2014'ün en popüler programlama dili Javascript oldu; Apple Swift büyüme rekoru kırdı

2014'ün en popüler programlama dili Javascript oldu; Apple Swift büyüme rekoru kırdı

Programlama dilleri sıralamalarını düzenli olarak yayınlayan RedMonk, 2015'in ilk sonuçlarını yayınladı. Buna göre, Apple'ın geçtiğimiz Haziran ayında düzenlediği WWDC konferansı sırasında tanıttığı yeni programlama dili Swift, eşi görülmemiş bir büyüme gösteriyor.

Geçen 6 aylık süreçte RedMonk'ın 68'inci sırasında olan Swift, geçen kısa sürede 46 sıra yükselerek bugün 22'inci en popüler dil olmuş. Tarihinde buna benzer bir büyüme olmadığını söyleyen RedMonk, Swift'in hızlı yükselişine devam edeceği beklentisini not ediyor. Google'ın 2009 yılında yayınladığı programalama dili Go ise geçen beş yılın sonunda ilk kez en popüler 20 dil arasına girmiş. 17'inci sıradaki Go'nun da yükselişine devam etmesi bekleniyor.

redmonk programlama dilleri

RedMonk sıralamasına göre geliştiriciler arasında en popüler dil hala Javascript. Onu Java ve PHP takip ediyor. Yukarıda tamamını görebileceğiniz listede en popüler 20 dil şu şekilde sıralanıyor:

1 JavaScript 2 Java 3 PHP 4 Python 5 C# 5 C++ 5 Ruby 8 CSS 9 C 10 Objective-C 11 Perl 11 Shell 13 R 14 Scala 15 Haskell 16 Matlab 17 Go 17 Visual Basic 19 Clojure 19 Groovy

GitHub ve StackOverflow verilerinden yola çıkarak hazırlanan liste elbette kesin bir bilgi sağlamıyor ancak dillerin büyüme, popülerlik ya da küçülme eğiliminde olup olmadığını görmek için size fikir veriyor.

Kapak görseli: Mclek/Shutterstock
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.