Galata İş Melekleri ve Sophia Business Angels, büyük veri analizi yapan Faveeo'ya yatırım yaptı

Galata İş Melekleri ve Sophia Business Angels, büyük veri analizi yapan Faveeo'ya yatırım yaptı

Biraz önce aldığımız bilgiye göre Galata İş Melekleri (GBA), Faveeo.com'u da yatırım yaptığı girişimler arasına ekledi. Galata İş Melekleri bu yatırımda yeni stratejik yatırım ortaklarından Sophia Business Angels (SBA) ile beraber hareket etti.

GBA'nın, Fransa merkezli melek yatırım ağı Sophia Business Angels (SBA) ile işbirliği anlaşması imzalayarak yurt dışına açıldığını duyurmuştuk. GBA ve SBA yatırımcıları ilk ortak adımlarında İsviçre çıkışlı Faveeo.com'a 800 bin Euro yatırım yaptı.

Faveeo nedir?

GBA, SBA ve Technologic Innovation Foundation of Canton de Vaud (FIT) tarafından desteklenen Faveeo.com, dünya çapında web ve sosyal medya kaynaklı büyük veri analizi hizmetleri sunan girişim. İnternette şirketler hakkında neler konuşulduğunu takip ve analiz ederek müşteri algısını yönetme konusunda raporlama yapıyor. Kişiselleştirilmiş web ve sosyal medya takip araçlarıyla her ölçekteki firmaya hizmet verebiliyor.

faveeo.com galata is melekleri yatirim Sophia Business Angels

Dünya Posta Birliği (UPU) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi dünya çapında pek çok araştırma merkezi, sivil toplum kuruluşu ve uluslararası şirket tarafından kullanıldığını öğrendiğimiz Faveeo.com, 2014 yılında gelirini yüzde 300 oranında artırmasıyla dikkat çekiyor.

Büyük verinin önemi ve potansiyeli

Bir sosyolog olan Faveeo CEO’su ve Kurucu Ortağı Alexis Dufresne'ye göre önemli olan, büyük veriyi izlemek değil, bu veriyle iç görü oluşturabilmek. Şirketler, kendilerini akıllı sonuçlara yönlendiren çözümlerin peşinde ve Faveeo da şirketlere istediklerini sunuyor.

GBA yatırımcılarından Melih Ödemiş ise GBA'nın kuruluşundan bu yana Sophia Business Angels ile yakın bir ilişkide olduklarını ve Faveeo'nun 2015'te patlama yapmasını beklediklerini ifade ediyor.

Dijital dönüşümde oldukça değerli ve hızlı büyüyen bir girişime yatırım yapan GBA, bu yatırımla yerli yatırımcılarımızın yurt dışı açılımına yeni bir halka eklemiş oldu. GBA, daha önce de Türk ve İngiliz ortaklı dijital yayıncılık çözümü Woto.com’a yatırım yapmıştı.

*Faveeo’ya yatırım yapan GBA yatırımcıları; Melih Ödemiş, Ahu Serter, Arif Akdağ, Alemşah Öztürk, Umur Özal, Önder Öztarhan, Kaan Boyner, Uğur Şeker, Erinç Özada, Emre Kurttepeli, Fırat İşbecer, Orkun Tekin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.