Annelutfen.com'a Elixir Capital liderliğinde 4 milyon dolar yatırım geldi
E-Ticaret

Annelutfen.com'a Elixir Capital liderliğinde 4 milyon dolar yatırım geldi

annelutfen.com Elixir Capital2011 yılı sonunda kurulan anne ve bebek odaklı e-ticaret girişimi Annelutfen.com, biraz önce aldığımız bilgiye göre son dönemde e-ticaret alanında gördüğümüz en önemli yatırımlardan birine imza attı. Elixir Capital liderliğinde 4 milyon dolarlık bir yatırım turunu sonlandırdı.

İstanbul merkezli Annelutfen, 2013'e göre cirosal anlamda yüzde 315 büyüme göstermiş ve bu büyüme Elixir Capital'in ECM Straits Fonu üzerinden 4 milyon dolarlık yatırım kararının önünü açmış.

Hemen hatırlatalım bu Annelütfen'in ilk yatırım turu değil. 2012'deki ikinci yatırım turunda önemli isimleri yatırımcı listesine eklemeyi başarmıştı.

annelutfen.com elixir capital yatirimBebek ve anne ürünleri dikeyindeki girişimin kurucusu Roys Güreli'den aldığımız bilgiye göre aradan geçen sürede Annelütfen hem hizmet kalitesi hem de altyapı anlamında yatırımcıları ikna edecek gelişmelere imza atmış. Türkiye ve Ortadoğu pazarında her yıl 7 milyon bebeğin doğduğunu söyleyen Roys Güreli, ebeveynlerin internet kullanımının artmasıyla pazar hacminin de genişlediğinin altını çiziyor.

Küresel e-ticarette değişim-yoğun pazarlarda büyümenin hızlandırılması hedefleyen Elixir Capital Genel Müdürü Arshad Ahmed ise Annelutfen'i Asya genelindeki çoklu pazar e-ticaret platformu için bir temel taşı olarak görüyor.

Kadınların güçlenmesini hedeflemek gibi bir vizyonu olan Annelütfen, annelerle çeşitli etkinlinler organize ediyor ve 2013 sonundan bu yana abonelik modeliyle de satış yapıyor.

Annelütfen'in büyümesine dair istatistiklere geçen yıl ortasında yer vermiştik. Umuyoruz bu yatırım 2015'te yerli girişimler için iyi bir başlangıç olur. ;)

Yorumlar (6)
 1. Serhat Celep Serhat Celep

  Yatırım hayırlı olsun diyelim. Aldıkları yatırım ile birlikte inşallah tedarik süreçlerine katkı sağlayacak bir model geliştirebilirler. Zira istanbul için 3 gün tedarik süresi çok fazla bence.

 2. Bebek Bezi Bebek Bezi

  Tebrik ederim ,

  Bu dikey güzel bir dikey ve anneler online alışveriş i iyi benimsedi diyebiliriz . Son incelediğimde bu pazarda günlük max. sipariş oranları yani pazar liderinin max. günlük sip. adeti 1000+ civarında idi. Bazı bebek ürünlerinde karlılık düşük iken bazılarında da oldukça fazla olunca ortalama karlılık iyi seviyede kalabiliyor öte yandan iade oranı da düşük bir alan , tekstil gibi %30+ lar da değil en azından.

  Bizim alan Bebek bezi örneğin karsızdır ama çok müşteri çeker ve bunun yanında başka ürünleri rahatlık ile satabilirsiniz.

 3. Doruk Tekin Doruk Tekin

  Yatırım için annelutfen.com'a tebrikler ama 10 milyon dolar+ değerlemeye sahip bir e-ticaret firmasının logosu nasıl bu kadar kötü olabilir gerçekten anlamıyorum. Eskisi rezalet derecesinde kötüydü gerçi bu yine kötünün iyisi olmuş. Renk seçiminde muhtemelen güven (mavi), satın alma kararı (turuncu) tercih edilmiş ama özellikle turuncu Türk e-ticaret siteleri için bir myth. Benzer bir çalışma Türkiye'de henüz yapılmadı.

  Kötü marka ismi, işareti ve logotypeı. Eski moda, cesaretsiz bir website tasarımı. Total olarak kötü bir kurumsal kimlik. Berbat görsel sosyal medya iletişimi.. Ve bu şirket Türkiye'nin hatta Avrupa'nın en başarılı e-ticaret firmalarından biri. N'olur şu 4M'lik yatırımın bir kısmını eli yüzü düzgün bir ajansa verin ya n'olur?

  1. Bilirkişi Bilirkişi

   Sn. Doruk Tekin bahsettiğiniz şeyler elbette önemsiz değil ancak emin olun hitap edilen müşteri kitlesinin umrunda değil. Satın alma konusunda güveni sağlamakla birlikte ürün çeşitliğili, fiyat ve teslimat süresinde iyiyseniz başarı geliyor. Bir girişimin her şeyi mükemmel yapması gerekmiyor. Potansiyel müşterilerin beklentilerine cevap vermesi yeterli.

   Bahsettiğiniz hususlarda bir iyileştirme yapılsa muhakkak daha iyi olur ancak asıl meseleyi gözden kaçırmamak gerek. Bu site ürün satmak için kurulmuş ve satıyor. Bence tasarımdan ziyade çeşit ve operasyon mükemmelleştirilmeye çalışılmalı. Kitapyurdu örneğindeki gibi.

   Saygılarımla,

   1. Doruk Tekin Doruk Tekin

    Tabii ki her şeyi mükemmel yapmaları gerekmiyor ama bu seviyedeki firmaların her şeyi iyi yapıp bazı şeyleri çok iyi yapmaları şart. Annelütfen operasyonu çok iyi yapıyor ama kurumsal kimlik ve görsel iletişimi de en azından iyi yapması lazım. Sadece operasyonla uzun ve hatta orta vadede sürdürülebilir bir işletme yaratamazsınız mutlaka marka yatırımı yapmanız gerek.

    Biraz klişe olacak ama potansiyel müşterilerin "beklentilerine" cevap vermek yeterli olsaydı şuan en azından cep telefonu sektöründe Apple diye bir marka olmayacak, Nokia da 29 dolarlık telefon satarak ayakta kalmaya çalışıyor olmayacaktı.

    Şahsen Kitapyurdu da elindeki potansiyeli ve sektöre bu kadar erken girmenin avantajını kullanıp seviye atlamayı başaramamış olması nedeniyle son derece başarısız bulduğum bir firma. Umarım Annelütfen'in geleceği Kitapyurdu'na benzemez.

   2. Bilirkişi Bilirkişi

    Annelütfen'in uzun vadede yapması gerekenler konusunda hemfikiriz zaten. Tabii burada öncelikler iyi belirlenmeli.

    Iphone ve Nokia konusu ise ayrıca incelenmeli. Iphone ilk akıllı telefon ya da en iyi akıllı telefon değil. O dönem HTC gibi markaların basitleşememesi, Nokia gibi markaların da akıllanamaması sebebiyle ve kendine has havasıyla piyasayı değiştirdi. Tabii bu çok ayrı ve uzun bir mesele ancak yine tamamen müşteri beklentisiyle ilgili. Nokia o dönem Samsung'un yaptığı manevrayı yapabilseydi şu an çok başka şeyler konuşuyor olabilirdik.

    Konudan çok sapmak istemiyorum ancak Kitapyurdu ile ilgili de şunu söyleyeyim. Diğer konular önemsiz demek istemiyorum ama bir marka için en önemli yatırım müşteri deneyimidir. Kitapyurdu bu konuda hiç fena değil.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri