Opera'nın eski CEO'sundan teknoloji tutkunlarına yeni web tarayıcısı: Vivaldi

Opera'nın eski CEO'sundan teknoloji tutkunlarına yeni web tarayıcısı: Vivaldi

Opera'nın kurucusu ve eski CEO'su Jon Von Tetzchner, kalabalık bir ekiple birlikte geliştirdiği yeni web tarayıcısını bugün duyurdu. Vivaldi adı verilen yeni tarayıcıyla teknoloji tutkunlarını hedefleyen Von Tetzchner, tarayıcıyı "bütün sekmelerini tek ekrana sığdırmakta zorlanan" kullanıcıları düşünerek geliştirdiklerini söylüyor.

Geliştirilme aşamasında olan Vivaldi, kullanıcı geri bildirimlerini almak amacıyla teknik ön izleme aşamasında ve Windows, Mac ve Linux için indirilebiliyor. Von Tetzchner'in yeni tarayıcısı Vivaldi'de ilk bakışta Opera tarayıcısıyla benzerlikler görmek mümkün zira, kullanıcıların istedikleri bölüme kısa yolda erişmesini sağlayan hızlı komutlar ve hızla erişmek istedikleri sayfaları kişiselleştirebildikleri "speed dial" (hızlı arama) öne çıkan özelliklerden.

ivaldi notlar

Vivaldi'de ana sayfanın sol tarafından erişilebilen kaydet, e-posta gönder, kontaklar ve yer imi seçenekleriyle birlikte, notlar bölümü, bulunduğunuz sayfanın ekran görüntüsünü tek tıkla almanızı ve  isterseniz sayfayla ilgili notlar eklemenizi sağlıyor. Yer imlerine eklediğiniz sayfaları kolaylıkla speed dial'a aktarabiliyorsunuz. Chromium tabanlı web tarayıcısı, aynı grupta yer alan sayfaları tek sekme altında toplamanıza izin veriyor ve sizi sekmeler karmaşasından kurtarıyor.

vivaldi tab stack

Vivaldi ekibi, şu aşamada yeni bir e-posta servisi üzerinde çalıştıklarını söylüyorlar ve elbette Vivaldi deneyimini mobile taşıyacak geliştirmeler yapıyorlar. Doğru yönde olduğunu söyleyebileceğimiz Vivaldi'nin bütün cihazlarınızla senkronize olması ve kullanıcı deneyimini, webde sadece yön tuşlarını kullanarak gezinti yapılabilecek seviyeye getirmesi de yine planlar arasında.

Geliştiricileri Vivaldi'nin olabildiğince eklentilere ihtiyaç duymayan bir tarayıcı olmasına çalıştıklarını ancak eklenti desteğinin de olacağını söylüyorlar. Bunlara ek olarak siz de geri dönüşlerinizi Vivaldi Forum'dan vererek geliştirmelere katkı sağlayabilirsiniz. Türkiye'de de çalışmalarına başlayan Vivaldi'nin Türkiye topluluğunun sayfasını da görmenizi tavsiye ederiz.

DXFM9GvsvF

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.