Hasan Aslanoba'nın taze gıda girişimi TazeDirekt.com İstanbul'da satışa başladı
E-Ticaret

Hasan Aslanoba'nın taze gıda girişimi TazeDirekt.com İstanbul'da satışa başladı

Hasan Aslanoba Türkiye için internet yatırımcılığında bir köşetaşı oldu ama kendi 'küçük' fikirlerini hayata geçirmekten de geri kalmıyor. Bu fikirlerden biri olan Tazedirekt.com İstanbul'da hizmet vermeye başladı ve üretimden teslimata kadar sıra dışı bir yol izliyor.

Mart 2014’te Bursa’da pilot olarak hayata geçen ve Aralık ayı itibarıyla İstanbul’da hizmet vermeye başlayan Tazedirekt.com, temelde gıda ve tüketim ürünleri satan bir e-ticaret sitesi. Ancak tüketicilerin organik, doğal ve güvenilir taze gıdalara hızlı şekilde ulaşması için yapılan yatırım dikkat çekiyor.

E-ticaret için 2 çiftlik kuruldu

Bu konuda biraz detay vermek gerekirse Aslanoba'nın Tazedirekt için satın aldığı ve 5 yıldır organik tarım için dinlendirilen Bostandere Çiftliği organik tarım sertifikasını Haziran 2015'te alacak ve tam organik ürünler satışa sunacak. O tarihe kadar Bostandere Çiftliği ürünleri "geçiş ürünleri" olarak Tazedirekt.com’da satılacak.

tazedirekt.com market siparisi

Boğazköy Çiftliği ise tamamen katkısız küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle Tazedirekt'in et ürünlerini sağlıyor. 1200 büyükbaş ve 5 bin küçükbaş kapasiteli besi çiftliğinde GDO’suz izlenilebilir besicilik yapılıyor.

Özel teslimat zinciri

Şu anda 2000’i aşkın farklı ürünü satışa sunan Tazedirekt, kendi satmadığı ürünleri de özenle seçiyor ve kendi teslimat sistemini kullanıyor. Özel kasalardan soğuk zincir kamyonlarına, soğuk dağıtım depolarından teslimat personeline kadar Tazedirekt için kurulan özel bir teslimat sistemi çalışıyor.

Dijital içerik de üretiyor

Tazehayat sayfalarında yemek tarifleri, sağlıklı beslenme vb. konularda içerikler paylaşılıyor ve kullanıcılar yapıya dahil olabiliyor. Kısacası Tazedirekt, üretim tarafında gösterdiği hassasiyeti dijital tarafa da yansıtıyor.

Şimdilik Anadolu Yakası'nda, yakında Avrupa

Bursa'nın yanısıra İstanbul Anadolu yakasında 4 semtte dağıtım yapan Tazedirekt, 1 Ocak 2015'e kadar ücretsiz teslimat yapıyor. Sonrasında ise trafiğin ve siparişin yoğun saatlerine göre hesaplanan bir ücretlendirmenin devreye alınacağını biliyoruz. Tazedirekt müşterileri isterse Ataşehir’deki teslimat noktasından siparişini kendileri teslim alabiliyor.

Hasan Aslanoba'nın ciddi bir potansiyel gördüğü Avrupa yakasında ise altyapı çalışmaları devam ediyor ve yakında o tarafta da satışların başlaması planlanıyor.

2013 yılı sonunda yaptığımız röportajda Aslanoba'nın bahsettiği B2B tarafındaki çalışmalar sonlandırıldığını ve tamamen B2C odaklanıldığını da yeri gelmişken paylaşalım.

Büyük yatırım, büyük risk, büyük başarı?

İnternetten veya kapıda ödeme alabilen Tazedirekt'te Hasan Aslanoba'nın gıda alanındaki uzmanlığının etkili olduğu yadsınamaz ve dijital tarafta kurulan ekibin de aynı şekilde Aslanoba'ya uyum sağladığını söylemek mümkün.

Tazedirekt, yapılan yatırım açısından çok değerli ve başarıyı hakeden bir girişim. Ancak teslimat bölgelerinin hızla artması en öncelikli ihtiyaç. Aksi takdirde yatırımın geri dönüşünü almak için Aslanoba'nın daha fazla beklemesi gerekecek. Tabi riskin büyüklüğü ile olası başarının büyüklüğü de birbirine paralel.

Yani Aslanoba yeni bir Erikli Su başarısı gösterebilir ama Tazedirekt'in e-ticaret tarafıyla daha karmaşık bir iş olduğu da malum. Ne dersiniz?

Son bir not: WEBRAZZİ15 koduyla 31 Ocak'a kadar 100 TL'lik alışverişinize 15 TL indirimden faydalanabilirsiniz.

Yorumlar (21)
 1. Şimdilik teslimat bölgeleri Anadolu yakasında da olsa da, www.tazedirekt.com/istanbul diye bir landing page yapmışlar. E-mail, ilçe ve mahalle bilgisi bırakarak, bir sonraki teslimat bölgesini belirlemelerini sağlayabiliyormuşsunuz.

 2. Mert Bulan Mert Bulan

  Bu fikre küçük fikir demek ne kadar doğru olur tartışılır. Aslanoba'nın yatırım yaptığı girişimlerden çok bu proje bana başarıya çok daha yakın gibi geldi. Her şeyi olması gerektiği hızda, olması gerektiği şekilde yerine getiriyorlar.

  Türkiye gibi hayvancılık ve tarımın azaldığı, yenilen meyve ve sebzelerde sürekli hormon endişesinin yaşandığı bir ülkede bu girişimin başarılı olması kaçınılmaz. Ürünün üretilmesinden kullanıcıya teslim edilmesine kadar aradaki tüm basamakları kendilerinin yönetmesi ise kendilerini başarıya taşıyacak bir başka unsur.

  Ayrıca geçtiğimiz günlerde sitelerindeki bir ürün hakkında feedback göndermiştim, çok kısa süre içerisinde sorunu çözdüler. Ekipleri de oldukça iyi.

 3. Renklidergi Renklidergi

  pahalı, ilk çıktığında et fiyatları böyle değildi tazedirekt.com'da...

  1. Renklidergi Renklidergi

   AOÇ ürünleri fiyatları uçmuş. Tazedirekt de 500gr 16,59TL (nasıl bir küsurat bilinciyse bu artık!!!) AOÇ kendi sitesinde 1 kg'si 21,50 TL https://www.aocsatismagazasi.com/aoc-taze-kasar-peyniri-1000-gr-urun-442.html

 4. Fiyatlar cok ucuk kasabımızdada taze urunler oluyor ancak fiyatlarda %25 gibi bir fark var ... Ornegin taze direktten et alacagıma banvitburada yada kasaplarımız mevcut bu fiyat politikasıyla zor

 5. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  Çok param olursa söz sizden alışveriş yapacağım :)

  1. Mehmet Ahmet Mehmet Ahmet

   Gereksiz değil ama bunun üzerinden eliştirmek çocukça

 6. Girişim çok güzel. Yeni neslin gıda ihtiyaçlarını avmler yerine buralardan yapacaklarına şüphem yok. Lakin bu ismin akılda kalması, marka olması hic kolay degil. Vereceksin parayı, alacaksın taze.com'u (misal) ...

 7. Site hoş görünüyor fakat fiyatlar pahalı geldi. Alışveriş yapmayı düşünemem bu pahalılıkla. Bizimle değilsin

 8. Burak Dönertaş Burak Dönertaş

  Cumhuriyet sucuğunun kilosu 43 tl olduğu dünyada 475 gramlık sucuğu 49.90 'a satma başarısı gösteren tazedirekt'i tebrik ederim. :)

 9. Engin Yılmaz Engin Yılmaz

  Bence saadet zinciri yapmaya devam etsin. Reel yatırımlarla uğraşmasın.

 10. Hüseyin Uzman Hüseyin Uzman

  Sanırım bu fiyatı verecek insanlar hala var ki bu şekilde bir fiyatlandırma politikasına gidilmiş.

  Evet Webrazzi okuyuclarına yönelik değil anlaşıldı. Bu arada bende alamayacağım zira bütçem yetmiyor ama çok almak isterim. Minimum kaç TL sipariş veriliyor göremedim de sitede ?

 11. Adamlar ucuz ürün satıyoruz dememiş ki?? Organik, katkı maddesiz bir ürün kapına kadar gelirse bunun bir bedeli var. Eğer alamıyorsan da A101, Dia veya Bim'den gider alışverişini yaparsın olay biter. Internet'ten alınan her şey ucuz olmalı kafasını ne zaman bırakacaksınız acaba?

  1. Vedat Mahir Yılmaz (@vedatmahir) Vedat Mahir Yılmaz (@vedatmahir)

   İnternetten alınan herseyin ucuz olma kafasi değil bu. Asıl, insanlar ne zaman bir ürünün başına doğal yazdığı zaman fahiş fiyattan satma kafasını bırakacak?

   Kilosu 21 lira olan kaşar peynirin 500 gamını 17 liraya satıyorlar..

   Yukarıda yazıldığı gibi AOÇ Kasarina bakabilirsiniz.

 12. Bunun bir maliyeti olacaktır elbet.. oda haliyle fiyatlara yansıyacak.. karlılıkta uzun zaman alacaktır..zaten böyle bir projeyi ancak Hasan Aslanoba gibi büyük güçler başarabilir, çünkü hem yapabilme hem de maddi dayanabilme gücü var.. pazarın tepkisini zaman gösterecek..

  ben o değil de Aslanoba nın yatırım yaptığı onlinemarket.com.tr girişimine ne oldu merak ediyorum, sonrada mealbox ı açtılar. Alışveriş yapan var mı onlinemarket den? Hasan bey çoğu ropörtajında o farklı tazedirek farklı projeler diyordu .. farkını da akıbetini de zaman gösterecek..

 13. Ismi daha ozgun secilebilirmis. Amerika'daki site; freshdirect.com .Basarilar

 14. Hasan Hasan

  Hasan Aslanoba bu işlerden anlamıyor bence. Milyon liraları heba etti bu yolda ama ortada elle tutulur iş yok. Bu kaçıncı proje? Olmuyorsa üstelememek lazım.

 15. Seda Özer Seda Özer

  Tazedirekt.com'dan alışveriş yaptım ve çok memnun kaldım. Sınırsız kullanımlı bir indirim kuponu verdiler. Denemek isteyenler kullanabilirler.

  75 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli kupon kodu ALI15

  Herkese tavsiye ederim.

 16. Kadınca Kadınca

  Ben denemek için beyaz peynir siparişi verdim. Lezzeti gayet güzel bence. Fiyatlar da hemen hemen marketlerdeki fiyatlar ile aynı.