Akıllı kredi pazar yeri Lendable 2.5 milyon sterlin yatırım aldı

Akıllı kredi pazar yeri Lendable 2.5 milyon sterlin yatırım aldı

Özellikle yurtdışında artık kredi almak için tek adres bankalar olmaktan çıkıyor. P2P çalışan online sistemler de artık paraya ihtiyacı olan ve kredi çekmek isteyen kişilerle, paralarını kredi vererek değerlendirmek isteyen yatırımcı kişileri buluşturan birer platform haline getirmeyi amaçlıyor. İngiltere merkezli Lendable da bu şirketlerden birisi ve kredileri daha akıllı hale getirmek peşinde. Kişiye özel faiz oranları da sunan Lendable'ın 2.5 milyon sterlinlik bir tohum yatırım alması da önemli bir gelişme.

Henüz geçen hafta sizlere duyurduğumuz ve ABD merkezli krediler için online pazar yeri girişimi LendingClub'ın 870 milyon dolarlık halka arzı bu alanda inanılmaz bir potansiyel olduğunu zaten kanıtlıyor. LendingClub'ın İngiltere versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz Lendable'ın da böyle ciddi bir yatırım (9 milyon Türk Lirası civarında) alması da bu alanda yakın gelecekte ciddi rekabet olacağının bir göstergesi.

Lendable'ın çalışma mantığı oldukça kolay kurgulanmış. Web sitesinde sadece bir form bulunuyor ve 30 saniye içerisinde o formu doldurmak mümkün. Kullanıcılar bu formu doldururken, bir krediye başvurmuş sayılmıyorlar ve aslında bu başvuruları da kredi skorlarını etkilemiyor. Lendable oldukça yalın bir hizmet sunması için tasarlanmış. Size yapılan kişisel kredi teklifinde pek çok algoritma hesaplanıyor ve kredi faiz oranlarınız size özel yansıtılıyor. Bunun dışında kredi almak için peşinat ödemiyor, gizli ya da hesapta olmayan hiçbir ek masrafa tabi tutulmuyorsunuz. Lendable, size direkt olarak vade sayısını ve aylık ödemeniz gereken tutar üzerinden bir tekliflendirme yapıyor.

Lendable, kredi çekmek isteyen potansiyel müşterilerini 5 günden fazla bekletmeme taahhüdü veriyor. Bu bir bankadan kredi çekmeye nazaran daha uzun gibi bir süre gözükse de, online pazaryeri sistemlerinin gelişmesiyle beraber bu bekleme süresinin daralması da olası. Lendable üzerinden en fazla 15.000 £'lik bir krediye başvurabilmeniz mümkün. Kredilerin vade seçenekleri ise 1, 2, 3 veya 5 yıl olarak seçilebiliyor. Çekilen kredileri erken kapatmak istediğinizde herhangi bir cezai ücretle karşılaşmamanız da Lendable'ın bir başka artısı.

Lendable, Passion Capital'dan aldığı tohum yatırımla birlikte İngiltere'de bu alanda pazarın hakimi olma şansını elde edebilir. Bu tarz girişimlerinin yakın gelecekte sayısının da artacağını ve rekabetin kızışacağını tahmin ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.