Motorola, 'Project Ara' adını verdiği projeyle modüler akıllı telefon geliştirecek

Motorola, 'Project Ara' adını verdiği projeyle modüler akıllı telefon geliştirecek

Google, 2 yıl önce satın aldığı Motorola'yı geliştirmek adına önemli adımlar attı ve biz de Motorola markasının adını daha da sık duymaya başladık. Anlaşılan Google tarafından satın alınmasından sonra inovatif Google ruhu Motorola'nın içine işlemiş durumda.

MAKEwithMOTO adını verdiği ekiplerle son 6 aylık dönemde ABD'nin farklı yerlerinde tasarımcılar ve mühendislerin bir araya geldiği hackathon'lar gerçekleştiren Motorola, aldığı ilhamla Project Ara'ya başladığını resmi olarak duyurdu. Project Ara'nın amacı, modüler akıllı telefonlar geliştirmek olacak.

Motorola'nın İleri Teknoloji Proje departmanının önderliğinde gerçekleşecek olan proje, ekosistemi etkileyecek kadar güçlü bir fikirle, açık donanım platformlarını barındıran ve tabii ki şaşırtı olmayacak ama, Android işletim sistemli akıllı telefonlar geliştirecek.

Tüm pazarı etkileyebilir

Görsellerde de görebileceğiniz gibi, Project Ara için iskelet tasarımlar oluşturuldu. Modülerlik konusuna biraz değinelim istiyorum çünkü Motorola'nın akıllı telefon pazarını sonsuza dek etkileyebilir. Bildiğiniz gibi akıllı telefonları günümüzde donanım olarak birbirine yapışık şekilde alıyoruz. Hatta son yıllarda çıkan telefonların çoğunun bataryalarını bile içlerinden çıkartmak mümkün olmuyor. İşte Motorola da, bu döneme son vererek, piyasayı değiştirebilecek Project Ara üstünde çalışıyor.

Çok fazla değil, bundan 10 yıl kadar önce, bilgisayarlarımızın da donanımı ile fazlasıyla oynayabiliyorduk. Ekran kartlarımızı güncelliyor, ek RAM alıyor, sistemlerimizi kendimiz isteğimiz, ihtiyaçlarımız ya da bütçemiz doğrultusunda kuruyorduk. Ancak sonrasında gelen bilgisayarlar daha çok birer "kapalı kutu" haline gelmeye başladı. Bu süreçte dizüstü bilgisayarların da yaygınlaşması önemli rol oynadı. İşte Motorola, bizi bu döneme geri götürmeyi istiyor.

ara-project-2

Motorola, proje haline getirdiği modüler akıllı telefon projesiyle, donanımsal olarak da farklı ama bence riskli bir projeye imza atıyor. Motorola'nın çıktığı yolda, akıllı telefonlarınıza parçalar ekleyerek, boş slotları kendinize göre özelleştirebilmeniz mümkün olacak. Kısacası istediğiniz zaman ekstra bir batarya takabiliyorken, kimi zaman da bir GPS vericisini telefonunuza ekleyebileceksiniz. Mesela bir klavye, daha kaliteli bir kamera, duman dedektörü, termometre ya da bir alkolmetre?

Projenin kaderi

Tüm bunlar şu anda Project Ara ekibinin geliştireceği modüler akıllı telefon projesi kapsamında önemli rol oynayacak ve projenin hayata geçirilebirliği, Project Ara'nın kaderini belirleyecek. Sonuç olarak, modüler akıllı telefon projesi tutarsa, bundan tüm sektör etkilenebilir. Süreç hızlı ilerlerse, biz de uygulama geliştiricilerin yanına yanı sıra "donanım geliştiricileri" de daha çok sık görmeye başlayacağız. Belki de ilerleyen yıllarda, Motorola'nın modüler akıllı telefonu için "donanım geliştiren" girişimler ile karşılaşacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.