Samsung, Blackberry'yi 7.5 milyar dolara satın almak istiyor [Güncellendi]

Samsung, Blackberry'yi 7.5 milyar dolara satın almak istiyor [Güncellendi]

blackberry samsung satin almaElektronik devi Samsung, bir dönemin en popüler akıllı telefon üreticilerinden Blackberry ile satın alma görüşmeleri yapıyor. Reuters'in kaynaklarına dayandırdığı habere göre görüşmeler henüz bir resmiyete kavuşmuş değil ama önemli bilgiler sızdırılmış görünüyor.

Reuters, Samsung'un Blackberry için 7.5 milyar dolar gibi bir teklifte bulunduğunu aktarıyor. Samsung'un Blackberry'ye hisse başına yüzde 38-60 arasında daha iyi bir fiyat teklif sunması oldukça çekici. Bu haber üzerine yüzde 30 kadar değerlenen Blackberry'nin borsa değeri şu anda 5.5 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

blackberry samsung borsa satin alma

Blackberry'nin son 1 yılı

Kısa bir özet geçmek gerekirse Blackberry akıllı telefon pazarında yaşadığı düşüşten sonra tablet tarafında da beklediğini alamamış 2013 sonunda 1 milyar dolar zarar açıklamıştı. Kötü gidişi değiştirmek için satın alma tekliflerine açık olan Kanada’lı şirket zaten Blackberry'nin 4.7 milyar dolarlık değerlemeyle zaten yüzde 10 hisse sahibi olan Fairfax Financial Holdings Limited'e satışı onaylanmıştı.

2013 sonunda yeni sahibini aramaya devam eden Blackberry'e Cisco, Samsung, Google, LG, Intel ve SAP’nin talip olduğu yine Reuters tarafından açıklanmıştı. ABD Başkanı Barack Obama'nın kriptolu telefonunu geliştiren Blackberry yeni sahibini bulamadı ama 2014'e Pentagon'un 80 bin adet BlackBerry siparişiyle güzel başladı.

Direnmeye devam eden Blackberry, Temmuz 2014'te Almanya merkezli mobil güvenlik şirketi Secusmart’ı satın alarak yaşamaya devam ettiğini gösterdi. Yeni CEO John Chen ile yeniden yapılanma ve tasarrufları arttırma sürecine giren Kanadalı şirket yeni modeli Blackberry Passport için 200 bin sipariş aldığını açıklamıştı.

Samsung, akıllı telefon pazarındaki gerilemesi

Gartner'ın 3. çeyrek raporuna göre 2.4 milyon akıllı telefon sevkeden Blackberry, işletim sistemi temelinde pazarın yüzde 0.8'ine sahip. 2013'ün aynı döneminde ise pazar payı yüzde 1.8 idi. Android'in en güçlü silahı olan Samsung ise üretici bazında Xiaomi'nin pazar payından çalmasına ve pazar payının 1 yıl içinde yüzde 32.1'den yüzde 24'e düşmesine engel olamamıştı. gartner akilli cep telefonu istatistikleri

Samsung neden böyle bir adım atıyor?

Samsung'un Blackberry'yi almak istemesi için bir kaç önemli sebep sayılabilir. Zaman zaman davalara konu olan Blackberry'nin 1.43 milyar dolar değerinde 44 bin patenti olduğu belirtiliyor. Kanada hükümetinin Blackberry'nin Çinli Lenovo'ya satışının güvenlik gerekçeleri nedeniyle istememesi bu patentlerin aslında göründüğünden daha değerli olduğunu gösteriyor.

Samsung için diğer cazip bir noktaysa Blackberry'nin kurumsal pazardaki gücü. Blackberry ile bu alanda hızlı bir büyüme göstermek sisteyen Samsung, bir yandan da ABD'de ve Kanada'da Blackberry'nin bilinirliği önemsiyor olabilir. Zira ABD ve Kanada Blackberry için çok önemli iki pazar ve Güney Koreli Samsung için bu oldukça önemli bir detay.

Şimdilik satın alma dedikodusu hakkında resmi bir gelişme ve sıcak bir bilgi yok ama ateş olmayan yerden duman çıkmayacağını ve bu satın almanın iki taraf için önemli olduğunu söylemek mümkün. Gelişmeleri merakla bekliyoruz.

GÜNCELLEME: Samsung ve Blackberry iddia edilen görüşmeyi farklı açıklamalarla yalanladı. Blackberry söylentiler hakkında yorum yapmadıklarını da ekledi ama yine de bir sürpriz bekleyebiliriz değil mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.