Google, Rusya'daki mühendislik ofisini neden kapatıyor?
Genel

Google, Rusya'daki mühendislik ofisini neden kapatıyor?

Son günlerde Google'ın Rusya'daki bazı kısıtlayıcı yasalar yüzünden Rusya'da bulunan mühendislik ofisini kapatabileceği haberleri yayılmaya başladı. Rusya, daha önce geçtiğimiz yaz aylarında bazı adımlar atarak kendi verilerini ülke sınırları içinde tutmayan hizmetlere erişimin engelleme çalışmalarına başlamıştı.

Bunun dışında bir de Ağustos ayında bloggerlar için bir kısıtlayıcı yasa hazırlayan Rus hükümeti, internet özgürlüğü karşısında 2014 yılı boyunca pek çok adım attı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, interneti bir "CIA projesi" olarak anmaktan çekinmiyor ve tüm dünyanın verilerini toplamakla ihtam ediyor. Bununla birlikte, verilerin kendi ülkesinde ve erişebileceği şekilde tutulmasını da, vatandaşlarını koruma amaçlı bir politika olarak lanse ediyor.

Kremlin'in güttüğü bu politika doğrudan sosyal ağları ve arama motoru şirketlerini hedefe almış oluyor. Çünkü kullanıcıların en çok veri paylaşımını ve aslında "kişisel ipuçlarını" bu ağlar üzerinden veriyor.

Çıkan haberlere Google resmi bir açıklama getirmemiş olsa da, Rusya'nın Google'ın mühendislik ofisini kapatmasıyla birlikte ciddi bir beyin göçü yaşayabilir. Çünkü ofisin kapanması halinde, Google'da çalışan mühendisler Google'ın başka ofislerinde bulunan mühendislik ofislerine tayin edilecek. Daha doğrusu, bu haberin mühendislere farklı ülkelerde iş tekliflerinin götürülmesi ile açığa çıkmış gibi görünüyor.

Google'ın Rusya'da 100'e yakın mühendisle çalıştığı ve Rus pazarını bir hayli önemsediği de biliniyor. Burada Yandex gibi güçlü bir rakibe karşılık veren Google'ın, Rusya'nın sert politikaları yüzünden bir ülke için önemli bir yatırım sayılabilecek mühendislik ofisini (ülkemizde Google'ın bir mühendislik ofisi bulunmuyor) kapatması tabii ki internet dünyası için olumsuz bir gelişme.

Yorumlar (7)
 1. Yadigarusta Yadigarusta

  Öncelikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i internete yönelik başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Ben daha çok CIA degilde., Amerika Birleşik Devletleri nin Askeri kuvvetlerinin maskeli bir projesi olarak degerlendiriyordum. Malumunuz fi tarihindeki adı DARPAnetti...

  Nasıl olduysa Kaliforniya merkezli silikon vadisinde askeri kimliğini kayıp edip sivil olarak yeniden dogdu ve ismide internet oldu. Hal böyle oluncada insan ister istemez Bay Putin'e inanmamamız edemiyor.

  ve yıllar içerindeki gelişimini takip ettiğimizde ise Terminator filmlerindeki Skynet kabusunuda akla getiriyor.

  mail.ru, vk.com ve Yandex'n verdiği yandestekler ile de internetin hernekadar Amerikan tekelciliğinden çıkarılabileceği düşünülsede gidişat yine ülkelerin iç haberalma kurumlarının tekelciliğine dönecek gibi... Bizdeki adı ile TİB... Baba adı MİT ...

  Rusya içe kapanma projesi başlattıysa, bu işte bir ÇİN eksik... Yaa pardon onların ülke çağında kullandıgı İntranetin adıda internet di degilmi?. çünkü Çindeki internet kullanıcı sayısı neredeyse tüm dünyadaki aktiif internet kullancı sayısına denkdir ve çin in internet dili bilinenin aksine İngilizce degildir. Bu durumda sanki Bay Putini dogrular gibimi ne?

  Bu yorum; silikon vadisinde google, facebook twitter ve yahoo vb sahpleri genç fakat arkaplandaki yatırımcıları yaşlı birer kurt olan Gecekondu firmalarına yönelik yazılmışdır. Bilğinize...

 2. Rusya içe doğru kapanmaya başladı. İyiye işaret değil.

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bence komplo teorisinden başka birşey değil. Rusya bu savaşı zaten kaybetti bunu internetle değil dolarla yaptılar. Özgürleşip şeffaflaşamayan halkını eğitemeyen ülkeler bu sorunla her zaman karşı karşıya. İnternette bu kadar korkulacak birşey yok. Ona göre streteji geliştirirsin. teknolojiye direnip bu tarz iyi işletmeleri ülkeden çıkmaya zorlamak kendilerine daha çok zarar verecektir. Putin başarılı olabilir ancak fazla otoriterlik sergiliyor ve bence paranoya içinde.

  1. Dostum, dünyada uluslararası arenada neler olduğu konusunda yeterli bilgin yoksa bu kadar iddialı yorumlar yapmasan iyi olur. Adamlar internetten korkmuyorlar, Amerikan şirketlerinin istedikleri gibi gelip at oynatamayacaklarını söylüyorlar. Veri toplayacaksan, veri merkezini burada kuracaksın, buradan topladıklarını başka ülkelere götüremezsin diyorlar ve son derece doğru bir karar. Ayrıca Gugılı ülkeden çıkmaya zorladıkları da yok, bu kurallara uyacaksın dedikleri için, Gugıl az sayıda mühendisin çalıştığı ofisini kapatmaya karar vermiş, yoksa mühendislik dışındaki tüm operasyonu çok daha fazla çalışan sayısı ile eskisi gibi devam ediyor.

 4. Muhammed Özer Muhammed Özer

  Hacı o değil de bizde neden bir Mühendislik Ofisi bulunmuyor ??

  1. Halil Özgür Halil Özgür

   Malum artık milli hedefimiz AB değil aralarında Rusya'nın da bulunduğu Şangay Beşlisi. "İleride Rusya'da olduğu gibi çıkmak durumunda kalmaktansa hiç girmeyelim" demiş olabilirler.

 5. Bence bu bay putin bir kez daha takdirlik bir hareket yapmis ve bu cok iyi bir sekilde oturmasi gereken yere oturmus

  Neden turkiyede ofis yok demeye gelince. Bence google fb vs gibi seyler yerine milli olan seylere destek saglanip bir turdisk vs gibi bir sey neden yok diye dusunun...