Dubai merkezli Carpool Arabia araç paylaşımı ile trafik sıkışıklığını önlemek istiyor

Dubai merkezli Carpool Arabia araç paylaşımı ile trafik sıkışıklığını önlemek istiyor

Paylaşım odaklı girişimlerin adını son 1-2 yıldır çok daha sık şekilde duyuyoruz. Ülkemizde de YolYola.com, Volt gibi benzer örneklerini gördüğümüz araç paylaşım servisleri ise dünya genelinde hızla yayılıyor. Hatta bildiğiniz üzere son olarak bu alanda dünya lideri olarak kabul görülen BlaBlaCar da Türkiye'ye giriş yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden doğan Carpool.com da araç paylaşımıyla öncelikli trafiği azaltmak sonra da masrafları azaltmak gibi bir amaçla yola çıkıyor. Bildiğiniz gibi BAE, dünyanın en ucuz benzinini kullanıyor. Ancak ucuz benzine rağmen herkesin araba kullanması trafik sıkışıklığına mal oluyor ve taksi kullanmak da uygun fiyatlı olmayabiliyor. Carpool.com'un paylaştığı bilgilere göre, araç paylaşımı da 6 kat daha ucuz.

Carpool.com'un kurucusu her gün Dubai'den Abu Dhabi'ye giden 120 kilometre civarında bir yolu giden Frenchman Benjamin de Terssac. Genelde otomobillerin sadece bir yolcuyla (o da şöför) yol aldığını dile getiren Terssac, trafik sıkışıklığını önlemek ve taksi dışında bir çözüm için araç paylaşım servisi Carpool Arabia'yı kurmuş. Yurtdışında uygulanmış ve oturmuş bir modeli BEA içinde devreye alan Terssac bu açıdan bakıldığında oldukça mantıklı bir girişim yapmış gibi gözüküyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde, her 1000 kişiye 541 otomobil sahipliği düşüyor. Bu rakam, New York içn baktığımızda 1000 kişi için 444, Londra için 345 ve Singapur için 111 otomobil. Kısacası BAE, araç paylaşım servisi için de otomobil penetrasyonu açısından mantıklı ve taksiye ciddi bir alternatif olabilir. Bununla birlikte Dubai, 2020 Expo'yu kazandı ve şehir yakın gelecekte daha da parlak günler geçirecek. Bunun, BAE merkezli girişimlere de olumlu yansıması kuvvetle ihtimal.

carpool-arabia

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.