Düğün.com 1 milyon dolarlık yeni yatırımla yurtdışına açılmaya hazırlanıyor

Düğün.com 1 milyon dolarlık yeni yatırımla yurtdışına açılmaya hazırlanıyor

dugun.com aslanoba capitalAslanoba Capital ilk yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Bu kez Dugun.com'a yeni bir yatırım yapıldığını öğrendik ve kurucularından Emek Kırbıyık büyüme rakamları ve hedefleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Temmuz 2013'te 12 milyon dolarlık değerlemeyle 2 milyon dolar yatırım alan Düğün.com, bu kez küresel büyüme hedefine ulaşmak için 1 milyon dolarlık bir yatırım aldı.

Değerleme konusunda taraflardan bir açıklama yapılmadı ama aşağıdaki paylaştığımız büyüme rakamları üzerinden yeni bir değer tahmini yapmayı deneyebilirsiniz. :)dugun.com dugun hizmetleri yatirim

Bu yıl içinde yurtdışına açılacak

Düğün.com 2015 içinde Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesine açılma hedefleri yapıyor. 13 ülkede faaliyet göstermeyi hedefleyen girişim 3 ayrı dilde yayın yapacak ve bu bölgede liderliği hedefleyecek.

Emek Kırbıyık'ın verdiği bilgilere göre Düğün.com, bu açılımda dijital pazarlama ve marka konumlardırması için yeni isimler seçecek. Böylece bu pazarlardaki tutunma şansını artıracak.

Hızlı büyüme devam ediyor

Cirosunu ve trafiğini son 6 yıldır her sene yüzde 100’ün üzerinde büyüten Düğün.com, aldığı ilk yatırımdan bu yana büyüme ivmesini daha da artırmış.

İlk yatırımdan bu yana ekip sayısını yaklaşık 6 katına (17’den 100 kişiye) çıkarmış ve yayın yaptığı şehir sayısını 9’dan 30’a yükseltmiş. Aylık ortalama cirosunu da 4 kat arttıran İstanbul merkezli girişim, aracılık ettiği firmalara da 2 katından fazla potansiyel iş göndermiş.

Bu noktada Düğün.com'un 'online'dan 'offline'a iş göndererek farklı bir ekonomik değer yarattığının da altını çizmek gerekiyor. Bir pazar yeri olarak 30 kategorideki firmanın aynı kaynaktan iş bulmasına aracılık ediyor.

Kişiselleştirilmiş düğün asistanı yolda

Emek Kırbıyık, çiftlerin site içindeki hareketlerinden ihtiyaç analizi yapacak bir kişiselleştirilmiş düğün asistanı geliştirmekte olduklarını paylaştı. Bu özellikle firmalar tarafına daha verimli bir yönlendirmeler yapılacak.

Yurtdışı hedefini 2013 sonunda paylaşmıştı

Emek Kırbıyık, Kasım 2013'te sorularımızı cevaplarken Düğün.com'un 2015 yılında yurtdışına açılma hedefinden bahsetmiş ve pazar hacmi konusunda bazı bilgiler vermişti.

2013 sonundaki rakamlara göre düğün pazarının hacmi ABD’de 166 milyar dolar, ülkemizde ise 15 milyar dolar olarak paylaşılmıştı. Dünya üzerinde en çok düğün yapılan şehrin yaklaşık 600 bin düğünle İstanbul olduğu ve Türkiye'de bir düğün için harcanan ortalama tutar ise 50 bin TL olduğunu öğrenmiştik.

2015'te bu rakamların daha da arttığını düşünürsek Düğün.com'u oldukça büyük bir pazarın beklediğini söyleyebilirim.

Son olarak Aslanoba Capital'in ikinci tur yatırımlarında yurtdışı açılımı dikkat çekiyor. Bu konuda net bir yaklaşım olup olmadığını önümüzdeki yatırımlara bakarak değerlendirmeye çalışalım. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.