Facebook Lite: Eski Android sürümleri için yeni Facebook uygulaması

Facebook Lite: Eski Android sürümleri için yeni Facebook uygulaması

facebook lite android uygulamasi  indirFacebook sessiz sedasız Google Play'e yeni bir uygulama daha yükledi. Facebook Lite adlı uygulama düşük bağlantı hızına sahip ve eski Android sürümlü cihaz kullanan kişileri hedefliyor.

Facebook'un yeni Android uygulaması Facebook Lite'ın boyutu sadece 252kb. Standart Facebook uygulaması gibi zengin özelliklere sahip değil. Zira mobil bağlantı hızı yavaş olan (2G vb.) ve ucuz Androidli cihazların popüler olduğu ülkeleri hedefliyor.

Yukarıdaki tanım Bangladeş, Nepal, Sri Lanka gibi Asya ve Afrika ülkelerini işaret ediyor ama Facebook Lite, Türkiye'de ve dünyada eski sürüm Android cihaz kullanan tüm kullanıcılar için ilaç niteliğinde bir uygulama.

facebook lite android  indir

Facebook Lite'i hangi sürümler indirebilir?

Facebook Lite'i indirmek isteyen isteyenler için hemen belirtelim, uygulama Android 2.2 ve üzeri sürümler için uygun görünüyor. Denediğimiz Android 4.1 üzeri sürümlü farklı cihazlara indirmek mümkün olmadı. Bunun nedenini Facebook'un reklam gösterebildiği güncel uygulamasını kullandırmak istemesi olarak açıklayabiliriz.

Yine de Facebook Lite uygulamasına web üzerinden bakarak telefonunuzun uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

Facebook sadece gelişmiş akıllı telefon kullanıcılarının peşinde değil

Internet.org projesiyle dünyanın her köşesini internete bağlamak isteyen Facebook, hatırlarsanız ilk olarak Mart 2011'de satın aldığı İsrailil girişim Snaptu ile bu kitleyi önemsediğini göstermişti. Temmuz 2011'de de Java tabanlı telefonlar için basit ama işe yarar bir uygulama geliştirmişti.

Bir dönem 0.facebook.com üzerinden ücretsiz bağlantı da sunan Facebook, Android'in yaygınlığınıve sürüm parçalılığını bir fırsata dönüştürüyor. Sadece gelişmiş akıllı telefon kullanıcılarının peşinde olmadığını gösteriyor ki bunu yapan sadece Facebook değil.

Twitter da s40 temelli Nokia kullanıcılarını düşünmüş, Firefox OS için uygulama geliştiren ilk sosyal ağlardan biri olmuştu.

Sosyal ağ devlerinin bu uygulamaları geliştirmesinin 2 nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi bu uygulamalar sayesinde kullanıcılar hakkında detaylı kullanım istatistikleri toplanabilmesi. Mobil tarayıcılar üzerinden bunu yapabilmek pek mümkün değil.

Diğeri ise bu pazarlarda büyük bir potansiyel. Akıllı telefon satışlarında Asya Pasifik bölgesinin çok hızlı bir büyümesi var ve bu durum bir kaç çeyrek daha sürecek gibi duruyor. Keza Afrika'da da akıllı telefon altı seviyede mobilite oldukça yüksek.

Söz konusu gelişen pazarların ilerleyen zamanda gelişmiş akıllı telefonlara ve hızlı mobil internet bağlantısına sahip olacağına şüphe yok. O vakit geldiğinde ise Facebook çoktan kullanıcı tabanını oluşturmuş olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.