Hasan Aslanoba'nın taze gıda girişimi TazeDirekt.com İstanbul'da satışa başladı

Hasan Aslanoba'nın taze gıda girişimi TazeDirekt.com İstanbul'da satışa başladı

Hasan Aslanoba Türkiye için internet yatırımcılığında bir köşetaşı oldu ama kendi 'küçük' fikirlerini hayata geçirmekten de geri kalmıyor. Bu fikirlerden biri olan Tazedirekt.com İstanbul'da hizmet vermeye başladı ve üretimden teslimata kadar sıra dışı bir yol izliyor.

Mart 2014’te Bursa’da pilot olarak hayata geçen ve Aralık ayı itibarıyla İstanbul’da hizmet vermeye başlayan Tazedirekt.com, temelde gıda ve tüketim ürünleri satan bir e-ticaret sitesi. Ancak tüketicilerin organik, doğal ve güvenilir taze gıdalara hızlı şekilde ulaşması için yapılan yatırım dikkat çekiyor.

E-ticaret için 2 çiftlik kuruldu

Bu konuda biraz detay vermek gerekirse Aslanoba'nın Tazedirekt için satın aldığı ve 5 yıldır organik tarım için dinlendirilen Bostandere Çiftliği organik tarım sertifikasını Haziran 2015'te alacak ve tam organik ürünler satışa sunacak. O tarihe kadar Bostandere Çiftliği ürünleri "geçiş ürünleri" olarak Tazedirekt.com’da satılacak.

tazedirekt.com market siparisi

Boğazköy Çiftliği ise tamamen katkısız küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle Tazedirekt'in et ürünlerini sağlıyor. 1200 büyükbaş ve 5 bin küçükbaş kapasiteli besi çiftliğinde GDO’suz izlenilebilir besicilik yapılıyor.

Özel teslimat zinciri

Şu anda 2000’i aşkın farklı ürünü satışa sunan Tazedirekt, kendi satmadığı ürünleri de özenle seçiyor ve kendi teslimat sistemini kullanıyor. Özel kasalardan soğuk zincir kamyonlarına, soğuk dağıtım depolarından teslimat personeline kadar Tazedirekt için kurulan özel bir teslimat sistemi çalışıyor.

Dijital içerik de üretiyor

Tazehayat sayfalarında yemek tarifleri, sağlıklı beslenme vb. konularda içerikler paylaşılıyor ve kullanıcılar yapıya dahil olabiliyor. Kısacası Tazedirekt, üretim tarafında gösterdiği hassasiyeti dijital tarafa da yansıtıyor.

Şimdilik Anadolu Yakası'nda, yakında Avrupa

Bursa'nın yanısıra İstanbul Anadolu yakasında 4 semtte dağıtım yapan Tazedirekt, 1 Ocak 2015'e kadar ücretsiz teslimat yapıyor. Sonrasında ise trafiğin ve siparişin yoğun saatlerine göre hesaplanan bir ücretlendirmenin devreye alınacağını biliyoruz. Tazedirekt müşterileri isterse Ataşehir’deki teslimat noktasından siparişini kendileri teslim alabiliyor.

Hasan Aslanoba'nın ciddi bir potansiyel gördüğü Avrupa yakasında ise altyapı çalışmaları devam ediyor ve yakında o tarafta da satışların başlaması planlanıyor.

2013 yılı sonunda yaptığımız röportajda Aslanoba'nın bahsettiği B2B tarafındaki çalışmalar sonlandırıldığını ve tamamen B2C odaklanıldığını da yeri gelmişken paylaşalım.

Büyük yatırım, büyük risk, büyük başarı?

İnternetten veya kapıda ödeme alabilen Tazedirekt'te Hasan Aslanoba'nın gıda alanındaki uzmanlığının etkili olduğu yadsınamaz ve dijital tarafta kurulan ekibin de aynı şekilde Aslanoba'ya uyum sağladığını söylemek mümkün.

Tazedirekt, yapılan yatırım açısından çok değerli ve başarıyı hakeden bir girişim. Ancak teslimat bölgelerinin hızla artması en öncelikli ihtiyaç. Aksi takdirde yatırımın geri dönüşünü almak için Aslanoba'nın daha fazla beklemesi gerekecek. Tabi riskin büyüklüğü ile olası başarının büyüklüğü de birbirine paralel.

Yani Aslanoba yeni bir Erikli Su başarısı gösterebilir ama Tazedirekt'in e-ticaret tarafıyla daha karmaşık bir iş olduğu da malum. Ne dersiniz?

Son bir not: WEBRAZZİ15 koduyla 31 Ocak'a kadar 100 TL'lik alışverişinize 15 TL indirimden faydalanabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.