2014'ün en popüler programlama dili Javascript oldu; Apple Swift büyüme rekoru kırdı
Yazılım

2014'ün en popüler programlama dili Javascript oldu; Apple Swift büyüme rekoru kırdı

Programlama dilleri sıralamalarını düzenli olarak yayınlayan RedMonk, 2015'in ilk sonuçlarını yayınladı. Buna göre, Apple'ın geçtiğimiz Haziran ayında düzenlediği WWDC konferansı sırasında tanıttığı yeni programlama dili Swift, eşi görülmemiş bir büyüme gösteriyor.

Geçen 6 aylık süreçte RedMonk'ın 68'inci sırasında olan Swift, geçen kısa sürede 46 sıra yükselerek bugün 22'inci en popüler dil olmuş. Tarihinde buna benzer bir büyüme olmadığını söyleyen RedMonk, Swift'in hızlı yükselişine devam edeceği beklentisini not ediyor. Google'ın 2009 yılında yayınladığı programalama dili Go ise geçen beş yılın sonunda ilk kez en popüler 20 dil arasına girmiş. 17'inci sıradaki Go'nun da yükselişine devam etmesi bekleniyor.

redmonk programlama dilleri

RedMonk sıralamasına göre geliştiriciler arasında en popüler dil hala Javascript. Onu Java ve PHP takip ediyor. Yukarıda tamamını görebileceğiniz listede en popüler 20 dil şu şekilde sıralanıyor:

1 JavaScript 2 Java 3 PHP 4 Python 5 C# 5 C++ 5 Ruby 8 CSS 9 C 10 Objective-C 11 Perl 11 Shell 13 R 14 Scala 15 Haskell 16 Matlab 17 Go 17 Visual Basic 19 Clojure 19 Groovy

GitHub ve StackOverflow verilerinden yola çıkarak hazırlanan liste elbette kesin bir bilgi sağlamıyor ancak dillerin büyüme, popülerlik ya da küçülme eğiliminde olup olmadığını görmek için size fikir veriyor.

Kapak görseli: Mclek/Shutterstock
Yorumlar (6)
 1. Metin Metin

  Türkiyede python'u malesef kimse bilmiyor ve kullanmıyor. Hani derler ya tanısan iyi biri aslında diye. Aynen de öyledir python. İsminin yılan ismi olduğuna bakmayın. Candır.

  1. Ahmet Hakan Ahmet Hakan

   Herkesin bilmesine zaten gerek yok. Bu işlerden anlayan bu işleri bilen türk halkı zaten pythonu ağlatıyor resmen. Yani bilmeyen çok ancak bilende fantastik :)

  2. İsimsiz İsimsiz

   "Kimse" derken? Hem kullanan hem de bilen var, pyistanbul adında iyi bir topluluk bile var: kurucularından biri de Python core ekibinde geliştirici.

   Geliştirme yaparken Python kullanan çok büyük firmalar da var.

 2. Mutlucbk Mutlucbk

  @metin pyhton u baya bi öğrenmeye çalıştım, hali hazırda temelimde vardı kodlama bakımından fakat bir türlü yeterli türkçe kaynağı bulamadım. kaldı ki versiyon konusunda bile beni yönlendirecek kimse olmadı 3x ve 2x konusunda yani.

 3. Bence python kullanılmıyor değil yeni yeni yayginlasiyor. Piyasanın dinozorların yerini gençlere bıraktığında anlaşılır.

 4. Şemistan Şemistan

  Eğer eski Python programlarını açıp düzenlemeler yapacaksan Python 2 öğren ama yeni programlar geliştireceksen Python 3 öğrenmen gerekir