Firefox'un yeni sürümünde Yahoo aramaları 3 katına çıktı

Firefox'un yeni sürümünde Yahoo aramaları 3 katına çıktı

Mozilla Firefox'un Kasım ayının sonunda varsayılan arama motorunu Google'dan Yahoo'ya çevirmesi etkisini göstermeye başlıyor.  ABD'de Firefox 34 sürümünde kullanıcıların yaptığı Yahoo aramaları, Firefox 33 sürümünü kullananlardan 2 kat daha fazla.

Firefox şimdilik sadece 3 ülkede (ABD, Rusya ve Çin) vasyayılan arama motorunu değiştirse de kullanıcı sayısı bakımından büyük bir değişime imza attı. StatCounter verilerine göre yeni Firefox 33'te Yahoo arama motorunun kullanımı yüzde 9.6 iken, Firefox 34 sürümüde bu oran yüzde 29.4'e yükseldi.

Yahoo'daki artış ise doğal olarak Google'a yansıdı ve Google'ın payı yüzde 82.1'den yüzde 63.5'e düştü. Bing ve diğer arama motorları da yeni Firefox sürümünde payını yüzde 1 daha fazla pay aldı. (soldaki grafik)mozilla firefox arama motoru yahoo google bing

Firefox, ABD'de 4. sırada

Google ile 10 yıllık ortaklığı bitirdikten sonra Yahoo ile anlaşma imzalayan Mozilla Firefox, StatCounter'a göre şu andaABD'nin 4. popüler internet tarayıcısı konumunda. Sırasıyla Internet Explorer, Chrome ve Safari'den sonra yaklaşık yüzde 13 paya sahip ki bu da Firefox'un eski günlerini aratan bir tablo. (Sağdaki grafik)

Tarayıcı sürümlerine göre sıralandığında ise Firefox 33 en popüler 3. tarayıcı sürümü. Doğal olarak Firefox'un da kendi içinde en popüler sürümü. Benim dün güncellediğim Firefox 34 sürümüne geçişler şimdilik yavaş ilerliyor ama yakın zamanda Firefox 34'ün ilk sırayı alması ve Yahoo'nun pazar payını da genel tablo içinde yükseltmesi mümkün gözüküyor.

ABD'de tarayıcılardan yapılan aramalarında Google yüzde 78, Bing yüzde 12.4, Yahoo ise yüzde 7.9 pay alıyor. Önümüzdeki haftalarda bu rakamların nasıl değişeceğini merakla bekliyoruz.

iOS için Firefox geliyor

Son olarak Mozilla'nın iOS için Firefox uygulamasını yayınlamayı düşündüğünü de paylaşalım. Bu plan Mozilla-Yahoo anlaşmasının gizli maddelerinden midir bilmiyorum ama hem Firefox hem Yahoo hem de kullanıcılar açısından önem taşıdığı kesin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.