Yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği, e-ticaret firmaları ve tüketiciler için neler getiriyor?
E-Ticaret

Yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği, e-ticaret firmaları ve tüketiciler için neler getiriyor?

E-ticarette tüketiciyi korumaya yönelik düzenlemelere yenileri eklendi. Bir süre önce TBMM'de kabul edilen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın ardından,  Mesafeli Satışlar Yönetmeliği de Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a uyumlu olarak değiştirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelik e-ticaret şirketleri ve müşterilerini yakından ilgilendiren düzenlemeler getiriyor.

Değişikliklere geçmeden önce Mesafeli Satışlar Yönetmeliği'nin e-ticaret sitelerinde alışveriş yapabilmeniz için gerekli olan ve tarafların iletişim bilgileri, satışa konu mal ve hizmet ile ilgili detaylar, iade ve cayma prosedürleriyle ilgili detayları içeren mesafeli sözleşmelere ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenlediğini hatırlatmakta fayda var. Bu bağlamda yeni yönetmelik de, e-ticaret alışverişlerinde tüketiciyi koruyacak şekilde firmalara yeni sorumluluklar getiriyor.

Yeni Mesafeli Satışlar Yönetmeliği ile gelen yeniliklerden ilki, ön bilgilendirmelerle ilgili. Satış yapan e-ticaret sitesinin ilgili yönetmelikte belirlene tüm bilgileri, ön bilgilendirme formunda sağlamak zorunda olacak.  Ön bilgilendirmenin nasıl yapılacağı, örneğin 12 punto, açık ve anlaşılır bir dil kullanılması gibi gereklilikler de mecburi olacak. Bu kurallara uymayan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketiciler siparişleriyle bağlı olmayacak.

Tüketicilerin cayma hakkında yapılan değişikliklerse, yönetmeliğin sağladığı önemli iyileştirmelerden bir diğeri. Cayma hakkını 14 güne çıkaran yeni Mesafeli Satışlar Yönetmeliği, hakkın kullanım şartlarını da yeniden düzenliyor. Tüketicilerin cayma hakkını kullanabilmeleri için yönetmelikte belirlenen ya da sitede yayınlanan ilgili  formu doldurmaları gerekecek. Tüketicinin bildirimi yapmasının ardından geçen 10 gün içinde malı iade etmesi gerekiyor. Malın veya hizmetin teslimi artık mümkün değilse, satıcının (stokta bulunmama halleri dışında) 3 gün içinde durumu tüketiciye bildirmesi ve teslimat masrafları da dahil tüm parayı 14 gün içinde tüketiciye iade etmesi zorunlu.

Yeni düzenleme online kanalla birlikte telefonla yapılan satışları da kapsıyor. Satıcıların iletişim ve satış bilgi detaylarının tümünü telefonda sağlaması artık zorunlu hale geliyor. Buna ek olarak telefonla satış için herhangi bir ekstra ücret tarifesi uygulanması da artık yasaklanıyor. Bugüne kadar web siteleri için zorunlu olan, satış kayıtlarının üç yıl süreyle tutulması kaydı da, artık diğer mesafeli satış aracılarını da kapsıyor.

Konuyla ilgili yorumlarıma başvurduğumuz Av. Şebnem Ahi, yeni yönetmelikle, site sahiplerinin dikkat etmesi gereken pek çok detay düzenlendiğini ve bunun iş yükü bakımından siteleri zorlayabileceğini söylüyor. "Diğer yandan tüketicileri eskisine oranla daha fazla korumaya yönelik bir yönetmelik" diyor Ahi.

27 Kasım'da yayınlanan Mesafeli Satışlar Yönetmeliği, bu tarihten 3 ay sonra yürürlükte olacak. Yönetmeliğin tam metnini burada görebilirsiniz.

Yorumlar (4)
  1. Hepimiz tüketiciyiz tamam e-ticaret te vatandaşı koruyalım ama müşteri memnuniyetine önem veren güvenilir e-ticaret şirketlerini de düşünelim sürekli müşteri odaklı yasal düzenleme yapılıyor

  2. "müşteri memnuniyetine önem veren güvenilir e-ticaret şirketleri" neredeymis bunlar? türkiyede kücük büyük bütün sektör adam müsteri silkeleme pesinde!

  3. Bu durum büyükleri korur yeni girişimleri engeller,keyfi iade istekleri artar ,artan iade oranı düşen rekabet fiyatlara yansır zarar gören cebinden daha fazla ödeyen tüketici olur.

  4. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

    kazanan kargo şirketi olacak :) yolla ürünü kargo gidiş 7tl beğenmedi iade al kargo 7tl de öyle ver kargoya paraları ayda 50 müşteri iade etse: 7+7=14tl 14x50=700tl. adamın biri demiş ya her kez site açıyor ve satış yapıyor benim satışlarım azaldı sorun etme dostum hallederiz dedi ve olan oldu yasa hazır hahahaha tek el olmak sisteme aykırı. tüketici ve satıcı alıcı verici yani kısacası herkese eşit haklar olmalı ama ülkemizde eşitlik kavramı farklı maalesef. insanoğlunun yazdığı, koyduğu kuralların hepsi değişebilir.