Finans dikeyinde kariyer portalı girişimi: thebridgecareers.com
Kariyer

Finans dikeyinde kariyer portalı girişimi: thebridgecareers.com

Günümüzde pek çok internet işinde gördüğümüz dikeylere yönelme artık kariyer alanında kendini göstermeye başlıyor. Dünyada da örneklerini gördüğümüz, sadece finansal alanlara odaklanmış iş/işçi bulma web sitelerinin bir yerli örneği de thebridgecareers.com adı altında 1 yıldan beridir faaliyet gösteriyor.

The Bridge, Türkiye'de faaliyet gösteriyor ancak bir expat tarafından kurulmuş. thebridgecareers.com'un kurucusu Lena Dmitrieva daha önce çalıştığı insan kaynakları firmasında İstanbul'dan sorumluyken, Türkiye'de bu alandaki potansiyeli ve fırsatı görüp, kendi şirketini açmaya karar veriyor. Türkiye'de bir şirket kurmanın İngiltere'de bir şirket kurmaya nazaran çok daha meşakkatli olmasını vurgulayan ve bürokrasi yaşattığını söyleyen Dmitrieva, İstanbul'un ileride bölgenin finans merkezi olacağına inandığı için İstanbul'u seçtiğini belirtiyor.

Özellikle finans alanına odaklanmış bir rakibi olmayan thebridgecareers.com, hem iş arayanlar hem de işverenler için bir platform. İşverenler CV'lerini The Bridge ile paylaşıyorken, işverenler ise farklı modellerle The Bridge'in müşterisi olabiliyor. The Bridge Careers'ın müşterileri farklı fiyatlarla tek ya da toplu iş ilanı verebiliyor, siteye yıllık olarak üye olabiliyor veya CV'lerin yer aldığı veritabanına erişim sağlayabiliyor.

Dmitrieva, tek başına kurduğu şirkette şu anda 6 kişi olduklarını ve bu yıl da büyüyeceklerini belirtiyor. Son 12 ayda, 400'den fazla iş ilanının yayınlandığı bilgisini paylaşan Dmitrieva, CV koçluğu yaparak iş arayanlara da hizmet verdiklerini belirtiyor. thebridgecareers.com, içerik konusunda da önemli bir bilgi bankası olmak amacıyla yola çıkmış. Web sitesinde, finansın farklı alanlarıyla ilgili ziyaretçileri bilgi sahibi yapacak içerikler ve kariyer tavsiyeleri de bulunuyor.

the-bridge-web

Yorumlar (1)
 1. Ömer Ömer

  Merhaba,

  Bu servis ya da sağlayıcının Türk İş Kurumundan alınması gereken özel istihdam bürosu kaydı var mı, footer ve diğer legal sorumluluk sayfalarında göremedim.

  Bu şekildeki kayıtsız site ve servislerin yönetmelikte 15.000 TL'den başlayan ağır cezalarla karşılaştığını okumuştum pek çok forumda.

  Özellikle kurucusunun profili ve koşullar sayfasındaki ciddiyete bakarsak açıkcası pek hata yapmış ya da atlamış olduklarını düşünmüyorum.

  Bu servisteki hukuki şartları Birleşik Krallık yasalarınca ilerlediğini belirtmek yukarıda bahsettiğim zorunluluğu ortadan kaldırıyor mu? Bunu eliştirmek için değil gerçekten bir çözüm yolu olmadığını merak ettiğim için soruyorum.

  Son olarak gizlilik sayfasında yeralan:

  ''Hukuki Çerçeve

  İşbu kullanım koşulları Birleşik Krallık Kanunları’na tabidir. Bu kullanım koşullarından kaynaklanan veya bu kullanım koşulları ile ilgili herhangi bir hukuki anlaşmazlık veya ihtilafın çözümünde yalnızca İngiliz Mahkemeleri yetkilidir.''

  ile

  Genel koşullarda yeralan

  ''9. Geçerli Hukuk ve Yetkili Mahkeme

  İşbu kullanım şartları, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yorumlanıp uygulanacaktır. İşbu şartlarla ilgili olarak doğacak uyuşmazlıklarla ilgili davalar veya yasal işlemlerin münhasır çözüm merciinin İstanbul mahkemeleri olduğunu kabul etmektesiniz ve her iki taraf da, mevcut veya ilerideki ikamet adreslerine veya başka bir duruma itimaden başka mahkemeler nezdinde dava açma veya yasal işlem başlatma haklarından burada feragat ederler. Bu anlamda, sözleşmenin tüm hükümleri Türkiye’deki geçerli hukuka tabi olup ona göre yorumlanıp uygulanacaktır. İşbu Kullanım şartları ile atıfta bulunulan thebridgecareers.com adresindeki web sitesi, kullanıcı ile The Bridge Careers Ltd arasındaki ilişkiyi düzenleyen bir sözleşme teşkil etmektedir.''

  Maddeleri Birleşik Krallık mı yoksa TC yasalarımı geçerli bu serviste diye düşündürmüyor değil.