Connected2.me, AngelList üzerinden yerli yatırımcılardan 1,2 milyon TL yatırım aldı
Yatırım

Connected2.me, AngelList üzerinden yerli yatırımcılardan 1,2 milyon TL yatırım aldı

Sizlere ilk olarak Startup Olympics etkinliği haberi ile 2012 yılında tanıttığımız etohum girişimi Connected2.me, o etkinlik sırasında sahneye çıkarak 500 Startups'ın kurucusu Dave McClure'a sunum yapma fırsatını yakalamıştı.

Aradan geçen 2 yılın ardından farklı bir etkinlikte Dave McClure'e tekrar sunum yapma şansı yakalayan servis, bu sefer geçtiğimiz ay içerisinde yatırım aldığını açıklamıştı. Bununla birlikte Amerika'da şirket kuran Connected2.me, yerli yatırımcıların öncülüğünde yeni bir tur yatırım aldı.

Kasım ayı içerisinde 500 Startups'tan 100 bin dolar yatırım alan Connected2.me, bu süreç içerisinde Amerika'da bir şirket kurmuştu. Aldığı bu yatırımla birlikte adından tekrar söz ettirmeye başlayan servis geçtiğimiz hafta içerisinde Nevzat Aydın, E.Bora Uygun, Sinan Güler, Selçuk Saraç, Joachim Behrendt, Lari Pardorokes, Mehmet Onarcan, Münif İhsan Koz, M.Fırat Kalsın, N. Kemal Yılmaz, Selahattin Önen, Sergül Yücekök, Sertaç Yakın, Wiebe Logghe, Ömer Erkmen, Turhan Beriker'in dahil olduğu yeni yatırım sürecinde AngelList üzerinden toplam 515 bin dolar (yaklaşık 1,2 milyon TL) tohum yatırımı aldı.

500 Startups ile gelişen yatırım sürecini aktaran Connected2.me'nin kurucusu Ozan Yerli, Kasım ayında katıldıkları etkinlik sırasında yaptıkları sunumdan sonra çok kısa bir sürelerinin olduğunu çünkü aynı gece Dave McClure'un Dubai'ye uçacağını ve yalnızca yaklaşık 1 saat içerisinde yatırımın netleştiğini aktardı. Havaalanına giderken projenin tüm detaylarını konuştuklarını ve 500 Startups'ın prensip olarak %7 hisse karşılığında 100 bin dolar yatırım yaptığını ancak Connected2.me'nin sahip olduğu kullanıcı sayısı ve büyüklüğü göz önüne aldıktan sonra %5 hisse karşılığında 100 bin dolar yatırım yapmış. Sahip olacağı hissenin düşürülme teklifini de Türkiye'de pek göremediğimiz şekilde etik olarak tamamen Dave McClure kendisi önermiş.

Yatırım sürecinde dikkat çeken bir diğer nokta herşeyin online olarak halledilmiş olması. Sözlü anlaşmadan sonra sürece 500 Startups ekibi dahil oluyor ve tüm süreçler online bir şekilde birkaç gün içerisinde tamamlanarak şirketin banka hesabına yatırım havale ediliyor. 500 Startups'ın yerli bir girişime yatırım yapması ve ardından Amerika'da şirketleşen servisin AngelList üzerinden yerli yatırımcılardan yatırım alması elbette ki önemli bir gelişme.

Ancak, 2011 yılından beri aktif olan ve son 1,5 yıl yoğun bir şekilde yatırım aradığını söyleyen Connected2.me'ye yabancı bir yatırımcının dahil olmasından hemen sonra yerli yatırımcıların Türkiye için yüksek sayılabilecek bir tutarda dahil olması ise Türkiye internet ekosistemi hakkında fikir verir cinsten.  Aldığı yatırımlarla birlikte servisin nasıl atılımlar yapacağını ve özellikle yurtdışı pazarında nasıl büyüyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (12)
 1. Gercekten helal olsun .. Connected2me yi canli olarak ilk ciktiklarinda (video) etohum etkilinde izlemis ve begenmistim ...Bence etohum tarihinde de cok nadir denebilecek global girisimlerden birisi. Yollari acik olsun umarim cok daha iyi yerlere gelirler... Dave mclure' un davranisini da ayakta alkisliyorum ..Umarim Türkiye de ki business angel gecinen kitleye emsal teskil eder...

  Herkese iyi hafta sonu dilerim

 2. Çekinmeden, güzel bir noktaya değinmişsiniz. teşekkürler

 3. Türk yatırımlarına çok güldüm:) Her alanda olduğu gibi türklüğümüzü konuşturmuşuz:) Demek girişimci arkadaşlar burda yaktıkları parayı gözlerini karartıp Amerika'ya gidip ufak bir yatırım bulmaya harcasalar, burda konferanslarda caka satan abiler bonus olarak gelecek:)

 4. Nurettin Nurettin

  Ozan en başından beri inandığı projesine destek bulmayı başardı. Türk yatırımcılar biraz çekingen davranıyorlar. Yurt dışında açılan bir girişim 2 yılda 10 tane ülkeye açılırken ülkemizde 2 ülkeye açılmak için 10 yıl bekleniyor. Ozan'ın aldığı yatırımla çok güzel işler başaracağını tahmin ediyorum. Tebrikler

 5. Gözlemci Gözlemci

  Hep söylerim. Türkiye'de "melek" yatırımcı yoktur. Esnaf yatırımcı vardır. Nereden gelmiş olursa olsun.

 6. Levent Cem Aydan (@leventcemaydan) Levent Cem Aydan (@leventcemaydan)

  Bu yazıdan sonra Webrazzi'ye sempati duymaya başladım. Trajikomiklikle ilgili yorumu koyabilmeniz gerçekten çok iyi. Helal olsun. Angellist'ten full Türkiye'deki yatırımcıları toplamak baya garip olmuş. Hele 500 Startups'a girdikten sonra....

  1. Levent Cem Aydan (@leventcemaydan) Levent Cem Aydan (@leventcemaydan)

   Ozan'a başarılar diliyorum bu arada ne olursa olsun bu noktaya kadar savaş vermiş. Keşke o noktada biraz daha sabırlı olup arkasına en sağlam Silikon Vadisi yatırımcılarını alsaydı dedirtti. Yine de ama helal olsun, yiğidi öldür hakkını yeme misali.

 7. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Bi 75 bin lirada ben koyup yatırım yapsaydım. 16 yatırımcıdan 1,2 milyon lira, buna da şükür :)

 8. Tek bir round'da, 16 farklı yatırımcıdan sadece 1.2 milyon TL, Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin gelişmediğini mi yoksa büyük bir yatırım fırsatını mı gösteriyor?

 9. Fikir sağlam, global bir proje olunca yabancı yatırımcıların ilgisinin çekmesi gayet doğal. Her zaman dediğimiz gibi Türkiye'deki yatırımcılar ürkek davranıyorlar. Amerika yatırım yaptıysa bizde yapalım demek ki iyi gibi kendilerini sağlama almışlar bir nebze. %7 'den %5 düşme olayını bizde o küsüratı atalım %10 yapalım diye diretirler. Ve son olarak 1.2 milyon TL çok az bir rakam

 10. e bu site tişört satmıyor türk yatırımcılar neden yatırım yapmış ki hayret ettim. türkiye'deki bi milyonuncu eticaret sitesine yatırım yapıp da aklı başında sosyal mecra ve içerik sitesine yatırım yapmayan yatırımcılara çok alışmıştık. hala eticaret yatırımı sayıklayan yatırımcılara iyi batışlar zira artık dikey de kalmadı. her dikey doldu zira.

 11. Şartlar ne olursa olsun, sonuçta yatırım alarak hedeflerine yaklaşıyor olmaları çok sevindirici, umarım başarılı olurlar.