Founder Institute, İstanbul girişimcilik ekosistemini tek kanvasta topladı
Girişim

Founder Institute, İstanbul girişimcilik ekosistemini tek kanvasta topladı

istanbul startup ecosystem turkey2012 yılında Türkiye’ye adım atan Founder Institute (FI), İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin girişimcilik ekosistemindeki oyuncuları ve kaynakları tek kanvas üzerinde biraraya getirdi.

"Istanbul Startup Ecosystem Canvas" adıyla yayınlanan tabloda girişimcilere farklı açılardan faydalı olabilecek 200'den fazla kaynak paylaşılmış. Fikir aşamasından yatırıma giden yolda işe yarar bir liste oluşturulmuş.

Tabloda şirket kurulumundan devlet desteklerine, melek yatırımcılardan başarı hikayelerine kadar farklı kategorilerde isimler yer alıyor. Listenin güzel ancak taslak halinde olduğu için geliştirilmesi gerekiyor ve FI bunun için sizlerin de desteğini bekliyor. Şuradaki belge üzerinde önerilerini ekleyebilir veya Twitter'da #ecosystemcanvas etiketini kullanarak önerilerinizi iletebilirsiniz.

Şimdiye dek  dünya çapında 70 şehirde, 3 bin 500 mentör ve bin kadar girişimci adayının katıldığı FI Kuluçka Programı'nın başvuru süresi 16 Kasım'a kadar uzatıldı. Bu yıl biz de Webrazzi okurlarından seçilen bir adaya burs verileceğini paylaşmıştık. Eğer hala harekete geçmediyseniz başvuru sayfasını ziyaret edebilir, 50 dolarlık ücreti ödemeksizin FI kuluçka programına dahil olma şansı yakalayabilirsiniz.

istanbul startup ecosystem turkey

Yorumlar (2)
  1. Oya Ates Oya Ates

    Anlamadığım bir durum var. Girişimcilik ekosistemi bu kadar mı? Neden hep aynı isimler etrafında dönüyoruz? Saniyici olup yatırım yapan bir ton iş adamı varken onların adı burada neden yok. Sadece 3-5 yatırımcıya yalakalık için neden onların ismi yazılıyor? Yoksa ben mi yanlış düşünüyorum ekosistem bu kadar mı? Yoksa bu kanvası hazırlayan arkadaşların dünyası bunlardan mı ibaret?

    Girişimcilere de bakıyorum da onlarda da hep aynı girişimcilerin haberleri var. Yeter artık, ufkunuzu genişletin, ekosistemi geliştmek istiyorsak aynı isimlerin etrafında durmamamız lazım.

  2. Bence de bu tek taraflı bir çalışmaya benziyor. Ekosistemde başarılı diğer kurumlar, yatırımcılar, mentorler, eğitmenler ve danışmanlar v.b. neden bu listede yer almıyorlar? "Active Entrepreneur Leaders"e kim karar verdi ve bu listeye girmek için hangi kriterlere sahip olmak gerekiyor? Yoksa bu özel bir kulüp mü? Ekosistemin sağlıklı büyümesi için tüm paydaşların dahil edilmesi için önce egolarımızı bir kenera bırakmamızın zamanı gelmedi mi? Bunun için doğru kişilerin ekosistemde liderlik yapması ve çaba göstermesi kaçınılmaz bir durum aksi takdirde Silicon Vadisi olacağız gibi içi boş laflarla yıllarca hep birlikte dolaşıp dururuz. Gerçi canvas üzerinde taslak (DRAFT) yazıyor, umarım yanılmışım ve tamamlandığında hepimizin görmek isteyeceği ve tüm paydaşları kucaklayan bir çalışma olur.