Rusya'dan bloggerlar için kısıtlayıcı yasa
Dijital

Rusya'dan bloggerlar için kısıtlayıcı yasa

Rusya'da son olarak yürürlüğe giren bir yasa özellikle blog sahiplerine çeşitli yaptırım ve zorunluluklar getiriyor. Günlük ziyaretçi sayısı 3000'den fazla olan Rus bloggerlar, bundan böyle Roskomnadzor adıyla bilinen resmi medya regülasyon kurumuna kayıt yaptırmak zorunda kalacak.

Roskomnadzor, hükümet karşıtı bazı yayınları kara listeye almakla suçlanıyor. Kısacası Kremlin karşıtı aktivistlerin internetteki varlığı kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Rusya'nın internet ve sosyal medya üzerindeki kontrolünü elde tutma adına aldığı bazı önlemler de son dönemde artmaya başladı. Bir süredir tartışılan yasa, Mayıs ayında Vladimir Putin tarafından imzalandı ve Ağustos ayı itibariyle yürürlüğe girdi.

Yasaya uymayarak, kendilerini düzenleyici kuruma bildirmeyen bireysel blog yazarları, 10 bin ile 30 bin Ruble (280 ile 840 dolar) arasında cezaya çarptırılacak. Bu sayıyı aşan ve bireysel değil, bir medya kuruluşu olarak yayın yapan şirketlerin yasaya uymaması durumunda ise bu şirketler 500 bin Ruble'ye kadar (15 bin dolar) cezaya maruz kalacak.

Putin'den dış mihraklar açıklaması

Daha önce yaptığı açıklamalarda, internetin CIA tarafından hazırlanan "özel bir proje" olduğunu dile getiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın en büyük internet şirketlerinden olan Yandex'in de yabancılar tarafından yönetildiğini açıklamıştı.

Çıkan blogger yasası, kimi çevrelerce interneti daha güvenli bir yer haline getirme olarak nitelendiriyor olsa da, kimi çevreler tarafından Rus hükümetinin özgürlüklere karşı vurduğu bir darbe olarak tanımlanıyor.

Yorumlar (1)
 1. Putin bilir işini.

  Kısıtlayıcı hiçbirşeye evet demem. Pornografinin yasallaştırılması gerektiğini söyleyen biriyim ama yalan yanlış yazılar yazanlarada birisinin dur demesi gerekli.

  Tabi hükümetin baskı aracı olarak kullanacağı bir takım kurumların oluşturulması hoş değil. Burda kurumların şeffaf, sorgulanabilir olması gerekmektedir.

  Şuan Türkiye de daha kötüsü yapılıyor. OTOSANSÜR. İnsanlar ifade etmek sitedikleri fikirlerini saklar duruma geçti.

  Örneğin CB anketine katılan arkadaşım oy vermeyeceği adama oy vereceğini söyledi. Neden öyle dedin diye sordum. Ne bileyim üzerinde kamera vardır çekmiştir kimliğimi tespit eder başıma iş almayayım dedi.

  Kısaca biz kendi derdimize yanalım.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri