Emre Aydın'ın yemek siparişi girişimi Bolbol.com, mobilden sonra web yayınına da başladı
E-Ticaret

Emre Aydın'ın yemek siparişi girişimi Bolbol.com, mobilden sonra web yayınına da başladı

Emre Aydın'ın online yemek siparişi servisi Bolbol.com web yayınına başladı. Geçtiğimiz Temmuz ayında Android ve iOS için mobil uygulamalarını yayınlayarak kullanıcılarla buluşan Bolbol'un hizmetini web üzerinden vermeye başlaması, pazara girişi açısından oldukça önemli bir gelişme.

bolbol ana

Sade ve açık bir arayüze sahip Bolbol.com'un ana sayfasının merkezinde arama özelliği var. Konumunuzu belirterek kullanmaya başladığınız sayfada, sipariş vermek istediğiniz restoran veya yemek türüne göre arama yapabiliyorsunuz. Mobil uygulamalarında olduğu gibi, listelenen sonuçları mutfak tipi, restoran puanı, ödeme tipi gibi parametrelere göre filtreleyerek, özelleştirebilmeniz de büyük kolaylık sağlıyor.

oy7L1BF0RO

Arama yapmak yerine seçeneklerinizi görmek isterseniz, Bolbol.com'un Menüler kategorisi size yardımcı oluyor. Köfteden pastaya, pizzadan Uzakdoğu mutfağına kadar farklı yemek türleri arasından seçim yapıp, arama sonuçlarını kişiselleştirebiliyorsuuz.

Restoranlar için komisyon ve giriş ücreti yok

Restoranlar için yemek siparişinde komisyon ve giriş ücreti almayan Bolbol.com, pazarlama servislerinden gelir yaratmayı planlıyor. Şirket bunun için dileyen restoranlara banner reklamları, affiliate marketing, SMS ve e-posta gibi pazarlama hizmetleri sunmayı amaçlıyor. Bolbol.com restoranların komisyon ücretleri için ayırdıkları bütçeleri kendi pazarlama faaliyetleri için kullanabilecekleri bir servis haline gelmek istiyor. Örneğin, Bolbol.com sayfasındaki arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyen restoranlara bu hizmeti sunuyor olacak.

bolbol restoran

Bugün bin 44 restoran ve yaklaşık 75 bin yemeğin listelendiği Bolbol.com'un veritabanı geliştirilmeye devam ediyor. Aradığınız ve bulamadağınız mekanlar Restoran Öner seçeneğinden iletebiliyorsunuz.

Bolbol, mobil ve web'den verilen siparişler karşılığında puan ve rozetler kazandırarak, kullanıcı bağlılığı yaratmayı da amaçlıyor.

İncelemek isterseniz Bolbol.com web sayfası burada, iOS uygulaması için buraya, Android uygulaması için buraya gitmeniz gerekiyor.

Yorumlar (29)
 1. ortam kızışıyor

 2. Halil İbrahim Küley Halil İbrahim Küley

  Çok güzel olmuş ellerinize sağlık :) yemek sepetinden sıkıldım artık :)

 3. Murat Cam Murat Cam

  Açıkçası sistem zaten yanlış. Restoranla ücretsiz benim yerime muhattap olan biri varken ben neden arayıp sipariş durumunu sorayım? Hem Okmeydanı'nda bi kebapçıyı arayıp geç kaldı nerde siparişim diye arayın bakalım. Kişisel olarak diyorum ki canlı destek hattında yazdıklarımın tamamını restorana iletemem. Restoranla muhattap olmak online sipariş sistemi için komik.

  Bu bi yana tasarı aceleyle stajyere yaptırılmış sanırım. Ciddi olarak komik bir tasarımı var. Kullanış konusunda da sıfır. Şu an Nevzat Aydın bir oh çekmiştir :)

  Yemeksepeti'nin tahtının sarsılması ve bu piyasanın biraz daha iyileşmesi için sanırım yabancı bir firma bekleyeceğiz.

  1. Nevzat aydının tahtı kolay kolay sarsılmaz fakat ciddi bir rakip gelmedikçe yemeksepeti yenilemeyi düşünmüyor sanrım kendisi :)

  2. yemeksepetiyle ne tür bir baglantin var hemserim bu kadar belli etmeseydin keske

  3. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   Nevzat bey sana ne kadar verdi ben iki katını vericem :) bu arada restoranla muhattap olmak online sipariş sistemi için komikmi hangi kitap da yazıyor yada resmi gazetede gördün komik adam seni.

  4. Murat Cam tahmin ediyorum yemeksepeti hissesine sahipsiniz yoksa boyle bir yorum yazmazdiniz. Sektöre azcik yakin birisiyseniz bilirdiniz ki insanların buyuk çoğunlugu hala telefonla siparis veriyor.

   Bu yüzden restoranlarin google'u olmak isteyen bir bolbol için restoranların telefonunun olması müşteri için bulunmayacak bir nimettir.

  5. Projeyi iş akışı olarak bilmiyorum, fakat:

   Türkiye 'deki ciddi bütçelerle açılan startupların tasarım ve kodlama konusunda sınıfta kalmasını anlamıyorum. Alan adına 50k verirler, daha sonra iş tasarım ve kodlamaya gelince, in-house yapmaya çalışırlar. Ver 50k daha, birinci sınıf bir tasarımcı/yazılımcı veya ajansla çalış.

   Çok ciddiyim yani sektörde isim yapmış tasarımcı yokmu? Şu tasarım, UX olayını neden ciddiye almıyoruz?

   1. Hakan Kurt Hakan Kurt

    feverinlove startup'lara akıl verenler "abi bir çocuk var ucuz da yapıyor" dediği için bu tasarımlar komik oluyor. Sanat yönetmenleri ile dolu ajanslarda hiçbir sanat yönetmeninin responsive'in ne olduğundan bile haberi olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Elbetteki freelance işlerde dahi ekip ile çalışmak gerekir eğer ajans bütçeleri fazla geliyor ise. UX olayına hiç değinmiyorum bile

 4. Android uygulaması yükleyemedim çünkü 2.3 versiyonu desteklemiyor

 5. Mywellness.pl Mywellness.pl

  bu siteyi hangi firmaya yaptırmışlar bilgisi olan var mı?

  1. Var, kendi ekiplerine.

 6. Bolbol sadece yemek arama özelliği ile yemeksepeti 'ne farkı atar. Çok iyi oldu.

 7. http://www.bolbol.com/hakkimizda --> Bolbol bir CicekSepeti.com projesidir.

  1. Emre Aydın'ın kim olduğunu bilmiyor musun şampiyon

 8. Ahmet Biris Ahmet Biris

  Asp.net MVC ile geliştirilmiş gayet hızlı çalışıyor. Tasarım çok açık ve net. Umarım başarılı olur.

 9. Halil Erdem Halil Erdem

  Yemek arama, güzel tasarim bir kenara. Bence esas fark bolbol müşteriye ne sunacak? Webrazziden takip ettiğim kadarıyla bolbol un müşterileri bolbol kullandıkça puan kazanacak ve bunlarla ücretsiz yemek içecek tatli alacaklar. Soruyorum size hangimiz bolbol birseyi ucretsiz verirse yemeksepetini birakmayiz! Misal kola bedava, niye bolbol.com'a gecmeyeyim ben! Yillardir yemek sepeti kullandik ve cekilislere kazanmanin dişinda ne kazandik söyler misiniz?

 10. Onemli olan tasarim degil islev. Bu zamana kadar yemeksepeti kullandik simdi bolbol deneyecegiz memnun kalirsam bolbol'a devam

 11. İşin kullanıcılar tarafında Bolbol.com'un sunduğu bir şey yok. Ne Yemek Sepeti kadar online sipariş seçeneği var ne restoran rehberleri kadar çok restoran bilgisi var. Ancak yeni bir girişim ve heyecan. Bir de şu var, Bolbol.com bu haliyle aynı anda herkesin rakibi olmuş. Ancak kim bilir?

  İşin restoranlar tarafında komisyonsuz hizmet sunulması kağıt üstünde etkili bir şey. Ancak uygulamada o kadar etkili değil.

  Restoranların tarafında şu düşünce olmaz:

  Burada komisyon yokmuş, ben buranın reklamını yapayım, hatta kendi reklamımı burası üzerinden yapayım. Bunu demezler çünkü restoranlara göre Bolbol.com bir online yemek siparişi şirketi, bu şirketlerde komisyon alırlar. Bu olsa olsa "bir aslanın kedi gibi davranması" kadar güven verici bir şey olur. Bunu demezler çünkü Bolbol.com'dan daha tecrübeliler. Daha önce komisyonsuz başlayıp sonra güçlendiğinde komisyona dönen yemek kartı tecrübeleri var.

  Bolbol.com restoranlarla sözleşme imzalarken sınırsız süreyle komisyonsuz gibi bir sözleşme imzalıyorsa, o zaman üstteki düşüncelerim geçerli olmaz. Tabi komisyonlu veya komisyonsuz asıl olay restoranlara değil kullanıcılara Bolbol.com'u kullandırmak. Sonuçta daha önce restoran zincirleri dahil binlerce restoranla anlaşan birçok online yemek siparişi sitesi oldu. İşin zor tarafı restoranlar tarafı değil.

  Tasarım tarafında en azından logoda açık ve net şekilde Zomato'dan etkilenme var.

 12. Uygun Avcı Uygun Avcı

  Onu bunu boşverin de facebook twitter vb. ikonların altında ne yazıyo okuya bilen var mı? Site gayet temiz görsel açıdan aradığını bulabiliyosun.

  Yemek arama bölümünü niye bu kadar göze sokmuşlar anlamdım, insanlar zaten yemek aramak için bu siteyi kullanıcaklar. Daha kibar göze batmayan ikonlar, insanlara göremiyosunuz alın size bu kadar logo, ikon, arama butonu demenin manası ne ?

 13. Pashazade Ragıp Pashazade Ragıp

  Arnavutça'da bol bol tam tersi olarak "yeter yeter" demek. Balkanlara bu adla açılamazsınız:) Madem eleştiriyoruz buradan çakalım:)

  Bir de tasarımcı olarak konuşayım.

  Bu yeni nesil tasarımların çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bir kere büyük imajlar sorun, moda sitesi olur anlarım ve eyvallah ama bu yemek sitesi, kadayıf tanelerini mi inceleyeceğiz? Acıktım yemek istiyorum ve hemen olaya girmem lazım.

  Yemek sepetini akılsız mı sanıyorsunuz. Parasını verir yaptırır, zaten para çok. Ama değiştirmez çünkü akıllı adamlar.

  Oraya yemek siparişi vermek için gireriz. Sonra 1 milyon kişi yemek sepetinde peynirin deliklerini izler. Ne delik be abi...

 14. Ali Türkay Ali Türkay

  arkadaşlar yemeksepeti.com kendini halen yenilemeyi beceremedi.ama

  bolbol.com iyiki girdi bu işe

  yakında www.yemekmotoru.com da çok iyi bir yazılımla ve 1000.000$ gibi bir yatırımla girmeyi pilanlıyorlar

  sanırım yemeksepeti sadece efsane olarak anlatılacak 3-5 sene sonra :))

 15. Arayüzü diğerlerine nazaran çok daha iyi

 16. Meraklı Kullanıcı Meraklı Kullanıcı

  İyi güzel hoş da benim merak ettiğim bişey var. Neden sadece tek restorandan sipariş verebiliyoruz? Akıllı sepet değil galiba bu :)

 17. Serkan Serkan

  restoran sahibi olarak tek dileğimiz şu kan emici yemeksepetinden kurtulmak artık dükkan kirası gibi kira alıyor oda yetmez birde joker zorunluluğu var soyguncu yemeksepeti

 18. arkadaşlar online yemek siparişinde pazar bayağı kızışacağa benziyor

  yemekmotoru.com da girdi pazara yani yazılım iyi bütce iyi bizede denemek düşer

 19. Selçuk Selçuk

  Arkadaşlar internetten yemek siparişi vermek için yeni keşvettiğim bir site var hepinize şiddetle öneriyorum

  www.yemekmotoru.com

  Tek buton var tikla yemek siparişini ver AFİYET OLSUN

  Yemek siparişi vermek 10 saniye :)