Google'ın Project Ara adlı modüler akıllı telefon projesi Porto Riko'da operasyona başlıyor

Google'ın Project Ara adlı modüler akıllı telefon projesi Porto Riko'da operasyona başlıyor

Google'ın Ekim 2013'te duyurduğu modüler akıllı telefon projesi Project Ara, 2015 içerisinde pilot bölge olarak seçilen Porto Riko'da kullanıma açılıyor. Project Ara'da görevli mühendisler ilk prototipi yaklaşık 1,5 yıl süren geliştirme süreci sonucunda kullanıma hazır hale getirdi.

Şirketin pilot operasyon için Porto Riko'yu seçmesindeki temel neden kullanıcıların yüzde 77'sinin internete akıllı telefonlarla bağlanabilmesi ve yerel veya küresel çok sayıda GSM hattının bölgede faaliyette olması.

Spiral 2 ismindeki akıllı telefonun kendisine özel bir uygulama ve donanım mağazası olduğunu belirtelim. Kullanıcılar buradan istedikleri donanımları ya da yazılımları satın alabilecekler. Tabi ki daha deneme aşamasında olduğu için donanım ve uygulamaların oldukça sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ilerleyen dönemde ilk yazımızda bahsettiğimiz gibi Spiral 2'ye eklenebilecek donanım ve yazılımlar ile neler yapabileceğiniz tamamen hayal gücünüze bağlı.

Project Ara'ya özel uygulama ve donanım geliştirmek isteyen yazılım geliştiriciler için ise bugün "Module Developer Kit" 0.2 versiyonu yayınlandığını belirtelim. Projenin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.