E-Ticaret tasarısı TBMM'den geçti, yeni düzenlemeler yolda
E-Ticaret

E-Ticaret tasarısı TBMM'den geçti, yeni düzenlemeler yolda

E-ticaretle ilgili yeni düzenlemeler yolda. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) dün akşam saatlerinde görüşülmeye başlanan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı saat 21:00'de sona eren oturumda kabul edildi. E-ticaretle ilgili düzenlemeleri Avrupa Birliği uyum çerçevesinde yeniden ele alan tasarı, genel itibarıyla kişisel verileri korumayı, iletişimin gizliliğini sağlamayı ve tüketiciyi e-ticarette korumayı amaçlıyor.

İzinsiz gönderilen SMS ve e-postalar için bin liradan 5 bin liraya kadar idari para ceza uygulanabilecek

Av. Şebnem Ahi ile birlikte incelediğimiz TBMM tarafından kabul edilen kanun tasarısı, bu amaçlarla iki alanda düzenleme yapıyor. Bunlardan ilki yasanın internet ve cep telefonu üzerinden ticari elektronik ileti gönderecek olan firma ve kişiler için öncelikle tüketicinin onayını alma zorunluluğu getirmesi. Bu onay, sözleşme ile veya siteye üye olurken tıklama yöntemi ile alınabiliyor. Onay olmadan gönderilen mesajlar için bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabilecek. İzinsiz yani spam e-postaların toplu halde gönderilmesi durumunda da cezalar katlanarak artacak.

Tüketiciler istedikleri zaman bu iletileri almaktan vazgeçebilecek

Düzenleme, tüketicilere, onayladıktan sonra bu iletileri almayı istedikleri zaman durdurabilme hakkı da veriyor. Alıcıların, diledikleri zaman mesajları almaktan gerekçesiz nasıl vazgeçebileceğinin ise, gönderilen e-posta ya da SMS'te açıkça belirtilmesi gerekiyor. Yasaya göre, tüketicinin bu letileri almak istemediğini belirtmesinden sonraki 3 gün içinde firmalar reklam göndermeyi sonlandırmakla yükümlü. Bu düzenlemeye uymayan hizmet sağlayıcılara 2 bin liradan 15 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. 

İstisnai bir durumsa, ticari gereklilik olduğu gerekçesiyle esnaf ve tacirlerle ilgili. Firmalar esnaf ve tacirlere önceden izin almaksızın, bu iletileri gönderilebilecek.

Kanun, söz konusu iletinin içeriğinin gönderim amacına hizmet etmek zorunluluğunu da getiriyor. İletinin cinsel içerikli olmaması gerekiyor ve promosyon içeriyorsa ilgili tüm hakların açık bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Tüketicilerin satıcıyla kolaylıkla iletişime geçebilmesi için gönderenin iletişim bilgilerinin de iletide yer alması gerekiyor.

Sorumluluk satıcı ve erişim sağlayıcılarda

Kanunda yükümlülükten sorumlu olanların satıcı ve erişim sağlayıcılar olduğu belirtiliyor. Telekomünikasyon firmaları ve e-posta pazarlaması (e-mail marketing) yapan aracı şirketlerse müşterileri veya kullanıcıları tarafından sağlanan mal ve hizmetin hukuka aykırılığını kontrol etmekle yükümlü değil. Ancak tüm tarafların ortak sorumluluğu, bu konuyla ilgili yaptıkları işlemlerde elde ettikleri kişisel verileri saklamak ve bu bilgilerin gizliliğini, güvenliğini sağlamak.

Yeni düzenleme e-ticaret alışverişlerinde, satıcıların sipariş koşulları ve ücretleri hakkında, ödeme aşamasından önce kullanıcıları tam ve net bir şekilde bilgilendirmesini de öngörüyor.

Tüketiciyi korumaya yönelik önemli bir adım olan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın tamamını burada görebilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. Yasa hangi tarih itibarı ile yürürlüğe giriyor acaba ? Teşekkürler...

 2. "İstisnai bir durumsa, ticari gereklilik olduğu gerekçesiyle esnaf ve tacirlerle ilgili. Firmalar esnaf ve tacirlere önceden izin almaksızın, bu iletiler gönderilebilecek."

  bunu örnekle izah edebilmeniz mümkün mü?

  1. Batur Batur

   Yani diyor ki; Sen sms, mail atamazsın, ben atamam, öteki de atamaz.Ama ensesi kalın abiler atabilir. Yani bankalar, sigorta şirketler gibiler atabilir. Esnaf ve tacirsen sana sms ile bombardıman yapabilir. Sadece kendi kampanyaları değil, diğer ensesi kalın abilerden olan markafoni, trendyol, gittigidiyor gibileri banka kampanyası ile reklam basabilir kafana. Ama sen atamazsın yersin cezayı. sen programarena.com sitenle ilgili ileti gönderemezsin. Ama gidersin avea, akbank, garanti gibi abilere basarsın bir kaç yüzbin dolar onlar veritabanındaki herkese atar iletiyi legal olarak. "Tüm vıdıvdılara programarena.com'dan %20 indirim"

   1. Selami Selami

    Bence yaziyi birkez daha oku.

   2. Alperheper Alperheper

    Hayir... Burada firmalar arasi bu gonderimler kisitlanmamistir diyor. Yani bayisi oldugun bir toptanci sana mail ve sms atabilir... Kurumsal ve ticari musterisi oldugun banka sana mail ve sms atabilir. Ticari firmalarin ticari firmalara atmasinda bir kisitlama yok. Ama ticari firmalarin son kullaniciya yani tuketiciye atmasi izinli olmalidir diyor.

  2. Bireysel aboneler dışında ticari müşterilerinizle haberleşmede bilgilendirme yapılabilir özel durumlarda diye anlıyorum. Bir örnekle açıklamak gerekirse, diyelim ki distribütörler, bakkallara şeker fiyatında zam olduğunu SMS ile gönderebilirler, bunun için izin alınmayabilir. Ya da bir ilacın satışı durduruldu, eczacılara bu SMS ile izin almadan iletilebilir. Bu şekilde zorunlu şeyler diye anlıyorum ben, yoksa şöyle güzel bir ürünümüz çıktı, hepinizin haberi olsun, böyle de bir kampanyamız var bilgilendirmelerinden sözetmiyor olsalar gerek.

 3. Metin Acar Metin Acar

  Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe girdi mi? Yani şu an bu kanunlarla mı karar verilecek?

  1. Henüz Resmi Gazete'de yayınlanmadı, yürürlüğe giriş tarihi 1 Mayıs 2015 olarak belirlenmiş, tam metni burada bulabilirsiniz: http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6563.html

 4. Başka bir yerde okuduğum habere göre 1 Mayıs 2015 tarihi ile yürürlüğe girecekmiş.

 5. E-posta ve sms yasakları nedeniyle ekstra servislere ve sosyal medya servislerine bir yönelme olacaktır. Özellikle elinde izinli eposta listesi olanlar avantajlı olacak

 6. Web Tasarım Web Tasarım

  Çok gerekli bir yasaydı, ne yazik ki günümüzde birçok hakkını veren siteler olmasına karşın, bunu suistimal eden sitelerde oldukça mevcut, bu konuda daha alınması gereken birçok karar daha olması gerektiğini düşünüyorum.

 7. Alişan Konyalı - İnternet Girisimci Alişan Konyalı - İnternet Girisimci

  e-Ticaret mağaza sahibi olarak bence bu yasa hem tüketici için hem de satış yapan firmaları için gayet güzel!

 8. Ismail Emrah Demirayak Ismail Emrah Demirayak

  Spam maili işinin bir parçası yapanları ilgilendiren kısmı yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği. İşini düzgün yapanlar için zamanın bir önemi yok. Tüketici tarafında ise hepimizi rahatlatacak.