle yaklaşıp yazılımın eksiklikleri konusunda haberdâr olduklarını ve ne kadar sürede belirtilen probleme dair nasıl bir adım atacaklarını bildirmekten çekinmediler.

  Instela'yı tasarım olarak değerlendirmek konuşmamın en büyük stratejik hatası olur ancak şunu söyleyeyim ki, Instela'yı kullandıktan sonra itüsözlük'ü kullanmak işleri gerçekten zorlaştırıyor. Instela bir bağımlılık da yaratıyor çünkü sorunsuzluğa gidiyor adım adım. Bu da sizi daha fazla bağlıyor platforma. Sorun yaşamadığınız bir yerde mutlu olabilirsiniz.

  Tabii böyle dediğim için her şey yolunda gibi bir algı yaratmış olacağım ki bu da istemediğim bir şey. Yazılım geliştirmelerinin yanı sıra derin matematiksel hesalamalarla oluşturulme ve geliştirilme aşamasında olan rütbe sistemiyle işler biraz karışmış gibi duruyor şu anda. Ayrıca yeni kayıt olan kullanıcıların sayısı fazla olsa gerek ki denetim oldukça yetersiz. Eskiden tek problem de ve da eklerinin ayrı yazımı iken şimdilerde noktalama işaretlerinin kullanımından nasibini alamamış giriler dahi görebiliyoruz. Evet, daha kötüleri de var.

  Windows 10'u hem mobilde hem de Masaüstü bilgisayarımda yakından inceleyen, kullanan ve seven birisi olarak Instela'yı yeni teknoloji dünyasının bir parçası olarak görüyorum. En başta düz tasarımla ve font awesome ikonları ile sadeliği yakalayan Instela müthiş bir api desteğine sahip. Öyle ki geçtiğimiz günlerde açtığım duyuruda yazarlardan yardım istemiş ve jsfiddle kaynaklı bir link paylaşmıştım. Direkt olarak bu linkten tüm kod içeriğini duyuru içeriğine gömmeyi başardı Instela. Bunun yanı sıra imgur ve benzeri diğer sitelerden, hatta sanıyorum jpg veya png gibi uzantılı tüm adreslerden resmi otomatik olarak giriye gömebiliyor, soundcloud gibi müzik servislerinin yine müziklerini sadece link ile ve youtube gibi video servislerinin videolarını sadece bağlantısını ekleyerek giride gösterebiliyoruz. Şu anda hatırlamadığım daha birçok api desteğine daha rastgeldim. Tabii ki bu Instela'nın çevre api'larını iyi kullandığına delalet. Bir de Instela'nın kendi API desteği var ki buna henüz yeterince göz gezdirmedim.

  Ben genel olarak Instela'nın birçok dilde daha yayına girebileceğine inanıyorum. 4chan-org'un nasıl karakter kazandığını hepimiz biliyoruz. Basit bir board sitesinin bugünkü kitlesi, reklam hizmetleriyle milyonlar çevirebiliyor kurucunun cüzdanında. Avrupa, özenle geliştirilmiş tüm hizmetlere gereken desteği veriyor. Bu yüzden Instela'nın yarı yolda kalmayacağını düşünüyorum Avrupa yollarında da. Kaldı ki Avrupa'da "tutmuş" bir sözlük formatında internet sitesi göremedim. Tutmuşu bırakın, normal hâli bile yok.

  Son olarak, Instela'yı Windows 10 Önizleme Sürümü'ne benzetebiliriz. Her yönüyle geliştirilmekte ama çok az eksiği ve problemi var. En büyük problemi ise yazar alımındaki hatası ve dolayısıyla giri kalitelerinin düşmesi. Bunu da sosyal bir platforma evrilme yolundaki sancı olarak görüyorum ama 150 bin kullanıcı bu hatayı affetmeyecektir bana göre. İlk olarak bu düzeltilmeli. Bunun haricinde birçok eleştiriye Instela'daki "Instela" başlığında ulaşabilirsiniz.

  1. Çağatay Gürtürk Çağatay Gürtürk

   Yorumların için sağol. Sorunları düzeltmek için gerçekten ağır şekilde çalışıyoruz ve kanımca 20 gün önceden bile epey ileri gittik.

   Maalesef bu kadar fazla kullanıcının serbestçe yazabildiği yerlerde anlayışı değiştirerek iyi içerikleri daha öne çıkartmak konusuna odaklanıyoruz. Herkes çaylaklığı kaldırmamızı eleştirse de bu teknikler sayesinde önümüzü tıkayan önemli bir engeli platforma en az zararı vererek kaldırabildik. Bundan sonra da kalite çıtasını arttırmak için gerekli geliştirmeleri yapacağız ve özellikle mobil uygulamalara önem vereceğiz.

   https://tr.instela.com/duyurular/jquery-bilenlere-uffacik-bir-soru--287826 galiba bu duyurudan bahsediyorsun jsfiddle gerçekten şık duruyor :)

 6. küreselleşmek için Avrupa dillerinden isim seçmek eziklik ve yozlaşmadır

  1. Kürşat Kürşat

   adam haklı beyler, dağılabiliriz :)

  2. İnstela kelimesinin yabancı olduğu kanısına nereden varıldı anlamadım. Özgün bir isim gibi.

   1. kanıya varmaya gerek yok. 2 dakikamı ayırdım ve araştırdım. türkçe olmadığı zaten her halinden belliydi.

   2. Muhalifgirişimci Muhalifgirişimci

    Yazılan yazıyı tam okumazsanız böyle yorum yapmanız gayet doğal. İki dakika ayırıp yazıyı tam okusaydınız zaten yazıda belirtiyor. Garip olan kısım ise araştırma yaptığını söyleyen kişide yazıyı tam okumamış :)

   3. @MuhalifGirişimci, Siz okuduğunuzdan ne anladığınızı yazsaydınız verimli bir tartışma olurdu.

    Telafuz kolaylığı için yabancı kelime seçmeye gerek yoktur.

  3. Oktay Ankaralı Oktay Ankaralı

   Tamam peki önerin ne?

   1. Sen yetkili misin bilmiyorum ama öneri almak için geç değil mi? Zamanında soruldu da bişey mi sunmadık?

 7. Karadmin Karadmin

  sozlugu dunyaya acma fikri gercekten dahiyane. ancak dunyaya acilabilecek tek sozluk formatinin inci sozluk oldugunu dusunuyorum. ayrica sirketin ispanya'da acilmis olmasi uzucu gercekten. itusozluk bu ulkeden aldiklarini gene bu topraklara vermeliydi. ayrica instela domaini de cok kotu, optimizasyon acisindan berbat. tasarimi da calinti. sonuc olarak bakis acim olumsuz.

  1. Meritokrasi Meritokrasi

   Neden bu ülkede açsınlar ki dostum? Bu ülkede web siteler için sunucu kiralamak bile çok saçma. Adamlar en ufak bir bahaneyle "resmi bahaneler" öne sürerek sunucudaki hizmetini iptal ettiriyorlar. Hosting sahibi de iptal ediyor çünkü işinden olmak istemiyor.

   Bunun yanı sıra daha birçok sebep vardır.. Kaldı ki kişinin kendi tercihi.

 8. Takipçi Arttırma Takipçi Arttırma

  Hoş bir isim olmuş. Hiç girmedim bu zamana kadar belki sebep olur isim değişikliği.. hayırlı olsun

  1. Herkes bir arayüzdür, isimdir tutturmuş gidiyor. İnstela adıyla yenilenmek falan değil bu. Düpedüz yeni bir site açıldı. Sözlük müptelası yazarlar, belki de hiç üye olmayacakları bir sitenin üyesi olarak buldular kendilerini. Dünyanın en iyi tasarlanmış sitesi de olsa, bu gerçek değişmeyecek. İnstela'yı övmeler, o bazı yazarları zerre etkilemiyor, daha da itiyor. Bundan emin olun

 9. Aristo-Z Aristo-Z

  Daha siteye girmedim.

  Yukarıdaki Çağatay Gürtürk söyleşisi, şimdiye kadar okuduğum en içi dolu teşebbüs yazısı.

  Amacı ve çabası konusunda farkındalığı ve bunu ifade kabiliyeti için tebrik ediyorum.

  Tüm ekibi de başarısı için ayrıca kutlamak lazım. Kalıcı 150K müthiş bir başarı, global ortak paydaların bulunması için çok çalışmak ve karanlığa kürek çekmek gerektiğinin farkında olmaları çok güzel. Acizane tavsiyem gereksiz aralar -molalar vererek yanından geçip giden olasılıkları görsünler. "İşin sihri sadakatın temelinde %80 duygusal ögeler" dir....

  Domain konusuna gelince, Türkçe olmamasının eziklik olarak değerlendirilmesi vb. yorumları olumsuz almıyorum. Aksine markayı-modeli-işi sahiplenen arkadaşların serzenişti olarak görüyorum. Bunu da başarmak başarmaktır.

  Syg

  1. Halâ instela'ya sözlük diyenler buraya da gelmiş. Avrupa'da tutmuş sözlük yokmuş, İnstela tutabilirmiş. İnstela, sözlük değil. Onun sözlük olmadığını bilmeyecek kadar sözlük tecrübesi olmayan kişilerin sanrısı bu. Çaylaklık yok, istatistik yok, başlıklardaki yorumların (eski adıyla girilerin) sıra numarası bile yok. Aynen şu anda bu yorumları yaptığımız sitede olduğu gibi. Bakın bakalım yukarıya. İnstela'ya çok benzemiyor mu?

   1. Aynen katılıyorum. Hem sözlük değil, hem ondan daha iyi birşey değil, hemde tutmayacak bir girişim.

 10. 911Turkraif 911Turkraif

  Başarılı olmanızı sağlayacak tek neden 150K mevcut mu?

  Bence bu kolaycılıktan başka bir şey değil.

  1. Cengiz'e de sana da katılıyorum. Sadece tekniğe, rakamlara odaklanmanın başarı getireceğini düşünüyorlar. işte, Şurada bile yorum yapabiliyoruz ama bu site de sözlük değil. Sözlük istemesek, bunun gibi yüzlerce sitede yorum yapar, sözlük yazarı olmazdık. Gözden kaçırılan en önemli nokta bu. Uludağ ve ekşi sözlük kapısına gideceklerin artacağına eminim. Kaçış başladı çünkü, biliyorum.