HSBC Türkiye'den çalınan banka ve kredi kartı bilgileriyle ilgili açıklama geldi

HSBC Türkiye'den çalınan banka ve kredi kartı bilgileriyle ilgili açıklama geldi

Dün akşam saatlerinde haber sitelerine düşen, HSBC Türkiye'den çalınan kredi ve banka kartı bilgilerine yönelik, bankadan detaylı açıklama geldi. Bugün müşterini bir e-posta ile bilgilendiren banka, çalınan kredi ve banka kartı sayısıyla ilgili yeni bir bilgi paylaşmamış ancak çalınan bilgiler kullanılarak henüz bir hırsızlık faaliyetinin gerçekleşmediğini belirtmiş.

Basına ilk yansıyan bilgilere göre 2.7 milyon adet kredi veya banka kartı numarası, bu kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kartların son kullanım tarihi ve kart sahibinin ismi korsanların eline geçmişti.

HSBC Türkiye, müşterilerin finansal ya da kişisel bilgilerinin ise korsanların eline geçmediği şeklinde bir bilgi paylaşmış. Yaşanan siber saldırıyı geçen hafta farkeden banka, müşterilerinin karşılaşacağı olası bir zararı ise karşılayacağını beyan ediyor.

Müşterilerinin eksta bir önlem almasının gerekmediğini belirten bankadan yapılan resmi açıklamaya aşağıda ulaşabilirsiniz.

Değerli Müşterimiz,

Bankamız, yakın zamanda kredi kartları ve banka kartları sistemlerine yönelik bir siber saldırı tespit etmiş ve durdurmuştur. Bu e-posta, konu hakkında sizi bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

Olayın tespit edilmesi üzerine, müşterilerimizin korunması amacıyla ilave bir dizi önlem alınmıştır. Konuyla ilgili olarak başlattığımız inceleme, BDDK ve ilgili diğer resmi kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği içerisinde devam etmektedir. Ayrıca konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Bankamızın kart operasyonları normal akışına uygun olarak sürmektedir.

Söz konusu olay neticesinde, müşterilerimize ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismine ulaşılmıştır. Müşterilerimize ait başka herhangi bir finansal veya kişisel bilgiye ulaşıldığına dair bir bulgu yoktur.

Aynı zamanda, bu olaydan kaynaklanan herhangi bir dolandırıcılık girişimi veya şüpheli işlem de tespit edilmemiştir. Bankacılık işlemlerinize her zamanki gibi güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz. Söz konusu olaydan dolayı sizden özür dileriz.

74 ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından biri olan HSBC Grubu, bu olay nedeniyle müşterilerimizin herhangi bir finansal riske maruz kalmayacaklarını teyit eder.

Ek bilgi almak için web sitemizi (www.hsbc.com.tr) ziyaret edebilir veya Çağrı Merkezimizi (0 850 211 0 111) arayabilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

James A Emmett Grup Genel Müdürü, HSBC & Genel Müdür, HSBC Türkiye

HSBC Türkiye müşterileri akıllarında kalan sorularla ilgili cevaplarını Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyebilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.