Wikipedia, 2014 yılında en fazla düzenlenen makaleleri ve yılı özetleyen videosunu yayınladı
Girişim

Wikipedia, 2014 yılında en fazla düzenlenen makaleleri ve yılı özetleyen videosunu yayınladı

Yayın hayatına başladığı 2001 yılından geldiğimiz bugüne baktığımızda Wikipedia dünyanın en popüler internet sitelerinden bir tanesi. Ona aslında salt bir internet sitesi gözüyle bakmak da büyük bir haksızlık olur.

Kuruluşunda ve hayatını sürdürmesinde bir felsefi düşünce olan Wikipedia bugün en fazla başvurulan bilgi kaynaklarından bir tanesi.

Barındırdığı milyonlarca makale ve yüzbinlerce gönüllüsüyle birlikte Wikipedia ilk kez bir yılı geride bırakırken kendi içinde hangi başlıkların ve nelerin popüler olduğuna dair bir rapor yayınladı.

Hayatını aldığı bağışlar ile sürdüren Wikipedia buna uygun olarak hazırlanmış bir yıla bakışı içeren videoda yayınladı. Videonun üretilmesinin başındaki isim olan ve Wikipedia'da Video Prodüktörü olarak çalışan Victor Grigas'ın aktardıklarına göre video için herhangi bir para bilerek harcanmamış çünkü bağışlarla ayakta duran şirket kendi açılarından bu tarz müsrif harcamalar oluşturmak yerine bütçelerini daha yararlı işlerde harcamak üzerine yoğunlaşmayı tercih ediyorlarmış. Video 2 aydan kısa bir sürede Wikipedia kullanıcılarının yollandığı görseller ile hazırlanmış.

2014 yılında gönüllülerin en fazla düzenlediği başlıkların birinci sırasında 19.324 düzenleme ile 2014 yılında yaşanan ölümlerin listesi yer alıyor. Listede 2014 yılında vefat etmiş ünlü isimlerin alfabetik sırası yer alıyor. İkinci sırada ise gerçekleştiği andan itibaren bir türlü olarak (ve hâlâ) üzerindeki gizem kaldırılamayan Malezya Havayollarına ait uçağın kaybolması başlığı yaklaşık 11 bin düzenleme ile ikinci sırada yer alıyor.

Wikipedia'ada 2014 yılında en fazla düzenlenen makaleler

1. Deaths in 2014 (19.324) 2. Malaysia Airlines Flight 370 (10.166) 2. Japanese dissidence during the Shōwa period (8.101) 4. Ebola virus epidemic in West Africa (7.644) 5. Islamic State of Iraq and the Levant (7.312) 6. 2014 Israel–Gaza conflict (6.485) 7. Shooting of Michael Brown (5.419) 8. Malaysia Airlines Flight 17 (5.147) 9. 2014 Pacific typhoon season (4.954) 10. List of works by Eugène Guillaume (4.229)

Yorumlar (1)
  1. Ahmet Akdel (@ahmetakdel) Ahmet Akdel (@ahmetakdel)

    çapraz döngü var. ebola, als hastalığı ile ilgili bir bilgiye wikipediadan bakılıyor youtube da videosu izleniyor twitterda trend topic oluyor facebookta paylaşılıyor veya ölen ünlülerin hayat hikayeleri wikiden okunuyor instagramda fotoları paylaşılıyor twitterda hashtagleniyor tüm kurgu yaşadığımız yegane olayların olguya dönüşebilmesi. olguya dönüştüğü vakit enler içine giriyor. youtube, facebook, twitter, instagram, wikipedianın 2014 yılı enlerinde verilen dataların çoğu ortak diyebiliriz.