Uber 1,2 milyar dolar yatırım aldı, değerlemesi 40 milyar dolara çıktı [Güncellendi]

Uber'in bir süredir gerçekleşmesi beklenen dev yatırım turu sonunda doğrulandı. Şirketin resmi blogunda CEO'su Travis Kalanick'in kaleme aldığı paylaşımla duyurulan habere göre Uber 1,2 milyar dolarlık yeni bir yatırım turunu geride bıraktı.
Uber 1,2 milyar dolar yatırım aldı, değerlemesi 40 milyar dolara çıktı [Güncellendi]

Uber'in bir süredir gerçekleşmesi beklenen dev yatırım turu sonunda doğrulandı. Şirketin resmi blogunda CEO'su Travis Kalanick'in kaleme aldığı paylaşımla duyurulan habere göre Uber 1,2 milyar dolarlık yeni bir yatırım turunu geride bıraktı. Şirket tarafından yatırım turunun değerlemesi ve katılımcıları açıklanmasa da, farklı kaynaklardan gelen bilgilere göre Sequoia Capital, TPG, Fidelity Investments, Wellington Management, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Menlo Ventures'ın katıldığı yatırım turu, 40 milyar dolar değerlemeyle yapıldı.

40 milyar dolarla Uber, borsaya açılmamış en değerli girişimler listesinin zirvesinde açık ara fark yaratmaktan öte, Twitter, Netflix ya da Hertz gibi şirketlerden daha yüksek bir değerlemeye  sahip oldu. (WSJ'ye ait aşağıdaki grafik milyar dolarlık girişimlerin sıralamasını gösteriyor.) Bunda temel etmense girişimin oldukça hızlı büyümesi. Kalanick açıklamasında 2014 yılına 21 ülke, 60 şehirle başlayan Uber'in altı kat büyüyerek bugün 50 ülkede 250 şehire ulaştığı bilgisini veriyor.

milyar dolarlık startuplar

Uber'in önümüzdeki yıl dünya çapında bir milyon yeni iş yaratması bekleniyor. Büyümenin önemli bir kısmınınsa Asya-Pasifik'ten gelmesi planlanıyor. Taksi ya da araç paylaşım uygulamaları için pazarda henüz büyük bir açık var ve Uber bu boşluğu olabildiğince hızlı kendi avantajına çevirmek istiyor. Zira her geçengün rekabetin güçleşmesi büyük olasılık. Daha bugün Softbank'in Uber'in Güney Asya'daki rakibi GrabTaxi'ye 250 milyon dolar yatırım yaptığı haberi gelmişti.

Son dönemde gazetecileri ve özellikle Pando Daily yazarı Sarah Lacey'in suçlamalarıyla gündeme gelen ve kamuoyunda ciddi tepki alan Uber'in durumu yatırımcıların güvenini sarsmışa pek de benzemiyor. Ancak Kalanick notunda bu konuya da birkaç satır ayırmış. İlerleyen dönemlerde daha zeki ve alçak gönüllü olacaklarının sözünü veren Kalanick, kullanıcı gizliliği gibi konularda da hassas davranacaklarını söylüyor.

Uber'in bu yatırım turunun ardından halka açılacağı yönünde yorumlar da yapılıyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme: Uber'in elit kulübüyle ilgili yeni bir detay da WSJ'nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberiyle verildi. Dev yatırım turunun yeni yatırımcılarını listeleyen WSJ'e göre, Qatar Investment Authority ve iki hedef fon: Valiant Capital Partners ve Lone Pine Capital de Uber'i destekleyenler arasında yer aldı. Dünyanın en köklü risk sermayelerinden New Enterprise Associates'in de turda hisse aldığı belirtiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.