Connected2.me, AngelList üzerinden yerli yatırımcılardan 1,2 milyon TL yatırım aldı

Connected2.me, AngelList üzerinden yerli yatırımcılardan 1,2 milyon TL yatırım aldı

Sizlere ilk olarak Startup Olympics etkinliği haberi ile 2012 yılında tanıttığımız etohum girişimi Connected2.me, o etkinlik sırasında sahneye çıkarak 500 Startups'ın kurucusu Dave McClure'a sunum yapma fırsatını yakalamıştı.

Aradan geçen 2 yılın ardından farklı bir etkinlikte Dave McClure'e tekrar sunum yapma şansı yakalayan servis, bu sefer geçtiğimiz ay içerisinde yatırım aldığını açıklamıştı. Bununla birlikte Amerika'da şirket kuran Connected2.me, yerli yatırımcıların öncülüğünde yeni bir tur yatırım aldı.

Kasım ayı içerisinde 500 Startups'tan 100 bin dolar yatırım alan Connected2.me, bu süreç içerisinde Amerika'da bir şirket kurmuştu. Aldığı bu yatırımla birlikte adından tekrar söz ettirmeye başlayan servis geçtiğimiz hafta içerisinde Nevzat Aydın, E.Bora Uygun, Sinan Güler, Selçuk Saraç, Joachim Behrendt, Lari Pardorokes, Mehmet Onarcan, Münif İhsan Koz, M.Fırat Kalsın, N. Kemal Yılmaz, Selahattin Önen, Sergül Yücekök, Sertaç Yakın, Wiebe Logghe, Ömer Erkmen, Turhan Beriker'in dahil olduğu yeni yatırım sürecinde AngelList üzerinden toplam 515 bin dolar (yaklaşık 1,2 milyon TL) tohum yatırımı aldı.

500 Startups ile gelişen yatırım sürecini aktaran Connected2.me'nin kurucusu Ozan Yerli, Kasım ayında katıldıkları etkinlik sırasında yaptıkları sunumdan sonra çok kısa bir sürelerinin olduğunu çünkü aynı gece Dave McClure'un Dubai'ye uçacağını ve yalnızca yaklaşık 1 saat içerisinde yatırımın netleştiğini aktardı. Havaalanına giderken projenin tüm detaylarını konuştuklarını ve 500 Startups'ın prensip olarak %7 hisse karşılığında 100 bin dolar yatırım yaptığını ancak Connected2.me'nin sahip olduğu kullanıcı sayısı ve büyüklüğü göz önüne aldıktan sonra %5 hisse karşılığında 100 bin dolar yatırım yapmış. Sahip olacağı hissenin düşürülme teklifini de Türkiye'de pek göremediğimiz şekilde etik olarak tamamen Dave McClure kendisi önermiş.

Yatırım sürecinde dikkat çeken bir diğer nokta herşeyin online olarak halledilmiş olması. Sözlü anlaşmadan sonra sürece 500 Startups ekibi dahil oluyor ve tüm süreçler online bir şekilde birkaç gün içerisinde tamamlanarak şirketin banka hesabına yatırım havale ediliyor. 500 Startups'ın yerli bir girişime yatırım yapması ve ardından Amerika'da şirketleşen servisin AngelList üzerinden yerli yatırımcılardan yatırım alması elbette ki önemli bir gelişme.

Ancak, 2011 yılından beri aktif olan ve son 1,5 yıl yoğun bir şekilde yatırım aradığını söyleyen Connected2.me'ye yabancı bir yatırımcının dahil olmasından hemen sonra yerli yatırımcıların Türkiye için yüksek sayılabilecek bir tutarda dahil olması ise Türkiye internet ekosistemi hakkında fikir verir cinsten.  Aldığı yatırımlarla birlikte servisin nasıl atılımlar yapacağını ve özellikle yurtdışı pazarında nasıl büyüyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.