iyzico'dan e-ticaret sektörüne küçük ve yararlı bir yazılım çözümü: BIN numaraları için API

iyzico'dan e-ticaret sektörüne küçük ve yararlı bir yazılım çözümü: BIN numaraları için API

Türkiye'nin öne çıkan ödeme sistemi platformlarından biri olan iyzico kısa bir süre önce BIN numaralarının kolayca kontrol edilmesini sağlayan bir API yayınladı: BIN Kontrol.

BIN numaralarından kısaca bahsetmek gerekirse; e-ticaret alanında yoğun bir şekilde kullanılan BIN (Banka Tanımlama Numaraları) numaraları, ödeme yapılacak kartın ilk 6 hanesi vasıtasıyla e-ticaret sitesinin müşterinin çalıştığı kart sağlayıcı, banka ve kart tipini anlayabilmesini sağlıyor.

Bu numara sayesinde e-ticaret siteleri müşterilerine sunacakları taksik oranlarını düzenleyebiliyorken banka ya da kart tipine göre özel kampanya ya da mesajlar da yayınlayabiliyor. Bunun dışında BIN numaraları sayesinde kartın ön ödemeli, debit veya kredi kartı olup olmadığı ayrımı da yapılabiliyor.

Bugüne kadar belirli aralıklarla bankaların güncellediği BIN numaraları; çoğunlukla otomatik bir yapı kurulmadan, 'manual' olarak değiştiriliyordu. iyzico'nun geliştiriği BIN Kontrol sonrasında e-ticaret siteleri basit bir API vasıtasıyla çoğu bankanın BIN numalarına kolayca ulaşabilecek.

bin-kontrol-github

2015'e kadar API kullanımı ücretsiz

BIN Kontrol'ü kullanmak için binkontrol.com adresinden ücretsiz olarak üyelik açmanız yeterli. API hakkında teknik bilgiye ise GitHub üzerinden ulaşabilirsiniz.

iyzico'nun bu hamle ile net bir problemi çözdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Yıl sonuna kadar ücretsiz olarak kullanılabilecek BIN Kontrol'ün akıbetinin ne olacağı ise henüz açıklanmış değil.

Diğer yandan; BIN Kontrol öncesi BIN numaralarının takibi için GitHub ve kişisel blog'lar üzerinde bağımsız geliştiriciler tarafından hazırlanmış bazı listeler bulunuyordu. Ancak BIN Kontrol'ün en büyük farkı güncel BIN numaralarını bir API vasıtasıyla sunuyor oluşu ki API noktasında çok sayıda yabancı çözüme yurtdışında rastlamak mümkün.

Bugüne kadar BIN Kontrol benzeri herhangi bir çözümün geliştirilmemiş olması aslında biraz şaşırtıcı. Bağımsız geliştirici ya da şirketlerin yanı sıra örneğin BKM gibi kuruluşlar da bu alanda bir servis ortaya koyabilirlerdi. Bakalım, belki BIN Kontrol sonrası bazı gelişmeler duyarız?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.