Robot Kuratas, Amazon'da 1 milyon dolara satışa çıktı

Robot Kuratas, Amazon'da 1 milyon dolara satışa çıktı

kuratas robot kontrolu2012 yazında Suidobashi Heavy Industry tarafından geliştirilen robot Kuratas, Amazon Japonya üzerinden satışa çıkarıldı. 120 milyon Yen (2.3 milyon TL - 1 milyon dolar) gibi oldukça yüksek bir rakama satışa çıkan Kuratas, hafif silahlar barındırmasıyla da dikkat çekiyor.

Kuratas, bildiğimiz robotlardan biraz farklı. Avatar filmindeki robot askerleri hatırlatan bir şekilde yönetim kokpitine sahip ve tepesine çıkarak hareketlerini siz yönetiyorsunuz.

Kuratas'ın kollarını oynatabiliyor ve bacaklarındaki tekerleklerle en fazla 10 km/saat hıza çıkabiliyorsunuz. Cep telefonunuzla da kontrol edebiliyor ve kokpit içinden telefon araması yapabiliyorsunuz.

Dizel bir motorla çalışan Kuratas için 'robot işletim sistemi V-Sido' ile geliştirilmiş ama gülümsemenizle ateşlediğiniz silahlar ise Kuratas'ı ciddiye alıp almamak konusunda kararsız bırakıyor.

2012'de 900 bin Euro'ya satışa çıkarılacağı paylaşılan Kuratas'ı Google'ın satın aldığı Boston Dynamics'in robotlarıyla kıyaslamakta zorlanıyorum ama kabul etmekten de başka şansımız kalmıyor gibi. Yorum sizin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.