Andre Morsys: Dönüşüm optimizasyonu butonları değiştirmek kadar basit değil

E-ticaret siteleri için müşteri dönüşümünün kârlılığa etkisini gözler önüne seren Conversion Summit, Webrazzi kurucusu Arda Kutsal ve HAK Systems kurucusu Erol Yöndem tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı.
Andre Morsys: Dönüşüm optimizasyonu butonları değiştirmek kadar basit değil

Özellikle e-ticaret siteleri için müşteri dönüşümünün kârlılığa etkisini gözler önüne seren Conversion Summit, Webrazzi kurucusu Arda Kutsal ve HAK Systems kurucusu Erol Yöndem tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı.

Almanya'daki e-ticaret şirketlerinin dönüşüm optimizasyonuyla cirolarını çarpıcı şekilde artırdıklarını söyleyen Erol Yöndem, bu işin Almanya'da ve dünyada nasıl yapıldığının Conversion Summit'te paylaşılacağını ifade etti ve bu alanda Almanya'nın en önemli isimlerinden André Morsys'e sahneyi bıraktı.

Web Arts CEO'su André Morsys, Almanya'da dönüşüm optimizasyonu konusunda büyük müşterilere hizmet veriyor ve Conversion Summit'te "5 factors for more growth and less PPC Spendings" sunumuyla bu alanda neler başarılabileceğini anlattı.

"Butonun yerini ve şeklini değiştirmek bir şey kazandırmıyor"

Dönüşüm optimizasyonunda küçük farkların büyük etkiler yaratabileceğini örneklerle gösteren Morsys, A/B testlerinde ilk andaki rakamların değil, sürecin genelindeki artışların dikkate alınması gerektiğini ifade etti. İlk 1 saat içinde yüzde 100'lük bir sıçrama görülebilir ama ilerleyen dönemde genel olarak yüzde 8 oranındaki bir sıçramanın iyi bir çalışma olduğunu paylaştı.

Morsys'e göre görsel bir optimizasyoncunun buton rengini veya yerini değiştirmesi bir şeyi değiştirmiyor, daha ciddi çalışmalar yapmak gerekiyor ama elbette gerçek sonucunu görmek için testler yapmak gerekiyor.

conversion summit andre Morsys

Cevaplanması gereken soru: Neden bunu satın almalıyım?

"Neden bunu satın almalıyım?" sorusunun e-ticaret siteleri tarafından cevaplanması gereken soru olduğunu söyleyen Morsys, sıkıcı şeylerden uzaklaşılması gerektiğinin altını çizdi. "Duygularınıza değil, optimizasyona ve test yapmaya güvenin" mesajı verdi.

Morsys, dönüşüm optimizasyonuyla yakalanan bir sıçrama büyüme eğrisinin geleceğini değiştirdiği için bu konuda ciddi davranılması gerektiğini söylüyor. Düzgün bir çalışmayla A/B testleriyle sağlanacak değişim, direkt reklam harcamalarıyla sağlanandan daha yüksek olabiliyor ve şirketlerin bu konuya öncelik vermesi gerekiyor.

Canlı yayınla devam eden Conversion Summit'te Enuygun.com kurucusu ve CEO’su Çağlar Erol, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer ve Markafoni CEO’su İlker Baydar gün içinde sahneye çıkacak. Etkinlik programına göz atmayı unutmayın.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.