iyzico'dan e-ticaret sektörüne küçük ve yararlı bir yazılım çözümü: BIN numaraları için API
E-Ticaret

iyzico'dan e-ticaret sektörüne küçük ve yararlı bir yazılım çözümü: BIN numaraları için API

Türkiye'nin öne çıkan ödeme sistemi platformlarından biri olan iyzico kısa bir süre önce BIN numaralarının kolayca kontrol edilmesini sağlayan bir API yayınladı: BIN Kontrol.

BIN numaralarından kısaca bahsetmek gerekirse; e-ticaret alanında yoğun bir şekilde kullanılan BIN (Banka Tanımlama Numaraları) numaraları, ödeme yapılacak kartın ilk 6 hanesi vasıtasıyla e-ticaret sitesinin müşterinin çalıştığı kart sağlayıcı, banka ve kart tipini anlayabilmesini sağlıyor.

Bu numara sayesinde e-ticaret siteleri müşterilerine sunacakları taksik oranlarını düzenleyebiliyorken banka ya da kart tipine göre özel kampanya ya da mesajlar da yayınlayabiliyor. Bunun dışında BIN numaraları sayesinde kartın ön ödemeli, debit veya kredi kartı olup olmadığı ayrımı da yapılabiliyor.

Bugüne kadar belirli aralıklarla bankaların güncellediği BIN numaraları; çoğunlukla otomatik bir yapı kurulmadan, 'manual' olarak değiştiriliyordu. iyzico'nun geliştiriği BIN Kontrol sonrasında e-ticaret siteleri basit bir API vasıtasıyla çoğu bankanın BIN numalarına kolayca ulaşabilecek.

bin-kontrol-github

2015'e kadar API kullanımı ücretsiz

BIN Kontrol'ü kullanmak için binkontrol.com adresinden ücretsiz olarak üyelik açmanız yeterli. API hakkında teknik bilgiye ise GitHub üzerinden ulaşabilirsiniz.

iyzico'nun bu hamle ile net bir problemi çözdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Yıl sonuna kadar ücretsiz olarak kullanılabilecek BIN Kontrol'ün akıbetinin ne olacağı ise henüz açıklanmış değil.

Diğer yandan; BIN Kontrol öncesi BIN numaralarının takibi için GitHub ve kişisel blog'lar üzerinde bağımsız geliştiriciler tarafından hazırlanmış bazı listeler bulunuyordu. Ancak BIN Kontrol'ün en büyük farkı güncel BIN numaralarını bir API vasıtasıyla sunuyor oluşu ki API noktasında çok sayıda yabancı çözüme yurtdışında rastlamak mümkün.

Bugüne kadar BIN Kontrol benzeri herhangi bir çözümün geliştirilmemiş olması aslında biraz şaşırtıcı. Bağımsız geliştirici ya da şirketlerin yanı sıra örneğin BKM gibi kuruluşlar da bu alanda bir servis ortaya koyabilirlerdi. Bakalım, belki BIN Kontrol sonrası bazı gelişmeler duyarız?

Yorumlar (7)
 1. Çok ciddi bir problemi çözmüşler, tam para vermelik bir iş olmuş, en çok ihityaç duyulan şey vs vs. (!)

 2. binlist.net'ten farkı nedir buradakinin? neden para verelim buna?

  1. Kenankulaz Kenankulaz

   Banka kodu yok.

 3. Piyasadaki butun urunleri denedim. 500binden fazla bin numarasini guncel tutmak imkansiz. Sanirim burada sadece Turkiye datasi guncel olacak.

 4. Iyzico Support Iyzico Support

  Merter Bey merhaba,

  Belirttiğiniz gibi yurt dışında benzer çözümler bulunmaktadır. BIN Kontrol'un farkı ise, Türkiye'deki en güncel BIN listesini kolay kullanılır bir API vasıtasıyla sunmasıdır. Örneğin; 670670 numarasını kart tipinin Debit olması haricinde, hangi bankaya ve ilgili bankanın hangi özellikli kartına (Bonus, World, Axess vb.) ait olduğunu da BIN Kontrol ile ölçekleyebilirsiniz.

  Ayrıca, BIN Kontrol 2015 yılına kadar ücretsiz olarak servis edilecektir. Detaylı bilgi için [email protected]'dan bize ulaşabilirsiniz.

  İlginiz ve değerli görüşleriniz için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla,

  iyzico Support

  1. Daha sonrasında ücretlendirme biçimi nasıl olacak acaba?

   Piyasadaki ücretsiz ve yüksek limitli servisler varken, ücretli olarak servis modelinde uptime & accuracy garantisi mi vereceksiniz?

   1. Iyzico Support Iyzico Support

    Merhaba Batuhan Bey,

    Beş temel ilkemizden biri olan Basit Düşünmek; E-ticarette ödemeyle ilgili hayatı mümkün olduğunca kolaylaştırmaya yöneliktir.

    BIN Kontrol'ü servis ederken de önceliğimiz tamamen bunun üzerineydi. Bu nedenle ücret konusunu ikinci planda tuttuk ve tutmaya da devam ediyoruz. BIN Kontrol ile ilgili gelecekte yaşanacak gelişmelerin de kullanıcılarımızı üzmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

    İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

    Saygılarımızla,

    iyzico Support